Miss Peru przeciwko przemocy
Fot. Facebook @Miss Peru
O TYM SIĘ MÓWI!

Zamiast o wymiarach mówiły o pogwałceniu praw kobiet w kraju! Kandydatki na miss Peru w mocnych słowach prosto ze sceny: „Moje wymiary: 2202 zabójstwa kobiet”

Gabriela Czernecka 2 listopada 2017 11:00
Miss Peru przeciwko przemocy
Fot. Facebook @Miss Peru

Tegoroczny konkurs miss piękności w Peru przejdzie do historii. Kandydatki zamiast podawać swoje wymiary przedstawiły porażające dane dotyczące przemocy stosowanej wobec kobiet w swoim kraju. Jedni  popierają, inni krytykują. Dlaczego?

 

Polecamy: „Koncentruję się na teraźniejszości”. Beata Jałocha spełnia swoje marzenia i walczy o tytuł Miss!

 

Konkurs miss piękności w Peru

 

W niedzielę w Peru odbyły się wybory miss piękności. Przeszłyby one bez echa gdyby nie to, co postanowiły zrobić podczas jego trwania uczestniczki. W trakcie tradycyjnej części konkursu pretendentki do tytułu Miss Peru miały podawać swoje wymiary. Zamiast informacji o tym, ile centymetrów mają w biuście, talii i biodrach, każda z nich opowiedziała o statystykach, dotyczących przemocy kobiet w danych regionach Peru. „Nazywam się Camila Canicoba i reprezentuję region Limy. Moje wymiary to: 2202 zgłoszone zabójstwa kobiet w ciągu ostatnich 9 lat w moim kraju”, powiedziała jedna z uczestniczek., czym zszokowała zgromadzonych gości. Szybko okazało się, że nie jest to forma buntu jednej dziewczyny - podobne słowa zaczęły wypowiadać kolejne uczestniczki. „Nazywam się Luciana Fernandez i reprezentuję miasto Huánuco. Moje wymiary to: 13 tys. dziewczynek doświadcza przemocy seksualnej w naszym kraju”, podała kolejna. „Nazywam się Melina Machuca, reprezentuję region Cajamarca. Moje wymiary to: więcej niż 80 proc. kobiet w moim mieście cierpi z powodu przemocy”, dodała następna.

 

Zobacz: Daria Widawska: „Płakać już przecież nie będę”. Od czasu choroby inaczej patrzy na świat

 

Zamiast o wymiarach, mówiły o statystykach dotyczących przemocy

 

Jak się okazało był to jedynie początek dość szokującej akcji. Kolejne kandydatki do tytułu Miss Peru mówiły o tym, że aż „65 proc. kobiet z wyższym wykształceniem doświadcza przemocy ze strony swoich partnerów” oraz że „do 2014 roku 3114 kobiet padło ofiarą handlu ludźmi”. Zgromadzeni goście byli zaskoczeni słowami uczestniczek. Jak się szybko okazało, cała akcja była w pełni zaplanowana. Kobiety wykorzystały popularność konkursu, by przedstawić porażające dane dot. przemocy wobec kobiet w swoim kraju. Organizatorzy konkursu przyznali, że to oni odpowiadają za organizację tego rodzaju akcji. Ich celem miało być ukazanie tego, że przemoc ze względu na płeć w Peru osiągnęła punkt kulminacyjny.

 

Podobno organizatorzy wpadli na pomysł przedstawienia statystyk podczas konkursu po wycieku do internetu nagrania, na którym nagi mężczyzna w brutalny sposób szarpie włosy swojej dziewczyny. Mężczyzna znęcał się nad kobietą, ale w żaden sposób nie został ukarany i nie poniósł konsekwencji swojego czynu. „Każdy, kto nie robi nic, by to zakończyć, jest współwinny”, powiedziała w rozmowie z  serwisem BuzzFeed organizatorka konkursu,  Jessica Newton. Cała gala przebiegła pomyślnie i zakończyła się serią pytań do kandydatek dotyczących tego, jak zmieniłyby prawo, by ograniczyć przemoc wobec kobiet.

 

Jak informują statystyki organizacji Human Rights Watch, ponad 700 kobiet zostało zamordowanych w Peru między 2009 a 2015 rokiem. Jak podaje ONZ, żaden inny kraj na świecie nie wyprzedza Peru pod tym względem. Nic więc dziwnego, że postanowiono podjąć taki temat. Wielu gratuluje pomysłowości, ale jest również grupa osób, która twierdzi, że uczestniczki powinny zbojkotować całe przedsięwzięcie - i to wywarłoby większe wrażenie. 

Miss Peru przeciwko przemocy
Fot. Facebook @Miss Peru

Miss Peru przeciwko przemocy
Fot. Facebook @Miss Peru

Miss Peru przeciwko przemocy
Fot. Facebook @Miss Peru

Polecamy: Panowała cztery lata jako Miss Polonia. Za co pokochaliśmy Paulinę Krupińską?

TAGI #konkurs

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.