Roman Polański i Joanna Pacuła
Fot. Felicitas / Interfoto / Forum / EAST NEWS/EVERETT COLLECTION
Historia miłości

Joanna Pacuła i Roman Polański: pomógł jej rozkręcić karierę, połączył ich romans

O ich relacji wiedzieli tylko najbliżsi

Marta Nawacka 26 maja 2023 11:43
Roman Polański i Joanna Pacuła
Fot. Felicitas / Interfoto / Forum / EAST NEWS/EVERETT COLLECTION

Wróżono jej wielką, międzynarodową karierę. Joanna Pacuła była utalentowaną i obiecującą aktorką, jednak straciła szansę na sukces przez zazdrosnego i wpływowego męża. Gdy Piotr Fronczewski, z którym nawiązała przed laty romans złamał jej serce, rzuciła się w wir pracy i wyjechała do Paryża. Tam poznała Romana Polańskiego. Okazało się, że reżyser od dawna śledził jej karierę i marzył o współpracy. O tym, że połączyło ich coś więcej wiedzieli tylko najbliżsi pary. Jak potoczyła się ta znajomość?

Joanna Pacuła – jak potoczyła się jej kariera?

Niedługo po ukończeniu studiów w stołecznej PWST Joanna Pacuła poznała na planie spektaklu Teatru Telewizji „Otello” starszego o jedenaście lat Piotra Fronczewskiego, w którym zakochała się bez pamięci. Choć początkowo aktor nie był nią zainteresowany, to z czasem między parą wywiązał się romans. Uczucie jednak szybko się wypaliło, a mężczyzna wrócił do żony i dzieci. Młoda aktorka ze złamanym sercem rzuciła się w wir pracy i postanowiła wyjechać do Paryża. Znajomi nie kryli zdziwienia jej decyzją. Miała ogromny sukces na wyciągnięcie ręki, mogła stać się prawdziwą gwiazdą, ciągle dostawała propozycje nowych ról...

„Grałam rzeczywiście dużo i często. Co z tego? Praca dawała mi satysfakcję, ale życie wcale nie było usłane różami. Na własne mieszkanie musiałabym czekać kilkanaście lat. Poza tym jako dziewczyna z Tomaszowa Lubelskiego w Warszawie nigdy nie czułam się 'u siebie'. Szczerze mówiąc, wolałam nie czuć się "u siebie", mieszkając w Paryżu”, wyznała aktorka w rozmowie z Echem Dnia. Niedługo po tym jak w Polsce wprowadzono stan wojenny, Joanna Pacuła poznała w Paryżu Romana Polańskiego. To właśnie on miał przekonać ją, by nie wracała do kraju, miał jej także kupić bilety do Nowego Jorku i skierować do mieszkającej na Manhattanie Elżbiety Czyżewskiej, z którą przyjaźnił się w czasach studenckich.

Czytaj też: Elżbieta Czyżewska przyjęła Joannę Pacułę pod swój dach, a później zerwały kontakt. Historia relacji aktorek 

Roman Polański, 13.08.1983 rok
Fot. Felicitas / Interfoto / Forum

Roman Polański, 13.08.1983 rok

Joanna Pacuła i Roman Polański – historia relacji 

Słynny reżyser i wspaniale zapowiadająca się aktorka poznali się na jednym z przyjęć. Roman Polański miał już wówczas na swoim koncie trzy nominacje do Oscara, a także... od dawna śledził karierę Joanny Pacuły i marzył o współpracy z nią. W tamtym czasie kręcił reklamę dla Peugeota, w której zaproponował jej udział. Ponadto zapoznał ją z zaprzyjaźnionymi projektantami i fotografami, dzięki czemu Joanna pozowała między innymi dla francuskiego Vogue'a, Cosmopolitanu czy Harper's Bazaar.

Prawdopodobnie to także polski reżyser stał za poleceniem aktorki swoim przyjaciołom z Hollywood do obsady filmu „Gorky Park”, którzy szukali dziewczyny do roli Rosjanki. Za swoją pierwszą amerykańską rolę Joanna Pacuła dostała nominację do Złotego Globu. Choć nie wiedziała, komu zawdzięcza swój sukces, nie wyklucza, że mogła to być zasługa Romana Polańskiego. „Dostałam tę rolę po dwóch miesiącach pobytu w Stanach. Podczas jakiegoś spotkania filmowców w Paryżu, na którym był Roman Polański, ktoś mnie polecił. Ale nie wiem, czy to był Polański. W sumie nie mam pojęcia do dziś, komu powinnam podziękować, że umożliwił mi start w Ameryce”, zwierzyła się w wywiadzie dla Twojego Stylu.

Joannę Pacułę i Romana Polańskiego miał połączyć również romans, o którym wiedzieli tylko najbliżsi znajomi pary. Dopiero po czasie we francuskich gazetach nazwano aktorkę jedną ze zdobyczy słynnego reżysera. Choć oboje połączyła wielka zażyłość, żadne z nich nigdy nie potwierdziło, że łączy ich coś więcej niż przyjaźń... „Swoją największą i jedyną miłość zostawiłam w Polsce”, zapewniała aktorka w rozmowie z „Panią”, nawiązując do tamtych lat.  

Zobacz także: Tak wyglądało małżeństwo Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Połączyła ich miłość do muzyki...

Joanna Pacuła, 1983 rok
Fot. EAST NEWS/EVERETT COLLECTION

Joanna Pacuła, 1983 rok

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.