3 / 10
Copyright @East News

Niemal 70 lat temu ogłoszono zaręczyny młodej księżniczki Elżbiety i porucznika Filipa Mountbattena. Oficjalnie dobrą nowinę ogłosili rodzice Elżbiety II, król Jerzy VI i królowa Elżbieta w lipcu 1947 roku. Co ciekawe, mówiono, że ojcu młodej Elżbiety nie przypadł do gustu wybranek córki.

Król Jerzy VI krytykował go za to, że jest ubogi, beznadziejnie się ubiera i w ogóle nie pasuje do jego córki. Matka Elżbiety narzekała, że krewni Filipa byli bardzo blisko związani z reżimem nazistowskim, nie wypada więc, by z takim mężczyzną zadawała się przyszła następczyni tronu. Król wysłał córkę do Afryki mając nadzieję, że ta zapomni o Filipie. 

Niektórzy twierdzą, że brak sympatii wobec Filipa to tylko plotka, ale w każdej plotce jest ziarno prawdy. Biorąc pod uwagę treść oficjalnego oświadczenia o zaręczynach królowej, coś w tym może być: „Z największą przyjemnością Król i Królowa ogłaszają zaręczyny swojej drogiej ukochanej córki, księżniczki Elżbiety, z porucznikiem Philipem Mountbattenem, synem zmarłego księcia Andrzeja z Grecji i księżniczki Alicji z Battenberg, do którego związku król chętnie udzielił swojej zgody”, brzmi oświadczenie zamieszczone w The New York Herald.

Chwilę później księżniczka Elżbieta zadebiutowała z pierścionkiem zaręczynowym na palcu na oficjalnych zdjęciach zrobionych w Pałacu Buckingham dokładnie 10 czerwca 1947. Książę Filip ofiarował ukochanej prosty i elegancki pierścionek z brylantem oraz 3 karatowymi diamentami po bokach otoczonymi z każdej strony przez 5 mniejszych diamentów.

Diamenty zostały zaczerpnięte z diademu księżnej Alicji, matki Filipa.  Podobno książę złożył bardzo dokładne zamówienie i miał szczegółowe wymagania, co do tego, jak ma wyglądać. Ich zaręczyny odbiły się głośnym echem w mediach, ale wszyscy z niecierpliwością czekali na ślub, który w telewizji śledziło ponad 200 milionów osób. 

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.