Czym są zaburzenia lękowe?
Fot. Adobe Stock
VIVA! PSYCHE

Czym są zaburzenia lękowe?

Czym dokładnie są i kogo dotykają najczęściej zaburzenia lękowe?

Redakcja VIVA! 24 kwietnia 2021 17:45
Czym są zaburzenia lękowe?
Fot. Adobe Stock

Zaburzenia lękowe to plaga naszych czasów! W umiarkowanym natężeniu dotykają aż co dziesiątej osoby na świecie, zaś w mocnym obserwuje się u aż około 10% populacji! Nie dość, że zaburzenia lękowe same w sobie są bardzo obciążające, często występują wspólnie z innymi schorzeniami, takimi jak depresja czy uzależnienia.  

Zobacz także: Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Zaburzenia lękowe - co to takiego?

Badania wskazują wyraźnie, że zaburzenia lękowe częściej diagnozowane są u kobiet niż u mężczyzn. Ciężko określić, że te dane odpowiadają stanowi faktycznemu, bowiem przekazy kulturowe sprawiają, że mężczyznom zdecydowanie trudniej jest przyznać się, że lęk ich dotyczy, przecież: mężczyzna nie płacze, nie boi się, itd. Dlatego szacuje się, że około 30% zaburzeń lękowych pozostaje nierozpoznanych.

Zaburzenia lękowe są najpowszechniejszymi  zaburzeniami emocjonalnymi, „dopadają” każdego: dorosłych w różnym wieku, ale także dzieci. Niektóre zaburzenia lękowe mają podłoże genetyczne, inne związane są z konkretnymi etapami rozwoju, a jeszcze inne mogą pojawić się w reakcji na konkretną, trudną sytuację życiową. Najbardziej charakterystyczne „ataki” lękowe wiążą się z poczuciem niezrozumienia, obawą przed odrzuceniem oraz krytyką, a także strachem przed podejmowaniem rozmaitych działań, często związane są też z nieuzasadnionym strachem o własne zdrowie.

Przyczyny zaburzeń lękowych

To, co może dziać się z ciałem osoby doświadczającej zaburzeń lękowych może mieć bardzo różny przebieg w zależności od przyczyn, które ten stan wywołują.  Kiedy podłożem jest traumatyczne doświadczenie, chory przeżywa ponownie objawy somatyczne wiążące się z danym wydarzeniem.

Stany lękowe i ataki paniki wywołują ból w klatce piersiowej, zaburzenia oddechu i rytmu serca, zawroty głowy, czasem także ból brzucha, odczuwany jako „zaciśnięcie się narządów”, drętwienie rąk. Wszystkiemu towarzyszy gwałtowny lęk przed śmiercią. Chorzy opisują to w różny sposób, jedni mówią o „wpadaniu w czarną otchłań”, inni czują, że „świat się kończy”. Wszyscy zgodnie dodają, że jeśli ktoś nie przeżył ataku paniki, nie ma pojęcia, jak potworne jest to uczucie.

Przeczytaj również: Jak odnaleźć spokój? Oto aplikacje, które pomagają ograniczyć stres

Leczenie zaburzeń lękowych

Ponieważ zaburzenia lękowe to problem zdrowia psychicznego charakteryzowany głównie w przypadku nerwic, dlatego częstym podłożem występowania napadów lęku są fobie. Dotyczą one określonych sytuacji, miejsc lub obiektów, są one elementem zapalnym, wywołującym reakcję lękową, a w efekcie atak paniki. Rozwiązaniem jest unikanie tego, co wyzwala lęk, jednak w znaczący sposób utrudnia to choremu normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. A to dodatkowo pogłębia problem i przyczynia się do pojawiania się stanów depresyjnych i stopniowej izolacji. Dlatego najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem poradzenia sobie ze stanami lękowymi jest psychoterapia, w tym przypadku najlepiej sprawdza się terapia behawioralne-poznawcza. Czasem włącza się także farmakoterapię.  

Autor: Karolina Morelowska-Siluk

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…