Donata Meirelles, Vogue
Fot. Facebook
O TYM JEST GŁOŚNO

Dyrektor modowa brazylijskiego Vogue'a oskarżona o rasizm!

Donata Meirelles dobrowolnie zrezygnowała z pełnionej funkcji…

Rafał Kowalski 20 lutego 2019 09:50
Donata Meirelles, Vogue
Fot. Facebook

Miało być dostojne przyjęcie i piękna okazja do świętowania, a powstała ogromna afera. Wszystko przez jedno zdjęcie, które wydawczyni i szefowa działu mody brazylijskiego Vogue’a opublikowała w sieci po swojej imprezie urodzinowej. Dziennikarka została oskarżona o rasizm. Teraz Donata Meirelles jest bez pracy.

Skandal w Brazylii. Donata Meirelles odeszła z Vogue’a

Donata Meirelles świętowała swoje 50. urodziny wśród znajomych i przyjaciół. Aby upamiętnić to wydarzenie wydawczyni brazylijskiego wydania magazynu Vogue wykonała wiele zdjęć, z których jedno trafiło do sieci. Dziennikarka chciała podzielić się z innymi swoją radością, jednak ostatecznie musiała ustąpić z zajmowanego stanowiska.

Internautów oburzył fakt, że na fotografii widzimy Donatę na zdobionym tronie w towarzystwie dwóch czarnoskórych kobiet ubranych w białe stroje. Zdjęcia zostały uznane za rasistowskie. Miały nawiązywać do czasów niewolnictwa, kiedy to w Brazylii czarnoskórzy niewolnicy chodzili w podobnych, białych ubraniach.

Po interwencji aktywistów walczących z nierównością rasową, dyrektor działu modowego przeprosiła za udostępnienie fotografii. Przyznała, że sama nie zauważyła tego, jakie skojarzenia może budzić jej post. Zdjęcia zostały skasowane w konta Donaty Meirelles, a ona sama zrezygnowała z pracy w Vouge’u.

Skandal ten rozpoczął także dyskusję o nierównym traktowaniu mieszkańców Brazylii o różnym kolorze skóry. Podczas, gdy modelki rasy białej ciągle zdobią okładki tamtejszego Vogue’a, to czarnoskóra modelka ostatni raz była na pierwszej stronie w 2011 roku. Jak szybko się to zmieni? 

Donata Meirelles, Vogue
Fot. Facebook

Donata Meirelles, Vogue
Fot. Instagram

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez donatameirelles (@donatameirelles)

TAGI #Vogue #moda #skandal

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Wydanie La Dolce VIVA!, a w nim: Ania Starmach, jurorka polskich edycji MasterChef oraz MasterChef Junior, o związkach – tych rodzinnych oraz ze sztuką i kuchnią. Piotr Adamczyk naszym przewodnikiem po Rzymie. Jak to się dzieje, że Monica Bellucci z każdym rokiem staje się… piękniejsza. Włoszka Tessa Capponi-Borawska o arystokratycznych korzeniach i o tym, kto zaszczepił jej pasję gotowania.