Sprytny plan pomógł mu w zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza

Rafał Kowalski 16 stycznia 2019 10:57

Niedzielny wieczór, kilka chwil przed godziną dwudziestą, centrum Gdańska. Na scenę miejskiego finału WOŚP wbiega nieznany mężczyzna i atakuje nożem prezydenta Pawła Adamowicza. To Stefan W., który dziś jest oskarżony o zabójstwo. Jak 27-latek dostał się na scenę mijając ochroniarzy? Dziś już wiadomo…

Stefan W. podrobił plakietkę dla dziennikarzy

Dziennikarze trójmiejskiego oddziału Gazety Wyborczej dotarli do nowych faktów w sprawie. Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które zajmowało się organizacją lokalnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, twierdzi według dziennikarzy, że identyfikator dla mediów znaleziony przy nożowniku nie został wykonany przez pracowników Centrum.

Wszystko wskazuje na to, że Stefan W. samodzielnie wykonał, czyli podrobił, plakietkę, dzięki której dostał się w pobliże sceny, jako przedstawiciel mediów. „Według naszej oceny to nie jest nasz identyfikator. Możliwe, że mężczyzna sam wykonał dla siebie plakietkę, ale to już ustala policja. My nie widzieliśmy tej plakietki. Każdy przedstawiciel mediów był zobowiązany do noszenia identyfikatora na szyi, na smyczy. Plakietki nie były imienne”, przekazał dziennikarzom portalu Trójmiasto.Wyborcza.pl. Wawrzyniec Rybak, pracownik Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Dziennikarze dotarli także do informacji, jakoby organizator zamówił 50 identyfikatorów dla mediów. 19 z nich zostało wydanych chętnym pracownikom różnych redakcji, a lista z ich nazwiskami trafiła do policji.

Jak wyglądał fałszywy identyfikator Stefana W.?

Plakietka mężczyzny była zalaminowana, a ja jej środku na białym tle widniał napis MEDIA. Pod spodem zostały umieszczone loga firm wspierających wydarzenie. Z kolei prawdziwy identyfikator, zamówiony przez organizatorów, choć również miał białe tło, to jego centralną część stanowiła grafika karuzeli. Ta dla mediów miała mieć kolor niebieski. Inne barwy oznaczały artystów, gości itd. Dopiero na samym dole umieszczono napis MEDIA.

Szczegółowe informacje, na temat tego, dlaczego Stefanowi W. udało się wejść na scenę WOŚP i śmiertelnie zaatakować prezydenta Gdańska wciąż są sprawdzane i weryfikowane. 

1/5
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, dźgnięty nożem na scenie WOŚP
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
1/5

Zabójca prezydenta Gdańska podrobił przepustkę dla mediów

2/5
Stefan W., zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Copyright @Facebook/Stefan W
2/5

Zabójca prezydenta Gdańska podrobił przepustkę dla mediów

3/5
Paweł Adamowicz, tragedia w Gdańsku
Copyright @Instagram/@adamowiczpawel
3/5

Zabójca prezydenta Gdańska podrobił przepustkę dla mediów

4/5
Miasta w hołdzie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi: Gdańsk
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
4/5

Zabójca prezydenta Gdańska podrobił przepustkę dla mediów

5/5
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, z żoną
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
5/5

Zabójca prezydenta Gdańska podrobił przepustkę dla mediów

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.