Maria Magdalena
Fot. Eugene Partyzan/Shutterstock.com
WIELKANOC 2021

Apostołka apostołów czy nierządnica? Co naprawdę łączyło Marię Magdalenę i Jezusa Chrystusa?

Jedna książka wywołała międzynarodową sensację!

3 kwietnia 2021 10:55
Maria Magdalena
Fot. Eugene Partyzan/Shutterstock.com

Prostytutka czy apostołka apostołów? To jej pierwszy ukazał się zmartwychwstały Jezus. Najbardziej tajemnicza kobieta w Biblii...  Powstała o niej niezliczona ilość legend. Czy wiecie, że według jednej z nich, Maria Magdalena była w ciąży z Jezusem i urodziła jego dziecko? Z okazji Wielkanocy przypominamy jej życiorys..

Tę niezwykła historię wykorzystuje w swojej książce Kod Leonarda da Vinci Dawn Brown. Dzięki przerobieniu obrazoburczego mitu sprzedaje 80 mln egzemplarzy swojej powieści i czerpie korzyści z kinowego hitu. Ale nie on wymyślił historię Magdy Magdaleny, która po ukrzyżowaniu ucieka z Palestyny na Marsylię i jest protoplastką królewskiego rodu Merowingów. A jako ta, która miała w sobie krew Jezusa staje się mitycznym, poszukiwanym przez rycerzy Okrągłego Stołu, świętym Graalem.

Krew Graala

Przed Brownem tę historię rozpowszechnili w latach 80. XX wieku autorzy kultowej powieści Święty Graal. Święta krew, Henry Lincoln, Richard Leigh i Michael Baingent. Stworzyli cudowną mistyfikację, łącząc i mieszając wątki biblijne, historyczne i fantastyczne. Pisali: „Być może Magdalena – owa tajemnicza kobieta z Ewangelii – była żoną Jezusa. Być może ich związek przyniósł potomków. Być może po ukrzyżowaniu Magdalena z co najmniej jednym dzieckiem przedostała się potajemnie do Galii, gdzie istniały wówczas żydowskie skupiska, i tam znalazła schronienie. Być może w ten sposób powstał ród wywodzący się w prostej linii od Jezusa (...) Być może w V wieku ród Jezusa spokrewnił się z królewskim domem Franków, co dało początek dynastii Merowingów”. To być może sprawiło, że miliony uwierzyły w ich historię. Czy może być coś bardziej wciągającego niż miłość kobiety i boga, tajemnica istnienia i spisek ciągnący się przez stulecia? Popkultura kocha takie wątki.

Autorka Ewangelii

Jak pisze Paweł F. Nowakowski w swojej rzetelnie opracowanej książce popularnonaukowej „Maria Magdalena”, nierządnica z Biblii od wieków rozpalała wyobraźnię ludzi. Do tego stopnia, że gnostycy stworzyli Ewangelię Marii Magdaleny. Jest w niej uczennicą Jezusa, która prowadzi z nim mądre, uduchowione rozmowy. Jest wyjątkową i wybraną kobietą. Tłumaczy innym uczniom słowa Chrystusa, przekazuje tajemną wiedzę, którą pozyskała od zbawcy. W apokryfie Ewangelia Tomasza, święty Piotr walczy z Marią Magdaleną o pozycję przy Jezusie. Mistrz nieoczekiwanie bierze stronę kobiety, nadaje jej wyjątkowe miejsce u swojego boku. „Rzekł Jezus: Oto prowadzę ją, aby uczynić ją mężczyzną, aby stała się duchem żywym, podobnym do was mężczyzn. Każda kobieta, która uczyni siebie mężczyzną, wejdzie do królestwa niebios”.

CZYTAJ TEŻ: Jak oryginalnie ozdobić świąteczne jajka?

