Śmierć, noworodek, śmierć dziecka
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Czteromiesięczne dziecko zmarło w szpitalu w Katowicach

Chłopiec miał Covid-19

Redakcja VIVA! 5 listopada 2020 07:56
Śmierć, noworodek, śmierć dziecka
Fot. AdobeStock

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przekazała, że we wtorek w szpitalu w Katowicach zmarł czteromiesięczny chłopczyk. „U dziecka występowała ciężka niewydolność oddechowa i krążeniowa”, poinformowano w oświadczeniu placówki. To najmłodsza ofiara epidemii koronawirusa w Polsce. Do tej pory byli to 18-letnia kobieta z Radomia i 18-letni mężczyzna z Kędzierzyna-Koźle.

4-miesięczne dziecko zmarło na COVID. Przyczyny

„Zakażony koronawirusem czteromiesięczny chłopczyk, który zmarł w szpitalu w Katowicach, cierpiał na choroby współistniejące”, cytuje słowa rzeczniczki wojewody śląskiego portal Polsat News. Chłopczyk trafił do szpitala kilkanaście dni temu, jego stan od razu oceniono jako ciężki. Według nieoficjalnych doniesień, niemowlę miało wrodzoną wadę serca, jednak lekarze nie mogą potwierdzić tej diagnozy.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wydało oświadczenie w tej sprawie. „Pacjent został przyjęty do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach 19 października 2020 w stanie bardzo ciężkim, z obciążonym wywiadem chorobowym oraz pozytywnym wynikiem testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Został przyjęty na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii”, cytuje m.in. portal Onet.

„U dziecka występowała ciężka niewydolność oddechowa i krążeniowa, która w kolejnych dniach, pomimo wielokierunkowego intensywnego leczenia, przekształciła się w niewydolność wielonarządową. Stan pacjenta nie poprawił się. 1 listopada 2020 chłopiec zmarł. Jesteśmy głęboko zasmuceni tym tragicznym zdarzeniem. Rodzinie przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia i wsparcia”, dodano w oświadczeniu.

Koronawirus u dzieci - objawy, jak przebiega

Objawy koronawirusa u najmłodszych przypominają zwykłe przeziębienie, ale można do nich zaliczyć także utratę smaku i węchu, brak apetytu czy problemy trawienne. Częściej niż u osób dorosłych mogą też występować zmiany skórne.

Jak przypominają specjaliści, przebieg Covid-19 u dzieci jest zazwyczaj łagodny i bardzo często bezobjawowy. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może jednak przybrać cięższą postać ze względu na choroby współistniejące. Każdą infekcję dziecka należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem. 

Źródło: Polsat News, Onet, Medonet

Koronawirus, dziecko, żłobek, przedszkole
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.