Katei Holmes i Tom Cruise
Fot. Kevin Winter/Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Musiała rodzić w ciszy. Nie mogła okazywać miłości córce. Skomplikowana historia miłości Katie Holmes i Toma Cruise'a

Ich znajomość zaczęła się dość nietypowo...

Gabriela Czernecka 3 lipca 2023 12:56
Katei Holmes i Tom Cruise
Fot. Kevin Winter/Getty Images

Katie Holmes i Tom Cruise tworzyli jedną z najpiękniejszych, ale i najbardziej tajemniczych par Hollywood. Ich związek od samego początku wzbudzał kontrowersje. Piękni, utalentowani i wpływowi. Uchodzili za zakochaną i wpatrzoną w siebie parę. Pobrali się 18 listopada 2006 roku. On był gwiazdą, ona nieśmiałą aktorką. Po czasie role odwróciły się - to ona pokazała siłę. Oto niezwykła historia ich miłości…

Katie Holmes i Tom Cruise - historia miłości 

Historia miłości Toma Cruise i Katie Holmes zaczęła się dość nietypowo. Ona dostała zaproszenie na casting do filmu Misson Impossible III. On szukał wówczas jednak nie tylko filmowej, ale i życiowej partnerki. Jak padło na Katie Holmes? Tom Cruise miał już za sobą dwa rozwody. Jedno małżenstwo - z Mimi Rogers - zakończyło się szybko, bo po trzech latach, drugie trwało zdecydowanie dłużej. Nicole Kidman rozwiodła się z aktorem, gdy ten chciał zachęcić ją do wkroczenia wraz z nim na duchową drogę scejntologicznej sekty. Kandydatkami miały być Kate Bosworth, Jessica Alba czy Scarett Johannson. I choć Katie Holmes roli ostatecznie nie dostała, to zdobyła coś ważniejszego - serce Toma Cruise’a.

Zobacz:  Po śmierci męża rodzina miała ubezwłasnowolnić Igę Cembrzyńską. Prawda jest skomplikowana...

Katei Holmes i Tom Cruise
Fot. Jim Spellman/WireImage

Katie Holmes i Tom Cruise: związek jak ze snu

Młodsza o szesnaście lat aktorka, starannie wykształcona i pochodząca z dobrego domu, wydawała się idealną kandydatką na żonę. Podobno gdy była mała, miała nad łóżkiem powieszony plakat z podobizną aktora! „Od dawna byłam jego fanką. Związek z kimś takim jak on to jak życie we śnie. Spełnienie marzeń”, mówiła Katie Holmes. Wielokrotnie podkreślała, że wydawał się jej najprzystojniejszym mężczyzną, jakiego poznała. Co ciekawe, Tom Cruise, który dotychczas zbywał wszelkie pytania dziennikarzy o życie prywatne, tym razem nie szczędził ukochanej ciepłych słów. „To właśnie kobieta dla mnie”, mówił. Niewielu jednak wiedziało, że już przed pierwszą randką z aktorem Katie Holmes musiała podpisać poufną umowę. Zawierała ona szczegółowe informacje na temat tego, jak będzie wyglądał ich związek i czego się od niej oczekuje.

Zobacz również: Ponad 50 lat bliskości i wsparcia. Historia miłości Aleksandry i Leszka Millerów 

Kontrakt uwzględniał obowiązki Katie względem aktora, a w zamian miała otrzymać rozgłos i pomoc w rozwoju kariery i coroczne wynagrodzenie w wysokości 5 mln dolarów. Para po raz pierwszy pojawiła się publicznie razem 29 kwietnia 2005 w Rzymie, na rozdaniu nagród Davida di Donatello. Ich związek szybko zaczął gościć na łamach prasy. Ze względu jednak na dużą różnicę wieku nikt nie wróżył im przyszłości i sądzono, że aktor uznawany za bożyszcze kobiet szybko znudzi się swoją partnerką. Para równie szybko, co pojawiła się w prasie, ogłosiła swoje zaręczyny. Na szczycie wieży Eiffla Katie otrzymała wówczas wart milion dolarów pierścionek w stylu art deco, z pięciokaratowym brylantem. 

Wielu wciąż nie mogło jednak uwierzyć w szczerość uczuć aktora. Gdy Oprah Winfrey dała wyraz wątpliwością w swoim programie, Tom Cruise wskoczył na kanapę i wykrzyczał miłość swej ukochanej. Jego zachowanie było co najmniej dziwne i tego zdania była sama Katie Holmes. Na potwierdzenie plotek o problemach w związku nie trzeba było długo czekać. Gdy fani z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie o ślubie, okazało się, że para spodziewa się dziecka.

