pałac festiwalowy, Cannes 2019
Fot. SYSPEO/SIPA/SIPA/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Organizatorzy Festiwalu w Cannes wydali oświadczenie w sprawie koronawirusa!

Czy w tym roku nikt nie otrzyma Złotej Palmy?

Ida Marszałek 20 marca 2020 09:31
pałac festiwalowy, Cannes 2019
Fot. SYSPEO/SIPA/SIPA/East News

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to z pewnością najważniejsza impreza filmowa w Europie. Co roku w maju ulice małego francuskiego kurortu zapełniały się ludźmi z całego świata. Na to filmowe wydarzenie zjeżdżali się twórcy filmowi, ale również celebryci, by wspólnie oglądać premiery i świętować. Festiwal Cannes jest najbardziej ekskluzywnym ze wszystkich festiwali i na salę kinową trzeba wejść ze specjalnym zaproszeniem oraz ubranym według ścisłych zasad. Filmy, które uczestniczą w konkursie głównym, walczą o najwyższe wyróżnienie - Złotą Palmę. 

Czy festiwal w Cannes się odbędzie?

W zeszłym roku, ku miłemu zaskoczeniu wszystkich widzów festiwalu, laureatem Złotej Palmy został film Bonga Joon-ho - Parasite. Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy, nie daje nam jednak pewności, że i w tym roku, ktoś będzie miał szansę otrzymać to prestiżowe wyróżnienie. Pandemia koronawirusa ogarnia w szybkim tempie cały świat i wszystkie masowe imprezy są odwoływane. A do takich festiwal w Cannes z pewnością należy. Od jakiegoś czasu wszyscy więc zadawali sobie pytanie: czy to ogólnoświatowe święto kina zostanie odwołane? 

Wczoraj w nocy organizatorzy festiwalu wydali wreszcie oświadczenie w tej sprawie na swoim Facebooku oraz stronie internetowej. Postanowili przesunąć to wydarzenie w czasie o cały miesiąc!

"W dobie globalnego kryzysu zdrowia jesteśmy myślami przy ofiarach COVID-19 i chcemy wyrazić naszą solidarność ze wszystkimi, którzy walczą z chorobą. Dzisiaj podjęliśmy następującą decyzję: Festiwal w Cannes nie może się odbyć w zaplanowanym czasie, od 12 do 23 maja. Rozważamy kilka rozwiązań, by w ogóle mógł się odbyć, najbardziej prawdopodobnym jest przesunięcie festiwalu na koniec czerwca, początek lipca 2020 roku." - piszą w oficjalnym oświadczeniu organizatorzy.

Dobra wiadomość jest więc taka, że Festiwal w Cannes ma jeszcze szansę się odbyć. Nie wiadomo jednak co przyniosą następne dni. Na pewno organizatorzy festiwalu będą musieli liczyć się z dużymi stratami finansowymi. Tak ogromną imprezę planuje się cały rok i każda znacząca zmiana ma duży wpływ na budżet. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko się uda i jak co roku najlepsze filmy świata będą mogły celebrować swoje premiery właśnie w Cannes. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.