Joanna Pacuła i Elżbieta Czyżewska konflikt aktorek historia relacji dlaczego zerwały kontakt 
Fot. United Archives/IFTN PAP/DPA/archiwum Filmu / Forum
niezwykłe relacje

Elżbieta Czyżewska przyjęła Joannę Pacułę pod swój dach, a później zerwały kontakt. Historia relacji aktorek 

Ta relacja stała się inspiracją do nakręcenia filmu przez Agnieszkę Holland

Apolonia Podstawka 29 sierpnia 2023 10:47
Joanna Pacuła i Elżbieta Czyżewska konflikt aktorek historia relacji dlaczego zerwały kontakt 
Fot. United Archives/IFTN PAP/DPA/archiwum Filmu / Forum

Joanna Pacuła w latach 80. jako jedna z niewielu Polek, robiła imponującą karierę za granicą. Dwukrotnie pozowała na okładce magazynu „Vogue”, a zachwycał się nią sam Giorgio Armani. Elżbieta Czyżewska od wielu lat mieszkała już wówczas w Nowym Jorku. Wyjechała tam za swoim mężem, Davidem Halberstamem. Jej amerykański sen o aktorskiej karierze nie spełnił się tak, jak tego oczekiwała, ale kiedy w progu jej drzwi stanęła 25-letnia Joanna Pacuła, postanowiła dopomóc sukcesowi młodszej koleżanki. Ta relacja nie miała jednak szczęśliwego zakończenia...

Joanna Pacuła: jej kariera była godna pozazdroszczenia

Joanna Pacuła urodziła się w 1957 roku w Tomaszowie Lubelskim. Nie pochodziła z artystycznej rodziny, do tego miała kompleks dziewczyny z małego miasteczka, ale po liceum zdecydowała się zdawać do szkoły teatralnej, mimo że na 22 miejsca było 450 kandydatów. Po wyjściu z sali egzaminacyjnej był tak przejęta, że osunęła się na ziemię. Mimo całego stresu profesor Bardini, zasiadający w komisji, po wysłuchaniu jej monologu, wykrzyknął: „Dziecko! Ty nie potrzebujesz żadnej szkoły, ty już jesteś aktorką!”. W trakcie studiów zdobyła natomiast uznanie profesora Gustawa Holoubka, który zatrudnił ją w swoim teatrze.

Niedługo po ukończeniu studiów w stołecznej PWST Joanna Pacuła poznała na planie spektaklu Teatru Telewizji „Otello” starszego o jedenaście lat Piotra Fronczewskiego, w którym zakochała się bez pamięci. Pomiędzy aktorami wybuchł romans, który bardzo skomplikował życie prywatne mężczyzny. Miał on bowiem żonę i dzieci, których ostatecznie nie zdecydował się dla Pacuły porzucić. To złamało serce młodej aktorce, rzuciła się w wir pracy i postanowiła wyjechać do Paryża. 

„Grałam rzeczywiście dużo i często. Co z tego? Praca dawała mi satysfakcję, ale życie wcale nie było usłane różami. Na własne mieszkanie musiałabym czekać kilkanaście lat. Poza tym jako dziewczyna z Tomaszowa Lubelskiego w Warszawie nigdy nie czułam się 'u siebie'. Szczerze mówiąc, wolałam nie czuć się "u siebie", mieszkając w Paryżu”, wyznała w rozmowie z Echem Dnia. 

Kiedy Joanna Pacuła przebywała za granicę, w Polsce wybuchł stan wojenny. Poznany przez nią w tamtym czasie Roman Polański mówił jej, żeby nie wracała do kraju, tylko spróbowała swoich sił na arenie międzynarodowej. Podobno kupił jej nawet bilety do Nowego Jorku. 

Aktorka nie zamierzała zostawać za oceanem na dłużej, ale dwa tygodnie przed planowanym lotem powrotnym ukradziono jej wszystkie dokumenty, bilety oraz paszporty. Z powodu sytuacji politycznej w kraju, nie było mowy o wydaniu nowego. Pacuła na początku poczuła się w Nowym Jorku jak w pułapce - nie znała dobrze języka, nie miała pracy i pieniędzy, ale to właśnie wtedy los się do nie uśmiechnął. Rękę wyciągnęła do niej inna polska aktorka, która od kilku lat pracowała nad swoją karierą w Ameryce. W ten sposób Joanna Pacuła zamieszkała u Elżbiety Czyżewskiej. 