18 kwietnia 2006 roku na świecie pojawiła Suri Cruise. Szybko stała się oczkiem w głowie rodziców, którzy zmienili taktykę i.. oświadczyli, że potrzebują prywatności. Dopiero po latach na jaw wyszło, że Katie Holmes została zmuszona do porodu w zgodzie z zasadami scjentologów – bez znieczulenia i w całkowitej ciszy. W innym wypadku przychodząca na świat dusza dziecka zostanie „obciążona negatywną energią”.

Katie Holmes Tom Cruise
Fot. Jeffrey Mayer/WireImage)

Katie Holmes i Tom Cruise: ślub i kryzysy w związku  

Oficjalnie jednak para wciąż była zakochana. Kilka miesięcy później, 18 listopada 2006 roku, 44-letni Tom Cruise poślubił 27-letnią ukochaną w XV-wiecznym zamku Odelaschi we Włoszech. Na wyjątkową ceremonię przybyło 150 gości. Nie zabrakło Victorii i Davida Beckhamów, Jennifer Lopez czy Jima Carrey'a. Przed wydarzeniem podpisano intercyzę - w przypadku rozpadu małżeństwa z winy Toma Cruise Katie Holmes otrzyma 27,5 mln dolarów. Uwzględniono nawet to, że jeśli dopuści się zdrady, będzie go ona kosztować pięć milionów dolarów.

Niestety nikt nie wziął pod uwagę, że być może to właśnie aktorka zechce zakończyć małżeństwo. Rok po ślubie Katie Holmes wyglądała coraz szczuplej, na jej twarzy coraz rzadziej pojawiał się uśmiech, a ona sama niezbyt często pojawiała się publicznie. Media zaczęły podejrzewać, że w związku pary pojawiły się pierwsze kłopoty, a samą aktorkę podpytywano, czy zmaga się z anoreksją. Katie Holmes zaprzeczała, ale tylko do czasu. 

Zobacz: Takim ojcem jest Karol Strasburger. "Nie pochwalam bezstresowego wychowania"

W 2012 roku po sześciu latach małżeństwa pełnego kontroli i braku wolności aktorka złożyła pozew rozwodowy. „Najważniejsze jest dobro Suri”, pisała w nim. Okazało się, że Katie obawia się, że Tom Cruise wyśle córkę do prowadzonej przez sektę szkoły przetrwania. Dopiero wtedy ujawniono, że sekta kontrolowała każdy jej ruch. Ingerowano w jej decyzje zawodowe, ale i prywatne, co mocno odbiło się na wychowywaniu córki. Katie nie mogła tulić małej Suri, bo okazywanie małemu dziecku czułości jest nie na miejscu - wedle scjentologów dziecko to mały dorosły, więc nie potrzebuje pocieszenia. Aktorka potrzebowała zgody na opuszczenie apartamentu czy spacer z córką. Zawsze robiła to jednak w towarzystwie członka sekty, który miał czuwać nad jej bezpieczeństwem. 

Oficjalnej wojny między małżonkami nie było, wszystko działo się za zamkniętymi drzwiami, które Hollywood próbowało wyważyć. Wszyscy dociekali, co tak naprawdę zabiło tę miłość.

Przypominamy, jak wyglądał proces rozwodowy Katie Holmes i Toma Cruise'a. Artykuł w 2012 roku napisał dla magazynu VIVA! Jerzy Ziemacki. 

Katie Holmes Tom Cruise
Fot. James Devaney/WireImage

Koniec małżeństwa Katie Holmes i Toma Cruise'a

Katie Holmes planowała to rozstanie od miesięcy. Wybrała idealny moment: Tom był właśnie na planie filmu, daleko od domu, na zimnej Islandii. Wykorzystała jego nieobecność, spakowała walizki i uciekła z Los Angeles, na drugi koniec Stanów, do Nowego Jorku. Z sześcioletnią córeczką Suri zamieszkały w ślicznym apartamencie na Manhattanie. Szybko jednak zauważyła, że pod ich domem, na 7th Ave, stale kręci się czarny mercedes. Ktoś nieustannie śledził każdy ich ruch. Katie wynajęła ochroniarzy. Podejrzewała, że prześladują ją scjentolodzy, potężna organizacja religijna, na czele której stoi Tom Cruise. W końcu aktorka przez pięć lat miała dostęp do wielu tajemnic. Z pewnością ma materiały, które mogłyby skompromitować Toma i jego środowisko.

O fatalnym wpływie scjentologów na małżeństwo Katie mówią jej znajomi i przyjaciele. Podobno Tom zbyt zaangażował się w swoje życie duchowe, stał się surowy wobec córki, niesprawiedliwy dla żony. Awansował w hierarchii organizacji: obecnie jest drugą najważniejszą osobą w 15-milionowym kościele scjentologicznym. Znajomi Katie wspominają, że w domu Cruise’a do organizacji należą wszyscy pracownicy: sprzątaczki, kucharz, fryzjer, masażysta. Przez wiele lat mieli oni obowiązek informować Toma o postępach duchowych żony i bacznie obserwować jej życie. Być może wiedzą o Katie o wiele więcej, niż można przypuszczać.

