Królowa Elżbieta II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Co jada królowa Elżbieta II? Znamy tajemnice królewskiego jadłospisu!

To jej recepta na długowieczność!

Weronika Kostyra 17 stycznia 2021 16:55
Królowa Elżbieta II
Fot. East News

Co znajduje się w menu królowej Elżbiety II? W XXI wieku życie najbardziej znanej rodziny królewskiej wciąż budzi ogromne zainteresowanie. Najważniejsza postać, czyli królowa, jest nadal jej najbardziej tajemniczą członkinią. Wiele szczegółów dotyczących życia królowej jest pilnie strzeżoną tajemnicą. A ona sama jest wzorem klasy i dyskrecji – przez lata panowania nie wywołała żadnego skandalu i nie wyjawia żadnych informacji nie związanych z pełnioną przez nią funkcją. Do tego zadziwia swoim wigorem i długowiecznością, którą zawdzięcza... odpowiedniej diecie!

Dieta królowej, czyli co jada Elżbieta II?

Były królewski szef kuchni Darren McGrady, który gotował dla królowej przez 15 lat, wyjawił, o co najczęściej prosi władczyni i co najbardziej lubi. Sekretem jej niezmiennej od lat sylwetki jest regularne jedzenie niewielkich porcji. Elżbieta II je bardzo rozsądnie i nie jest łasuchem, ale nie narzuca sobie wielu ograniczeń. Stara się jedynie unikać makaronu, ziemniaków i czosnku. Za namową księcia Karola wiele produktów w jej diecie pochodzi z upraw organicznych.

Na śniadanie królowa jada zazwyczaj płatki, owsiankę, tost z dżemem pomarańczowym, albo od czasu do czasu jajecznicę lub jajka po benedyktyńsku. Po pierwszym posiłku bogatym w węglowodany przez resztę dnia stara się ich unikać.

Elżbieta II nie lubi wprowadzać zmian do swojego trybu życia i zazwyczaj jest od lat wierna tym samym potrawom. Jej lunch to zazwyczaj grillowana ryba lub kurczak z warzywami. Lubi też m.in. szpinak, a także świeże sałatki i owoce. Nadworny kucharz z Pałacu zdradził, że monarchini je banany w specyficzny sposób: odcina jego końce, kroi wzdłuż, po czym kroi na małe plasterki i je widelcem.

Królowa preferuje dania proste i lekkostrawne, nie lubi za to czosnku, więc kucharz nie dodaje go do potraw. Zgodnie z zaleceniami, unika też cebuli i surowego mięsa.

Odstępstwem od kuchennych ograniczeń są dwie największe słabości królowej – słodycze i drinki. Elżbieta II tak bardzo uwielbia czekoladowy tort biszkoptowy, że zabiera go nawet w swoje podróże po kraju, bo codziennie zjada jeden mały kawałek. Nie stroni także od alkoholu – jej ulubionym trunkiem jest gin oraz drinki na jego bazie, takie jak koktajl Dubonnet, a także szampan.

O piątej po południu Jej Królewska Mość wypija obowiązkową dla Brytyjczyków herbatę Earl Grey (produkowana jest specjalnie dla niej przez markę Twinings), ale bez mleka i cukru. Zazwyczaj jest podawana w towarzystwie ciasteczek lub innych słodkości, albo małych kanapek w kształcie ośmiokątów – najczęściej z ogórkiem i tuńczykiem lub jajkiem i majonezem, a czasem także z szynką i musztardą.

Na kolację królowa zazwyczaj wybiera danie mięsne lub rybne. Zależy to od tego, gdzie obecnie przebywa, ponieważ składniki zawsze pochodzą z jej posiadłości – w Windsorze najczęściej jest to wołowina, w Sandringham bażant, a w Balmoral łosoś. Czasami monarchini skusi się też na baraninę.

Monarchini osobiście zatwierdza menu dla dworu. Ciekawostką jest, że robi to w konkretnym celu – w ten sposób sprawdza, czy potrawy nie są ciężkostrawne i czy nie spowodują niestrawności. Elżbieta II po prostu nie chce, aby nieoczekiwane dolegliwości dopadły ją na przykład podczas publicznego wystąpienia... 

Królowa Elżbieta II
Fot. Instagram

Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.