Joanna Kulig, VIVA! wrzesień 2014, 20/2014
Fot. Zuza Krajewska
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Amerykański Vogue o Joannie Kulig: „W sprawiedliwym świecie dostałaby oscarową nominację”

Kolejny rok należy do niej. Także w Hollywood!

Gabriela Czernecka 12 grudnia 2018 12:46
Joanna Kulig, VIVA! wrzesień 2014, 20/2014
Fot. Zuza Krajewska

O roli Joanny Kulig w Zimnej Wojnie Pawła Pawlikowskiego napisała właśnie dziennikarka amerykańskiego Vogue’a! „Występ Kulig jest tak mocny, że w sprawiedliwym świecie dostałaby oscarową nominację dla najlepszej aktorki”, czytamy tekst Chloe Schamy. Z dziewczyny z prowincji, z determinacją wspinającej się na szczyt, stała się gwiazdą wielkiego formatu. Na koncie ma masę prestiżowych nagród, kontrakt ze znaną agencją gwiazd CAA. Kwitnie jednak nie tylko jej życie zawodowe, ale i prywatne. Niebawem Kulig po raz pierwszy zostanie mamą! „To będzie jej rok”, pisze Vogue i nie możemy się z tym nie zgodzić! 

Amerykański Vogue o Joannie Kulig

To z pewnością jest jej czas. Rolą Zuli w Zimnej Wojnie otworzyła sobie drzwi do wielkiej kariery. Mimo postępującej sławy, wciąż pozostaje jednak sobą. Już sam fakt, że jestem przez światowych dziennikarzy wymieniana w gronie faworytek do nominacji, jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Zabawnie, bo wiele osób już teraz gratuluje mi tej nominacji. Tłumaczę, że to tylko wstępne typowanie. Ale miło mi, że tyle ludzi trzyma za mnie kciuki. To niesamowite. Tak jak cały ten rok. Zapamiętam go chyba na zawsze”, mówi o typowaniach do oscarowych nominacji w rozmowie z Elle

Talent i ogromny potencjał polskiej gwiazdy dostrzegł niedawno agent Toma Cruise’a, który jeśli wierzyć doniesieniom prasy, chętnie zająłby się rozwojem kariery aktorki. Ona sama poświęca się teraz przygotowaniom do macierzyństwa, ale internet nie pozwala nikomu o niej zapomnieć. Faktycznie Kulig ma za sobą wspaniałe dwanaście miesięcy, ale jak pisze amerykański Vogue, to nie koniec,  a dopiero początek, bo kolejny rok będzie należał do niej! 

Jej aktorską kreację Zuli w Zimnej Wojnie docenili krytycy na całym świecie. I choć najnowsza produkcja polskiego reżysera nie otrzymała nominacji do Złotego Globu, to już może pochwalić się wieloma prestiżowymi nagrodami - Złotą Palmą dla najlepszego reżysera, Nagrodą Critics' Choice dla najlepszego filmu zagranicznego, Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego scenarzysty i najlepszej aktorki. Bezsprzecznie film Pawlikowskiego już zapisał się w historii polskiej kinematografii, ale nie jest to tylko zasługa reżysera, ale i świetnej obsady. 

Amerykański Vogue na temat polskiej gwiazdy wystosował cały artykuł, w którym dokładnie wylicza wszystkie argumenty „za”, by w kategorii najlepsza aktorka Oscarów 2019 nominowano właśnie Joannę. „Niezaprzeczalny talent Kulig jest jedną z sił, które sprawiają, że ten film (Zimna wojna - przyp. red.) przekracza wszelkie bariery językowe”, pisze Chloe Schama. „Nawet jeśli zignorujesz napisy w tym filmie, jego emocje zostaną przekazane przez jej zmysłowy, przeszywający śpiew. Występ Kulig jest tak mocny, że w sprawiedliwym świecie dostałaby oscarową nominację dla najlepszej aktorki”, czytamy. 

I trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Powalający głos, hipnotyzujące spojrzenie i sceny pełna emocji - Kulig trzyma widza za gardło do ostatniej minuty filmu. Pytanie tylko, czy ma szansę na Oscara 2019 w kategorii najlepsza aktorka.... My mocno trzymamy za nią kciuki, a amerykański Vogue pisze wprost: „Ma wiele talentów, dlatego jest skazana na bycie gwiazdą, nie tylko w Polsce, gdzie już jest dobrze znaną twarzą, ale także na całym świecie”.

Przypomnijmy, że niedawno film Pawlikowskiego znów otrzymał wyjątkowe wyróżnienie. Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych uznał Zimną Wojnę za najlepszy film nieanglojęzyczny 2018 roku. Czy Joanna Kulig otrzyma nominację do Oscara 2019 w kategorii Najlepsza aktorka? Dowiemy się już niebawem!  

Joanna Kulig, VIVA! wrzesień 2014, 20/2014
Fot. Zuza Krajewska

Joanna Kulig, VIVA! wrzesień 2014
Fot. Zuzanna Krajewska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.