Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Ekspert podaje możliwą datę narodowej kwarantanny

Mateusz Morawiecki ogłosi lockdown w tym tygodniu?

Redakcja VIVA! 9 listopada 2020 10:35
Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images

Zgodnie z danymi, podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia, łączna liczba wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła 560 tysięcy, a jak przewidują eksperci, te statystyki będą rosły. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas jednej z ostatnich konferencji listę nowych obostrzeń, oraz zapowiedział, że jeśli sytuacja w kraju się nie poprawi, następnym krokiem będzie lockdown. Czy szef rządu ogłosi narodową kwarantannę jeszcze w tym tygodniu?

Lockdown w Polsce - kiedy?

Jak twierdzi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, decyzja o lockdownie zależna jest jedynie od statystyk. „Już we wtorek zobaczymy, w jakim miejscu jesteśmy, jeżeli chodzi o dobową liczbę zakażeń. Potem jest święto, w środę 11 listopada, więc ważny będzie także wskaźnik z piątku. Wtedy będziemy mieli już w zasadzie jasność, w jaką stronę zmierzamy”, wytłumaczył podczas rozmowy z PAP.

„Jestem zwolennikiem krótkiego, mocnego i efektywnego lockdownu. On dałby tlen ochronie zdrowia. [...] Gdybyśmy zdecydowali się na narodową kwarantannę od soboty 14 listopada, to już w pierwszych dniach grudnia zobaczymy znaczące efekty – poziom kilku tysięcy zakażeń dziennie, a nie taki jak dzisiaj”, dodał.

„Na dziś jednak scenariusz narodowej kwarantanny jest bardziej prawdopodobny niż to, że jej unikniemy. Moim zdaniem w stosunku 60 do 40”, podkreślił. Specjalista zaznaczył także, że niektóre sygnały mogą wskazywać na nieznaczną poprawę sytuacji. Wśród nich wymienił m.in. fakt, że w ostatnim czasie lekarze rodzinni rzadziej zlecają wykonanie testów w kierunku wykrycia zakażenia koronawirusem.

Musimy zatem przygotować się na ewentualny lockdown, którego zasady będą prawdopodobnie takie same, jak wiosną. Premier Mateusz Morawiecki powinien poinformować o ewentualnym wprowadzeniu narodowej kwarantanny jeszcze w tym tygodniu. 

Źródło: WP, PAP

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.