Donata Meirelles, Vogue
Fot. Facebook
O TYM JEST GŁOŚNO

Dyrektor modowa brazylijskiego Vogue'a oskarżona o rasizm!

Donata Meirelles dobrowolnie zrezygnowała z pełnionej funkcji…

Rafał Kowalski 20 lutego 2019 09:50
Donata Meirelles, Vogue
Fot. Facebook

Miało być dostojne przyjęcie i piękna okazja do świętowania, a powstała ogromna afera. Wszystko przez jedno zdjęcie, które wydawczyni i szefowa działu mody brazylijskiego Vogue’a opublikowała w sieci po swojej imprezie urodzinowej. Dziennikarka została oskarżona o rasizm. Teraz Donata Meirelles jest bez pracy.

Skandal w Brazylii. Donata Meirelles odeszła z Vogue’a

Donata Meirelles świętowała swoje 50. urodziny wśród znajomych i przyjaciół. Aby upamiętnić to wydarzenie wydawczyni brazylijskiego wydania magazynu Vogue wykonała wiele zdjęć, z których jedno trafiło do sieci. Dziennikarka chciała podzielić się z innymi swoją radością, jednak ostatecznie musiała ustąpić z zajmowanego stanowiska.

Internautów oburzył fakt, że na fotografii widzimy Donatę na zdobionym tronie w towarzystwie dwóch czarnoskórych kobiet ubranych w białe stroje. Zdjęcia zostały uznane za rasistowskie. Miały nawiązywać do czasów niewolnictwa, kiedy to w Brazylii czarnoskórzy niewolnicy chodzili w podobnych, białych ubraniach.

Po interwencji aktywistów walczących z nierównością rasową, dyrektor działu modowego przeprosiła za udostępnienie fotografii. Przyznała, że sama nie zauważyła tego, jakie skojarzenia może budzić jej post. Zdjęcia zostały skasowane w konta Donaty Meirelles, a ona sama zrezygnowała z pracy w Vouge’u.

Skandal ten rozpoczął także dyskusję o nierównym traktowaniu mieszkańców Brazylii o różnym kolorze skóry. Podczas, gdy modelki rasy białej ciągle zdobią okładki tamtejszego Vogue’a, to czarnoskóra modelka ostatni raz była na pierwszej stronie w 2011 roku. Jak szybko się to zmieni? 

Donata Meirelles, Vogue
Fot. Facebook

Donata Meirelles, Vogue
Fot. Instagram

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez donatameirelles (@donatameirelles)

TAGI #Vogue #moda #skandal

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.