Aleksandra Dulkiewicz
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News
O NIEJ SIĘ MÓWI

Aleksandra Dulkiewicz nowym prezydentem Gdańska. Jaka jest prywatnie?

Poznajcie ją bliżej!

Gabriela Czernecka 4 marca 2019 17:46
Aleksandra Dulkiewicz
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Jak wygląda życie prywatne Aleksandry Dulkiewicz? Właśnie została nowym prezydentem Gdańska po Pawle Adamowiczu, który zginął w wyniku ataku nożownika podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aleksandra Dulkiewicz była najbliższą współpracowniczką Adamowicza. To również ona poprowadziła go do zwycięstwa w poprzednich wyborach.

W minioną niedzielę gdańszczanie wzięli udział w wyborach uzupełniających. O stanowisko prezydenta Gdańska ubiegali się Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun. Jak podaje rzeczniczka gdańskiego ratusza, Aleksandra Dulkiewicz zdobyła 82,22 proc. głosów i została nowym prezydentem Gdańska. Poznajcie ją bliżej.

Aleksandra Dulkiewicz nowym prezydentem Gdańska

W niedzielę gdańszczanie wzięli udział w wyborach uzupełniających po zabójstwie prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Oprócz Aleksandry Dulkiewicz, o fotel prezydenta Gdańska ubiegał się Grzegorz Braun oraz Marek Skiba. Jak podała rzeczniczka gdańskiego ratusza Magdalena Skorupka-Kaczmarek, Aleksandra Dulkiewicz zdobyła 82,22 proc. głosów, Grzegorz Braun 11,86 proc., a Marek Skiba 5,92 proc. Tym samym została nowym prezydentem Gdańska.

Kariera Aleksandry Dulkiewicz w polityce

Jak do tej pory jej kariera rozwijała się dość powoli. Przez lata była asystentką prezydenta Pawła Adamowicza. Brała udział w przygotowaniu Euro 2012 W Gdańsku, była zatrudniona w Europejskim Centrum Solidarności. Jej wiceprezydentura, zdaniem znajomych z urzędu miejskiego w pełni się jej należała: „Inteligentna, z niezwykłą łatwością przechodzenia na ty, skracania dystansu między ludźmi. Czująca się swobodnie w każdym środowisku. I nie daje się wyprowadzić z równowagi”, mówili o niej w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

Mówi się, że to ona stała za ostatnim sukcesem wyborczym Adamowicza, była bowiem szefową jego kampanii wyborczej i wszyscy opisują jej działalność w samych superlatywach: „Przyglądałem się jednak także jej pracy, gdy już została wiceprezydentem miasta. Zapraszała na spotkania opozycję, miała czas, stawała ponad podziałami politycznymi. Zawsze była też szczera, nigdy nie obiecywała czegoś, co później nie było realizowane. Uważam, że sprawdzi się na nowym stanowisku. Być może Gdańsk stoi przed napisaniem kolejnej historii – pierwszej kobiety na funkcji prezydenta miasta’, mówił były radny PiS, Łukasz Hamadyk, w rozmowie z natemat.pl. 

„Nie jestem drugim Pawłem, ale obiecuję kontynuować jego misję”, mówiła w swoim wyborczym wieczorze, „Jesteśmy głęboko podzieleni, ale tym bardziej wierzę, że taka zgoda jest nam potrzebna. Wierzę, że lepszy Gdańsk i lepsza Polska są możliwe”, dodała.

Aleksandra Dulkiewicz prywatnie 

„Od dwóch pokoleń jestem gdańszczanką. Dziadkowie z obu stron przybyli do miasta zrujnowanego po wojnie w 1945 roku. (...) Urodziłam się w lipcu 1979 roku. Mama wspomina, że lato było upalne. Gorąco również było w głowach moich Rodziców, którzy we wrześniu stali się jednymi z pierwszych sygnatariuszy deklaracji Ruchu Młodej Polski. Rok później, w sierpniu 1980 roku, Mama woziła mnie pod stoczniową bramę. W trakcie karnawału Solidarności urodziła się moja siostra Marta (...)”, pisze o sobie Dulkiewicz na oficjalnej stronie.

Jej współpracownicy opisują ją jako osobę stanowczą, wręcz waleczną, świetnie godzącą pracę zawodową, działalność polityczną, a także samotne wychowywanie dziecka. Choć Gdańsk, jak sama mówi, jest jej wielką miłością, to najważniejsza jest dla niej jedenastoletnia córeczka Zosia, którą samodzielnie wychowuje. „Kiedy zaszłam w ciążę, byłam świadoma, że to będzie samodzielne macierzyństwo. I takie jest. Niektórzy mówią, że to jest jakiś rodzaj bohaterstwa, ale ja nigdy tak o tym nie myślałam. Traktuję to normalnie, chociaż nie zawsze jest łatwo”, wyznała w jednym z wywiadów.

Aleksandra Dulkiewicz nie ma męża, a o jej życiu uczuciowym wiadomo niewiele.  Jest katoliczką. Kluczową rolę w formowaniu światopoglądu sama przypisuje działalności duszpasterskiej dominikanów. Jak sprawdzi się na stanowisku prezydenta Gdańska? Trzymamy za nią kciuki i życzymy powodzenia! 

Aleksandra Dulkiewicz
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Aleksandra Dulkiewicz córka
Fot. Piotr Hukalo/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?