Czytaj też: Majka Jeżowska w przeszłości doświadczyła przemocy ze strony byłego męża

Katie Holmes i Tom Cruise: prawa rodzicielskie do córki 

Przez ostatnie miesiące Tom i Katie kłócili się niemal cały czas. Ale iskrą, która wywołała pożar, była decyzja Toma, że Suri pojedzie w czasie wakacji na obóz treningowy, podczas którego dzieci i młodzież przechodzą pierwsze kursy scjentologii. Katie nie chciała o tym słyszeć. Tom był rozczarowany. Od dawna marzył, że Suri – jego jedyne biologiczne dziecko – stanie się wkrótce pełnoprawną scjentolożką. Miała uzyskać wyższą świadomość dzięki specjalnym psychicznym eksperymentom. Tom zdążył już nawet zapisać małą do swojego kościoła. Matka próbowała ją stamtąd wypisać. Od urzędników usłyszała, że potrzebny jest podpis obojga rodziców. Była wściekła. W pozwie rozwodowym, który złożyła w sądzie w Nowym Jorku, zastrzegła, że chce odebrać mężowi prawa rodzicielskie. Dopiero wtedy wszystkie decyzje w sprawie córki mogłaby podejmować samodzielnie. 

Scjentologia to dziwny kult, z którym związane są bardzo duże pieniądze”, skomentował sprawę Rupert Murdoch, właściciel wytwórni 20th Century Fox, dla której Tom pracował wielokrotnie. Ich działalność została zdelegalizowana w Niemczech, we Francji, w Grecji i w Australii. Może dlatego rodzice Katie nigdy nie ufali swojemu zięciowi, mieli mu za złe, że odciąga Katie od katolicyzmu. Doradzili córce, aby nie zmieniała panieńskiego nazwiska. Kiedy dowiedzieli się o rozstaniu, stanęli murem za córką, wiedząc, że cała rodzina Holmesów będzie żyła w strachu. 

Tom nie myślał o rozstaniu 

Sam Cruise ma wiele do stracenia. Jego kariera nieco przygasła. Wojna z Katie prowadzona na oczach całego świata, ujawnienie pilnie skrywanych tajemnic, skandale – to ostatnie rzeczy, jakich mu teraz trzeba. Rozstanie z Nicole Kidman, z którą był 11 lat, nauczyło go, że rozwód to koszmar. Wtedy jednak udało mu się przejąć dwójkę dzieci, które wspólnie adoptowali –  Isabellę i  Connora. Podobno zawsze zmuszał ich do uczestniczenia w scjentologicznych spotkaniach, urządzał religijne posty i zabraniał zabaw z rówieśnikami innych wyznań. Czy taki sam los miał spotkać Suri? Podobno o rozstaniu z Katie Holmes Tom nigdy nie myślał. Pozew rozwodowy wniesiony przez żonę bardzo go zaskoczył. Aktor oświadczył, że jest mu smutno i natychmiast… sięgnął po swoich najlepszych adwokatów. Stać go na to. W rankingu „Forbesa” został uznany za najbogatszego aktora na świecie: przez ostatni rok zarobił 75 milionów dolarów. To dwa razy więcej niż Leonardo DiCaprio. 

Zobacz: Maciej Szaciłło zareagował na wpis Moniki Mrozowskiej. Były mąż nie ukrywa emocji

Jak się poznali?

Kiedy przestała go kochać? Kiedy zaczęła go nienawidzić? To pytanie zadają sobie dziś znajomi Katie. Bo przecież początek tego związku był naprawdę piękny! Tom poznał Katie podczas castingu. Kilka lat wcześniej, jeszcze jako nastolatka, Katie wieszała na ścianie plakaty z jego filmów. Mieszkała wtedy w 100-letnim domku z cegły ogrodzonym białym płotkiem, gdzieś na prowincji, w stanie Ohio. I nie mogła nawet marzyć, że pewnego dnia stanie na ślubnym kobiercu ze swoim o 16 lat starszym idolem. Ale los jest nieobliczalny.

Po sześciu tygodniach znajomości Tom Cruise oświadczył się młodziutkiej hollywoodzkiej aktorce. Zrobił to w czerwcowy poranek, na szczycie wieży Eiffla. Byli tam tylko we dwoje. Tłum turystów kłębił się na dole. Na czas wizyty zakochanej pary wieżę Eiffla zamknięto. Wieczorem Tom kazał wstawić do sypialni wielkie bukiety czerwonych róż. Różany zapach rozchodził się po wszystkich piętrach wykwintnego hotelu w centrum Paryża. W listopadzie 2006 roku, we włoskim zamku nieopodal Rzymu, odbył się ślub jak z bajki.

