Koronawirus, Moskwa
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Rosji. Internauci udostępniają niepokojące nagrania sprzed szpitali

W kraju odnotowano znaczny wzrost nowych przypadków zakażenia

Ksenia Krasko 14 kwietnia 2020 14:55
Koronawirus, Moskwa
Fot. Getty Images

Rosyjskie media informują o niepokojącej tendencji wzrostowej, związanej z pandemią koronawirusa. W całym kraju odnotowano ponad 221 tysięcy przypadków zakażenia, 170 osób zmarło. Jak podają władze, większość zmarłych pacjentów miała choroby współistniejące, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli, nadciśnienie i cukrzycę. Niebezpieczny wirus najszybciej rozprzestrzenia się w Moskwie.

Koronawirus w Rosji. Ile osób zakażonych?

Mieszkańcy Rosji będą przestrzegać zasad samoizolacji do końca kwietnia, jednak ze względu na prognozy lekarzy, planowane jest przedłużenie ograniczeń do końca maja. W Moskwie i okolicach z domu wyjść można tylko przy posiadaniu specjalnej przepustki. Jak informuje mer miasta Siergiej Sobianin, szczyt zachorowań jeszcze nie nastąpił.

Prezydent Władimir Putin przyznał, że jest zaniepokojony tym, co dzieje się w państwie. „Widzimy, że sytuacja zmienia się prawie codziennie i niestety liczba chorych rośnie. Coraz więcej jest przypadków ciężkiego przebiegu choroby”, powiedział podczas poniedziałkowej narady z przedstawicielami rządu.

Koronawirus w Moskwie: zdjęcia karetek przed szpitalami

Internauci dzielą się niepokojącymi nagraniami sprzed moskiewskich szpitali, na których widać gigantyczne kolejki karetek. Jeden z lekarzy tłumaczył, że auta oczekiwały na dezynfekcję. Ministerstwo Ochrony Zdrowia przyznaje, że chorych jest coraz więcej, ale zapewnia, że wszyscy pacjenci otrzymają pomoc.

Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych tygodni może zabraknąć łóżek w szpitalach, przyjmujących pacjentów chorych na Covid-19. W związku z tym podjęto decyzję, że zmieni się profil kolejnych placówek.

W dwóch regionach Rosji nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zakażenia koronawirusem – to Republika Ałtaju i Czukotka.

Według WHO, liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie zbliża się do dwóch milionów. Liderem pod względem liczby potwierdzonych przypadków pozostają Stany Zjednoczone. Szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zaapelował do przedstawicieli państw o rozsądek względem znoszenia ograniczeń.

Jak podkreślił, systemy opieki zdrowotnej muszą być w stanie wykrywać, testować, izolować i leczyć każdy przypadek choroby Covid-19. 

Koronawirus, Moskwa
Fot. Getty Images

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.