Zobacz też: Po wypadku zrezygnowała z estrady i założyła znaną markę. Jak wygląda życie Steni Kozłowskiej?

Warszawa 1984 r. Aktorka Joanna Pacuła w sztuce "Otello"

Joanna Pacuła i Elżbieta Czyżewska konflikt aktorek historia relacji dlaczego zerwały kontakt 
Fot. PAP/CAF-Edmund Radoch

Elżbieta Czyżewska: w Polsce była wielką aktorką, w Ameryce wiele się zmieniło

W połowie lat 60., kiedy kariera Elżbiety Czyżewskiej osiągała w Polsce szczyty, aktorka poznała uznanego na świecie dziennikarza „New York Times”. David Halberstam był Amerykaninem z Pulitzerem na koncie, który podczas swojej wizyty w Polsce zrobił niemałe wrażenie, zresztą nie tylko na niej. 

Para pobrała się 13 czerwca 1965 roku. Wydawało się, że los im sprzyja, a ich pozycja zawodowa i prywatna jest bardzo uprzywilejowana. Niestety, kiedy David Halberstam opublikował na łamach „New York Times” artykuł krytykujący politykę ówczesnego I sekretarza KCPZPR Władysława Gomułki, z dnia na dzień stał się nad Wisłą persona non grata. Opuścił Polskę w 1967 roku. Czyżewskiej żal było zostawiać za sobą wszystko, co do tej pory osiągnęła, ale szybko zrozumiała, że zostając w kraju, napotka ze strony władz tylko i wyłącznie przeszkody na drodze zawodowej. 

Aktorka opuściła granice Polski 22 kwietnia 1968 roku. Zamieszkała z mężem w Nowym Jorku i obiecała sobie, że zrobi wszystko, aby nie musieć rezygnować z aktorstwa. Uczyła się języka, ale nigdy nie udało jej pozbyć mocnego, słowiańskiego akcentu, ostatecznie grywała głównie w teatrach. 

Małżeństwo Polki i Davida Halberstama rozpadło się w 1977 roku. Wtedy zaczął się dla Elżbiety Czyżewskiej bardzo trudny okres - załamanie kariery, kłopoty finansowe i uciekanie w alkohol. Być może spotkanie z Joanną Pacułą, które wydarzyło się kilka lat później, było bardzo potrzebną jej po tym trudnym czasie odskocznią. 25-latka zapukała do drzwi mieszkania Elżbiety Czyżewskiej na nowojorskiej 60. Ulicy w 1982 roku. 

Czytaj też: Anna German i Zbigniew Tucholski: to był związek pełen miłości i harmonii. Pobrali się po 13 latach znajomości 

Elżbieta Czyżewska, kadr z filmu "Wszystko na sprzedaż", 1968 r. 

Joanna Pacuła i Elżbieta Czyżewska konflikt aktorek historia relacji dlaczego zerwały kontakt 
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Joanna Pacuła i Elżbieta Czyżewska: miały być dla siebie wsparciem 

Mówiono, że zdezorientowaną i bezradną w obliczu zaginionych dokumentów skierował Pacułę do starszej aktorki Roman Polański. Agnieszka Holland na łamach książki "Elka" mówiła z kolei: "Myślę, że Pacuła przyjechała z Paryża z bardzo precyzyjnym planem. Chciała zrobić karierę, wykorzystując wszystkie sposoby. Ela była wielkoduszna i zaoferowała Joannie swoją pomoc. Oprowadzała ją, poznała z mnóstwem ludzi. Natomiast efektem tej znajomości było wielkie rozczarowanie. Nie pierwsze i nie ostatnie. Elka mnóstwo dawała i niestety nic nie dostawała w zamian" (cytat za styl.pl). 