Najdalej posuwa się Ewangelia Filipa, w której dochodzi o intymnego zbliżenia między Jezusem, a jego uczennicą. „Pan kochał Marię więcej niż wszystkich uczniów. I całował ją w usta wiele razy. Inne kobiety powiedziały mu, dlaczego kochasz ją bardziej niż nas wszystkie? Zbawca odpowiedział im, mówiąc: dlaczego nie kocham was tak jak ją?”. I choć gnostycy gardzili ciałem i pocałunki rozumieli duchowo, być może do tej Ewangelii odnosił się Martin Scorsese w swym obrazoburczym filmie Ostatnie kuszenie Chrystusa, w którym Jezus schodzi z krzyża i zakłada rodzinę z Marią Magdaleną. Na zakończenie tego porywającego przeglądu Ewangelii, dodajmy, że są osoby wśród badaczy Biblii, które uważają, że prawdziwą autorką Ewangelii Jana jest kobieta. I tą kobietą oczywiście jest... Maria Magdalena!

Wielka ladacznica

Swoją sławę pracownicy seksualnej Maria Magdalena zawdzięcza papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu. To on w VI wieku naszej ery napisał homilię, w których jednoznacznie stwierdził” „Maria Magdalena, która wcześniej była w mieście grzesznicą, wskutek ukochania Prawdy, zmyła łzami zmazy przestępstw: i tak wypełniają się słowa Prawdy, która mówi: Odpuszczone jest jej wiele grzechów, gdyż wielce umiłowała”.

Jednak jej najstarszy zawód świata nie jest tak oczywisty. Być może jest inną kobietą, która pojawia się w kanonicznych Ewangeliach jako Maria, siostra Marty i Łazarza, która zamiast usługiwać Jezusowi, wsłuchuje się w Jego słowa.

Na pewno mit o Marii Magdalenie i jego żywotność przez tysiąclecia jest znakiem, że w religii chrześcijańskiej brakuje energii kobiecej. Kult Matki Boskiej i legenda o Marii Magdalenie, najwierniejszej uczennicy Jezusa, uzupełnia choć w części te poważną lukę.

Czytaj też: Jak naprawdę wyglądał Jezus? Jego wizerunek przez lata pozostawał zagadką... Przyjęty przez wiernych wygląd Chrystusa różni się od efektu badań naukowców

Maria Magdalena, Jezus Chrystus
Fot. MONKPRESS/East News

Zmartwychwstanie

Najważniejsze miejsce, w którym w Nowym Testamencie pojawia się Maria Magdalena to Zmartwychwstanie! Najistotniejszy moment Wielkanocy, ale i całego chrześcijaństwa (bez zmartwychwstanie nie byłoby tej religii!) oglądamy z perspektywy kobiety. Pisze o tym święty Jan. To Maria Magdalena była pierwszą osoba, która poszła do grobu Pana i zauważyła odsunięty kamień. Nie weszła do środka, płakała u wejścia. Dwaj aniołowie zapytali ją: „Dlaczego płaczesz?”, odpowiedziała, ze zabrano Pana i nie wie, gdzie Go złożono. Wtedy nastąpiła scena, którą przez tysiąclecia odtworzono w niezliczonych obrazach, księgach i filmach. Magdalena zauważyła w pobliżu osobę, która wzięła za ogrodnika. Postać ta zapytała ją jak aniołowie: „Dlaczego płaczesz? Kogo szukasz?”. A gdy ona znów dopytywała się o miejsce przeniesieni zwłok, postać rzekła: „Mario!”. Wtedy rozpoznała Boga w człowieku i zawołała: „Mój Mistrzu!”.

Po wieki wieków

Z jakichś powodów Zmartwychwstały wybrał na pierwszego świadka kobietę. Marię Magdalenę. Jak wyglądałaby historia kościoła, gdyby główna rola kobiet utrzymała się w nim przez tysiąclecia? Tego nie wiemy. Ale jedno jest pewne. Gdy przed ukrzyżowaniem Maria Magdalena namaściła głowę Jezusa drogocennym olejkiem narodowym, wyrzekł znamienne słowa o geście kobiety: „Zapewniam was: Wszędzie, gdziekolwiek na świecie będzie głoszona ta Ewangelia, będą również ją wspominać, opowiadając o tym, co uczyniła” (Mt 26, 13). 

Znaliście tę historię Marii Magdaleny? 

Maria Magdalena, Paweł F. Nowakowski
Fot. mat. pras.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.