Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019
Fot. Marlena Bielińska/MOVE
O TYM SIĘ MÓWI

Magda Mołek, Kinga Rusin, Monika Olejnik i inne gwiazdy komentują publikację wyroku TK

„Kobiety nigdy się nie poddadzą!”

Ksenia Krasko 28 stycznia 2021 10:31
Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019Magda Mołek, VIVA! nr 12, czerwiec 2019
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w październiku zeszłego roku, że prawo do aborcji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z Konstytucją RP. Najpierw jednak pojawiło się jednak uzasadnienie tego wyroku, które wzbudziło niemałe kontrowersje. O sytuacji kobiet w Polsce wypowiedziały się między innymi Magda Mołek, Kinga Rusin, Monika Olejnik, czy Anja Rubik.

Mołek, Rusin, Olejnik, Rubik, Lis komentują publikację wyroku TK ws. aborcji

Po ogłoszeniu uzasadnienia wyroku Trybunału, który zwiastował jego szybką publikację w Dzienniku Ustaw, w całym kraju ponownie odbyły się protesty, organizowane przez Strajk Kobiet. Do osób, które otwarcie wyrażają sprzeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce, dołączyły gwiazdy. Niektóre wzięły udział w manifestacjach, a inne podzieliły się przemyśleniami na swoich portalach społecznościowych.

Zobacz też: Wyrok TK ws. aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw

Zobacz też: Ogólnopolski Strajk Kobiet reaguje na uzasadnienie wyroku TK: „Odbieramy to jako totalną potwarz”

„Co takiego musi przykryć ta nieudolna, niekompetentna, buńczuczna niby-władza, że wrzuca dziś publikację swego pseudo-wyroku...? Dociska nas, polskie Kobiety, wykończone pandemią, izolacją, utratą pracy, strachem o zdrowie swoje i najbliższych, niepewne jutra... Trzymajmy się! Razem. Przejdziemy przez to tylko wspierając się, jedna drugą, w każdej sytuacji”, skomentowała Magda Mołek.

„Kobiety nigdy się nie poddadzą! PiS chce, żeby kobiety cierpiały i rodziły uszkodzone płody! PiS rzuca wyzwanie ogromnej większości społeczeństwa, które, jak wynika z badań, zdecydowanie opowiada się przeciwko „wyrokowi” tzw. „trybunału”. [...] Do tych obecnie u władzy: Wiedzcie, że nie narzucicie nam swojej woli! W środku Europy, w XXI wieku, nie zaakceptujemy drakońskiego, fundamentalistycznego prawa”, napisała Kinga Rusin.

Do sytuacji w Polsce odniosła się też Monika Olejnik. „Jest uzasadnienie w sprawie aborcji. No i mamy niepotrzebny chaos! Czy po raz kolejny władza odwraca uwagę od innych problemów?”, zapytała retorycznie.

„Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej postanowił dziś skazać polskie Kobiety na TORTURY. Od dziś zabroniona jest aborcja w przypadku wad LETALNYCH, a zatem takich które skazują płód na smierć tuż po urodzeniu. Co to znaczy? Kobiety są od dziś ZMUSZONE rodzić płody bezczaszkowe, bezmózgowe, tak dramatycznie i nieodwracalnie uszkodzone, że każda sekunda ich „życia” jest CIERPIENIEM. Bólem, którego nawet najlepsze leczenie hospicyjne nie jest w stanie uśmierzyć. [...] Jestem matką dwóch córek, więc mam PRAWO i obowiązek, aby w moim i moich dzieci imieniu, zapytać rządzących: jakim prawem skazujecie nas na tortury? Nie macie prawa”, skomentowała ostro Hanna Lis.

„Szok. Niesamowite, że rząd pogłębia kryzys społeczny w tak trudnym momencie. Rozpacz, frustracje, bezradność. Kobiety czują się coraz bardziej bezbronne, niesłuchane, zignorowane”, powiedziała Joanna Przetakiewicz w rozmowie z portalem Plotek.

Kasia Tusk napisała na swoim InstaStories: „Dziś polskie kobiety zostały pozbawione podstawowych praw człowieka, a rząd PiS z pełną świadomością skazuje kobiety na tortury”.

Do protestów w Warszawie dołączyła wczoraj Anja Rubik. „Nie zgadzam się z tym, co się dzieje. Myślę, że kobiety powinny mieć prawo wyboru. Przeraża mnie to, że patrząc na statystyki, które zostały opublikowane przez Strajk Kobiet, które jasno pokazują, że większość Polski jest przeciwna temu orzeczeniu, nasz rząd całkowicie nie wziął pod uwagę tego, co się tu działo kilka miesięcy temu, kiedy wszyscy wyszli na ulicę i protestowali”, podkreśliła modelka w rozmowie z WP. „Dla wielu kobiet i rodzin to oznacza ogromne cierpienie. Jest to piekło dla kobiet i piekło dla rodzin. [...] musimy się zmobilizować, aby walczyć o wiele rzeczy. O nasze prawa [...]”. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.