Koronawirus, Moskwa
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Rosji. Internauci udostępniają niepokojące nagrania sprzed szpitali

W kraju odnotowano znaczny wzrost nowych przypadków zakażenia

Ksenia Krasko 14 kwietnia 2020 14:55
Koronawirus, Moskwa
Fot. Getty Images

Rosyjskie media informują o niepokojącej tendencji wzrostowej, związanej z pandemią koronawirusa. W całym kraju odnotowano ponad 221 tysięcy przypadków zakażenia, 170 osób zmarło. Jak podają władze, większość zmarłych pacjentów miała choroby współistniejące, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli, nadciśnienie i cukrzycę. Niebezpieczny wirus najszybciej rozprzestrzenia się w Moskwie.

Koronawirus w Rosji. Ile osób zakażonych?

Mieszkańcy Rosji będą przestrzegać zasad samoizolacji do końca kwietnia, jednak ze względu na prognozy lekarzy, planowane jest przedłużenie ograniczeń do końca maja. W Moskwie i okolicach z domu wyjść można tylko przy posiadaniu specjalnej przepustki. Jak informuje mer miasta Siergiej Sobianin, szczyt zachorowań jeszcze nie nastąpił.

Prezydent Władimir Putin przyznał, że jest zaniepokojony tym, co dzieje się w państwie. „Widzimy, że sytuacja zmienia się prawie codziennie i niestety liczba chorych rośnie. Coraz więcej jest przypadków ciężkiego przebiegu choroby”, powiedział podczas poniedziałkowej narady z przedstawicielami rządu.

Koronawirus w Moskwie: zdjęcia karetek przed szpitalami

Internauci dzielą się niepokojącymi nagraniami sprzed moskiewskich szpitali, na których widać gigantyczne kolejki karetek. Jeden z lekarzy tłumaczył, że auta oczekiwały na dezynfekcję. Ministerstwo Ochrony Zdrowia przyznaje, że chorych jest coraz więcej, ale zapewnia, że wszyscy pacjenci otrzymają pomoc.

Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych tygodni może zabraknąć łóżek w szpitalach, przyjmujących pacjentów chorych na Covid-19. W związku z tym podjęto decyzję, że zmieni się profil kolejnych placówek.

W dwóch regionach Rosji nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zakażenia koronawirusem – to Republika Ałtaju i Czukotka.

Według WHO, liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie zbliża się do dwóch milionów. Liderem pod względem liczby potwierdzonych przypadków pozostają Stany Zjednoczone. Szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zaapelował do przedstawicieli państw o rozsądek względem znoszenia ograniczeń.

Jak podkreślił, systemy opieki zdrowotnej muszą być w stanie wykrywać, testować, izolować i leczyć każdy przypadek choroby Covid-19. 

Koronawirus, Moskwa
Fot. Getty Images

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!