Dzieliło je 19 lat różnicy. 44-letnia Czyżewska mogłaby być właściwie dla Pacuły matką i można by pomyśleć, że taka właśnie wywiązała się między nimi więź. Opiekuńcza, i matczyna. Starsza aktorka słynęła ze swojej gościnności. Przez jej amerykańskie mieszkanie przewinęło się w ciągu ostatnich lat bardzo wielu  polskich znajomych i przyjaciół. Wszystkich, którzy szukali swojej szansy w Ameryce, chętnie przyjmowała, jednocześnie sama tęskniła za Polską. 

Elżbieta Czyżewska, 1966 r. Kadr z filmu "Małżeństwo z rozsądku"

Joanna Pacuła i Elżbieta Czyżewska konflikt aktorek historia relacji dlaczego zerwały kontakt 
Fot. archiwum Filmu / Forum

Jak twierdzi wielu bliskich Elżbiety Czyżewskiej z branży filmowej, aktorka użyła swoich kontaktów do rozpędzenia kariery młodszej koleżanki. Umawiała na castingi i poznawała z wpływowymi osobami z branży. Mówi się, że to dzięki Czyżewskiej 25-latka otrzymała rolę w „Parku Gorkiego” z 1983 roku, która przyniosła jej nominację do Złotego Globu za najlepszą kreację drugoplanową.

Niektórzy twierdzili, że Pacuła i Czyżewska były zbyt silnymi osobowościami, żeby móc przez dłuższy czas żyć ze sobą w symbiozie i czerpać z tej relacji po równo. Pojawiły się też głosy, że starsza koleżanka starała się zaspokoić swoje niespełnione ambicje, wykorzystując do tego młodziutką Joannę Pacułę. Ich kontakty urwały się po karczemnej awanturze i wyjeździe młodszej z nich do Los Angeles. Joanna Pacuła w latach 90. stała się jedną z ważniejszych aktorek w Hollywood.

Elżbieta Czyżewska miała od tamtej pory reagować na nazwisko młodszej koleżanki mało entuzjastycznie. Z kolei Joanna Pacuła wypowiedziała się po latach o starszej aktorce na łamach książki "Elka", wspominając ją z dużą dozą sympatii, ale nie przypisując jej wielkiej roli w swoim starcie kariery za oceanem. Podkreśliła przy tym, że mieszkały razem przez zaledwie trzy tygodnie.

Zobacz też: Łucja Prus śpiewała „W żółtych płomieniach liści”. Gdy chciała wrócić na scenę, było już za późno

Joanna Pacuła i Elżbieta Czyżewska: były inspiracją do filmu

Relacja obu pań stała się inspiracją dla Agnieszki Holland i Jerzego Bogajewicza do nakręcenia filmu „Anna” w 1987 roku. Kiedy w drzwiach mieszkającej od lat w Ameryce tytułowej bohaterki staje Krystyna, młodsza od niej rodaczka, ta z miejsca decyduje się jej pomóc. Obie są aktorkami, Anna postanawia więc użyczyć jej swoich kontaktów i wskazówek w drodze do kariery, ale nie spotyka ją w zamian nic przyjemnego. Młodsza koleżanka rozkrada jej świat kawałek po kawałek i zostawia Annę zranioną i samotną. 

Elżbieta Czyżewska miała nawet zagrać w dziele Holland główną rolę, jednak na skutek nieporozumienia, nigdy do tego nie doszło. Otrzymała jednak pewne wynagrodzenie. W tytułową rolę wcieliła się Sally Kirkland, która wypadła znakomicie. Otrzymała za tę kreację Złotego Globa i nominację do Oscara.

Nie było tajemnicą, że film "Anna" był inspirowany relacją młodej  Joanny Pacuły i wielkiej gwiazdy polskiego kina lat 60., Elżbiety Czyżewskiej. Tajemnicą pozostaje jednak, z jakiego dokładnie powodu urwały się ich kontakty. Czy produkcja z 1987 roku może coś w tej kwestii sugerować? To pozostaje dziś tylko w sferze domysłów.  

Zobacz także: Małgorzata Lorentowicz i Krzysztof Wakuliński: pół wieku temu cała Polska plotkowała o ich niezwykłym związku

Joanna Pacuła, 1990 r. 

Joanna Pacuła i Elżbieta Czyżewska konflikt aktorek historia relacji dlaczego zerwały kontakt 
Fot. United Archives/IFTN PAP/DPA

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?