Katei Holmes i Tom Cruise
Fot. Robert Evans/Handout via Getty Images)
Kiedy w czerwcu tego roku Katie składała papiery rozwodowe, w uzasadnieniu pozwu podała: „różnice nie do pogodzenia”. Te różnice było widać. Ona pochodzi z konserwatywnej rodziny, jest katoliczką, ma naturę delikatną i spokojną. On jest zaborczy, apodyktyczny, podobno zarozumiały. Ona jest od niego lepiej wykształcona: skończyła prestiżową szkołę Notre Dame Academy. Tom nie ukrywa, że do 22. roku życia był niemal analfabetą. Gdy się pobierali, ona była wschodzącą gwiazdką, on wielkim gwiazdorem. Obiecał pomóc narzeczonej w rozwoju kariery. Ale w trakcie małżeństwa selekcjonował scenariusze, w których mogła wystąpić. Przez fanaberie męża aktorka straciła wiele świetnych kontraktów. Jej kariera stanęła w miejscu. Być może dostała za to wysokie odszkodowanie.

Rozwód utrzymany w tajemnicy 

Finansowe warunki rozwodowej ugody nie są znane. Wiadomo, że Katie zawarła bardzo dogodną umowę przedmałżeńską, dzięki której za każdy rok małżeństwa z Cruise’em miałaby otrzymać trzy miliony dolarów. Suri zostaje z mamą, Cruise zachował prawa do dziecka, ale będzie mógł odwiedzać małą w wyznaczonych terminach i tylko w obecności Katie. Co można uznać za wielkie zwycięstwo prawników aktorki. We wspólnym oświadczeniu Holmes i Cruise napisali: „Zamierzamy zachować nasze rodzinne sprawy w tajemnicy i tym samym okazać szacunek dla lat, które razem spędziliśmy”. I rzeczywiście udało im się dochować swoich tajemnic. 

Sprawdź też: Rozstali się, lecz nie mogli bez siebie wytrzymać. Historia miłości Agnieszki Szczurek i Jakuba Wesołowskiego

Katei Holmes i Tom Cruise
Fot. James Devaney/WireImage

Jak dziś wyglądają relacje Katie Holmes i Toma Cruise'a?

Tom Cruise nie utrzymuje kontaktu z byłą żoną i córką. Z medialnych doeniesień wynika, że każdego roku płaci alimenty w wysokości 400 tys. dolarów. Oboje układają swoje życie na nowo. Prasa rozpisuje się o nowych miłosnych podbojach aktora. Okazuje się, że miał odnaleźć szczęście u boku Hayley Atwell. Podobno poznali się na planie siódmej części Mission Impossible. Katie Holmes natomiast nie znalazła jeszcze swojej drugej połówki, jednak w prasie pojawiały się informacje o jej kolejnych związkach. Żaden z nich nie przetrwał jednak próby czasu. Obecnie wraz z córką mieszka w Nowym Jorku, gdzie konsekwentnie chronią swoją prywatność.

Jak podawały media, hollywoodzki gwiazdor od dawna nie widział też swojej córki. Suri bardzo chciałaby spotkać się z ojcem. „Ma wiele pytań dotyczących taty i błaga matkę, by zgodziła się na ich rozmowę twarzą w twarz. Zgoda jest sprzeczna z instynktem Katie, ale rzeczywistość wygląda tak, że Suri to już duża dziewczyna i podejmuje własne decyzje”, przekazywało New Idea. Holmes martwi się o bezpieczeństwo córki i nie chce pozwolić, na to, by ojciec wciągnął ją do kościoła scjentologicznego. „Nie chodzi o to, że Tom zabierze córkę do swojego mieszkania, ale o wywiezienie jej do Cleveland. Scjentolodzy mogą rzucić dziewczynie świat do stóp i w ten sposób ją odzyskać”, donosiła prasa. 

 Bobby Wooten III, Katie Holmes, 2022
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Bobby Wooten III, Katie Holmes, 2022 rok

Hayley Atwell, Tom Cruise, Londyn 2021
Fot. Neil Mockford/GC Images

Hayley Atwell, Tom Cruise, Londyn 2021

Katei Holmes i Tom Cruise
Fot. Alberto E. Rodriguez/Getty Images

Katei Holmes i Tom Cruise
Fot. Kevin Winter/Getty Images

Źrodła: Plotek,  Vogue, Daily Star.co.uk, Thelist.com, magazyn VIVA!

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.