koronawirus, karetki, szpital, paraliż służby zdrowia
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Koronawirus 2020: kolejki karetek przed SOR-em. Tragiczna sytuacja w Polsce

Paraliż służby zdrowia w całym kraju

Redakcja VIVA! 9 października 2020 11:00
koronawirus, karetki, szpital, paraliż służby zdrowia
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Koronawirus paraliżuje służbę zdrowia na terenie całej Polski. Pod wieloma szpitalami tworzą się zarówno sznury karetek, jak i kolejki pacjentów, oczekujących na przyjęcie. Ten widok przeraża. Pod Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym wrocławskiej placówki przy ulicy Borowskiej na długie godziny powstał korek ambulansów. 

Koronawirus 2020: kolejki karetek przed SOR-em. Przerażający widok

Dynamiczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem spowodował paraliż służby zdrowia w całej Polsce. Personel medyczny nie nadąża z przyjmowaniem i udzielaniem pomocy chorym. Długie kolejki pacjentów, a nawet sznury karetek pod SOR-em to wstrząsający widok, którego można doświadczyć pod szpitalami w całej Polsce. Tymczasem eskalacja epidemii nie zwalnia. Z dnia na dzień odnotowuje się w Polsce kolejny rekordy liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 4739 nowych przypadkach infekcji oraz 52 zgonach, spowodowanych koronawirusem. Dla przypomnienia, jeszcze kilka dni temu dobowy przyrost liczby zakażeń nie przekraczał trzech tysięcy. 

"Zwiększona liczba pacjentów jest teraz wszędzie, a wydłużenie czasu przekazania pacjenta wynika z procedur epidemiologicznych. Zwiększona ostrożność powoduje, że znacznie wydłuża się czas obsługi podczas przekazania pacjenta", tłumaczył pracownik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie w rozmowie z Faktem

Tak wyglądał wczoraj wieczorem podjazd dla karetek przed wrocławskim szpitalem przy ulicy Borowskiej:

koronawirus, szpital, karetki, paraliż
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Koronawirus 2020: paraliż służby zdrowia w Polsce

Podobna sytuacja panuje w wielu szpitalach na terenie całej Polski. Korek karetek powstał również pod jednym z warszawskich szpitali. "W ostatnim czasie przekazanie pacjentów przez zespoły ratownictwa medycznego do szpitali znacznie się wydłużyło. Ze względu na wzrost zachorowań (nie tylko na COVID-19) brakuje miejsc w warszawskich szpitalach. Problem kolejek do szpitalnych oddziałów ratunkowych od kilku tygodni narasta, również do Szpitala Czerniakowskiego", wyjaśnia Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. "Zwiększa się liczba pacjentów transportowanych z rejonu najbliższego tej placówce. Szpital MSWiA na Wołoskiej przyjmuje pacjentów koronawirusowych i mocno ograniczył przyjęcia na swoje oddziały pacjentów z innymi jednostkami chorobowymi", podaje dalej Fakt

Szpitale w całej Polsce donoszą o trudnej sytuacji. Dyrektorzy pomorskich placówek leczniczych mówią, że te są na granicy wydolności. Rezerwa miejsc dla zakażonych wirusem SARS-CoV-2 powoli się kończy. Łóżek dla chorych brakuje również w szpitalu zakaźnym w Lublinie. Chorzy na terenie całego kraju zmuszeni są oczekiwać na pomoc często kilka godzin, bez wiedzy, ile czasu mogą spędzić w kolejce. Sytuacja najprawdopodobniej w najbliższym czasie ulegnie tylko pogorszeniu. Zarówno chorych na COVID-19, jak i osób z innymi, równie ciężkimi dolegliwościami przybywa w zastraszającym tempie.  

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.