koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus: 80-latka przez kilkanaście godzin czekała w karetce na przyjęcie na SOR

,,Cała służba zdrowia, działa w warunkach kryzysowych"

Redakcja VIVA! 28 października 2020 12:52
koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 18 820 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Szpitale działają w kryzysowych warunkach, brakuje miejsc na oddziałach dla pacjentów z koronawirusem. Sytuacja robi się bardzo poważna. Głośno zrobiło się o sprawie 80-letniej kobiety, która oczekiwała w karetce na przyjęcie na SOR przez kilkanaście godzin. 

Szpitale w dobie pandemii

W niedzielę ratownicy zostali wezwani na Wolę do pacjentki, która zasłabła i miała gorączkę. Podejrzewano zakażenie koronawirusem. 80-latka została skierowana na SOR Szpitala Wolskiego. Oczekiwała na przyjęcie na oddział przez 15 godzin. Niestety jej stan zaczął się pogarszać, a ratownicy podejrzewali udar. „W międzyczasie zmieniały się załogi karetki. Były też interwencje u lekarza dyżurnego SOR-u i szukanie miejsca w innych szpitalach. (…) Zdarzały się już przypadki, że pacjenci byli przekazywani do szpitala po ośmiu czy dziewięciu godzinach oczekiwania, jednak ta sytuacja to dotychczas jeden z najdłuższych okresów oczekiwania na przyjęcie ”, relacjonował reporter TVN Warszawa.pl, Artur Węgrzynowicz.

Rzecznik szpitala zaznaczył, ze cała służba zdrowia, także Szpital Wolski, działa w warunkach kryzysowych, pod presją i przy braku możliwości przyjęcia pacjentów. „Pacjentka rzeczywiście przyjechała w niedzielę. Była w stanie stabilnym. (...) Musiała czekać na przyjęcie do SOR-u, ponieważ nie było u nas miejsc zarówno na oddziale covidowym, jak i w izolatorium ”, wyjaśnił Adam Buczkowski.

U pacjentki podejrzewano zakażenie koronawirusem. W karetce nie miała jeszcze wykonanego testu i chociaż starano się znaleźć dla niej miejsce w innej placówce, żaden szpital nie wyraził na to zgody. „Mimo informacji o stanie i wieku pacjentki, żaden z warszawskich szpitali nie wyraził zgody na jej przyjęcie ”, dodaje rzecznik szpitala. Po wielu godzinach pacjentka z podejrzeniem udaru trafiła na tomografię. Badanie go wykluczyło, ale wykryto zmiany covidowe. Szpital podkreślił, że w trakcie 15 godzin kobieta miała zapewnione posiłki i wodę. Ponieważ choruje na cukrzycę, podano jej także insulinę.

„Jest nam niezmiernie przykro, że pacjentka musiała tyle oczekiwać na przyjęcie. Naprawdę staraliśmy się zrobić wszystko, co w jest w naszej mocy”, tlumaczył rzecznik szpitala. Kobieta trafiła do izolatorium. Badania pokazały, że jest zakażona kornawirusem. Jak podał rzecznik, Adam Buczkowski w rozmowie z TVN Warszawa stan kobiety jest stabilny.

Sytuacja w szpitalach jest dramatyczna, a wolnych miejsc ubywa. Ratownicy i lekarze są bezsilni.  Pacjenci są odsyłani z placówki do placówki, albo oczekują wiele godzin na przyjęcie na oddział ratunkowy. We wtorek w Szpitalu Wolskim nie było wolnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem, a karetki czejają przy wjeździe. „SOR jest teraz najtrudniejszym miejscem do pracy w szpitalu. Jest stres. Ratownicy i lekarze niejednokrotnie wzywają policję. Są zaniepokojone rodziny. A lekarz SOR czy ratownik nie ma możliwości ratowania pacjenta w taki sposób, jak odbywało się to wcześniej. Gdy nie było wolnych miejsc, przesyłaliśmy pacjenta do innego szpitala, który go przyjmował. A tu, w tej sytuacji, wszystkie warszawskie szpitale nam odmówiły”, wyjaśnił Adam Buczkowski w rozmowie z TVN Warszawa. 

Źródło: TVN24, tvnwarszawa.pl

nowy-koronawirus-chinskie-nietoperze-sads-cov-8
Fot. AdobeStock.com

koronawirus, karetki, szpital, paraliż służby zdrowia
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.