Izabella-Scorupco-konczy-50-lat
Fot. Instagram/IzabellaScorupco
Z ŻYCIA GWIAZD

Izabella Scorupco o wynikach wyborów: „To zamach na prawa człowieka”

Aktorka krytykuje poglądy Andrzeja Dudy

Ksenia Krasko 20 lipca 2020 16:45
Izabella-Scorupco-konczy-50-lat
Fot. Instagram/IzabellaScorupco

Tegoroczne wybory prezydenckie budziły emocje nie tylko w środowisku politycznym, ale i wśród gwiazd, które licznie namawiały do głosowania i dzieliły się z fanami swoimi przemyśleniami. Jedną z osób, która zabrała głos już po ogłoszeniu oficjalnych wyników, jest Izabella Scorupco. Aktorka w dość mocnym wpisie skrytykowała reelekcję Andrzeja Dudy, który w drugiej turze pokonał Rafała Trzaskowskiego.

Izabella Scorupco o wyborach 2020

Izabella Scorupco, nazywana polską dziewczyną Bonda, od kilku lat mieszka w Los Angeles, ale interesuje się tym, co dzieje się w Polsce. Postanowiła skomentować wynik tegorocznych wyborów, dodając emocjonalny post na swoim Instagramie.

„Zawsze byłam dumna ze swojego polskiego pochodzenia. Polacy są bardzo lojalni, hojni i tolerancyjni, przede wszystkim dlatego, że wiemy, co to znaczy być uciskanym. Ale to, co dzieje się teraz w Polsce, nie przypomina kraju, który znam”, czytamy.

„Reelekcja Andrzeja Dudy (niewielką przewagą głosów) świadczy o zamachu na prawa człowieka. Duda znany jest ze swoich homofobicznych uwag, stwierdził nawet, że „LGBT to nie ludzie, to ideologia”, przypomina aktorka.

„Około jedna trzecia kraju opowiada się teraz za strefami „wolnymi od LGBT”. Serce mi pęka, że w moim rodzinnym Białymstoku przeciwnicy LGBT+ rzucali cegłami, kamieniami i fajerwerkami w niewinnych uczestników marszu”. W swoim apelu podkreśliła, że według BBC News, Polska jest „najgorszym krajem w UE dla osób LGBT+”.

Poprosiła również o współpracę i pomoc w zakresie ochrony społeczności LGBT, a także dodała link, który odsyła do portalu z niezbędnymi informacjami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I have always been proud of my Polish heritage. Polish people are incredibly loyal, generous and accepting - especially because we know what it means historically to be oppressed. But what is happening in Poland right now is not the country I know. The recent re-election of Andrzej Duda (by slim majority) reflects an attack on human rights. Duda is known for his homophobic remarks, even stating that “LGBT are not people; they are an ideology.” About a third of the country has now advocated for “LGBT-free” zones. It breaks my heart that in my hometown of Białystok, anti-LGBT+ protestors threw bricks, stones and fireworks at innocent marchers. BBC News even reported that Poland has been called the worst country in the EU for LGBT+ people. Please everyone we need to make noise, inform others and work together to protect LGBT+ rights. Click the link in my bio (lgbtqpl.carrd.co) for more info and ways to help 🇵🇱❤️ #poland #demokracja #duda

Post udostępniony przez IZABELLA SCORUPCO (@izabellascorupco)

Izabella Scorupco odniosła się do jednego z wystąpień Andrzeja Dudy podczas kampanii wyborczej. „Przez cały okres komunizmu w szkołach dzieciom wciskano komunistyczną ideologię. To był bolszewizm. Dzisiaj też próbuje nam się i naszym dzieciom wciskać ideologię, tylko inną, zupełnie nową. To jest taki neobolszewizm. Próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia”, mówił w Brzegu.

Jego słowa wywołały burzę w mediach, a internauci otwarcie krytykowali podejście polityka. Podkreślano, że takie wypowiedzi mogą jedynie pogorszyć sytuację osób LGBT+, które już teraz czują się izolowane od społeczeństwa.

Zgadzacie się ze słowami Izabelli Scorupco? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez IZABELLA SCORUPCO (@izabellascorupco)

Andrzej duda
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.