Tradycje wielkanocne
Fot. Canva
O tym się mówi!

Wielkanocne tradycje przy stole 2021!

Znasz je wszystkie?

Aleksandra Frankowska 4 kwietnia 2021 12:27
Tradycje wielkanocne
Fot. Canva

Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze święta w roku, związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa. To świętowanie nowego życia i nadziei, która się z tym wiąże. W Polsce bardzo wiele kultywowanych tradycji wywodzi się sprzed lat i są one pielęgnowane przez pokolenia. Wydawałoby się, że przy stole najwięcej tradycji mamy w trakcie Bożego Narodzenia, jednak również podczas Wielkanocy można wyróżnić ich kilka. Oto niektóre w nich!

Czytaj również: Wielkanoc 2021! Kulinarne triki na naturalne farbowanie jajek!

Wielkanocne tradycje przy stole – czy znasz je wszystkie?

Wielkanocne śniadanie

Tradycją wielkanocną jest uroczyste śniadanie w niedzielę. Wówczas cała rodzina zbiera się przy stole zastawionym bardzo suto, niemal jak do obiadu i składając sobie życzenia, wspólnie spożywa posiłek. To piękny czas, zwłaszcza, że za oknem wszystko budzi się do życia. Stół przystrojony jest zazwyczaj rzeżuchą oraz bukszpanem, które wprowadzają do wnętrza wiosenny nastrój.

Jedzenie święconych pokarmów

Podczas śniadania spożywa się również poświęcone w kościele pokarmy. Wśród nich znajduje się chleb, kiełbasa, jajka czy sól. Na stole znajduje się również wielkanocny koszyczek oraz baranek. Każdy z domowników przy stole powinien skosztować chociaż kawałek jednego produktu ze święconki.

Czytaj również: Wielkanoc 2021 - jak przygotować święta w dobie koronawirusa?

Stukanie się jajkiem na szczęście

W wielu domach wykształciła się również tradycja stukania się jajkiem w skorupce. Osoba, której jajko przetrwa w nienaruszonym stanie najdłużej, będzie miała w tym roku wyjątkowe szczęście. To również świetna zabawa dla domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. 

Tradycje Wielkanocne przy stole
Fot. Canva

Tradycje Wielkanocne przy stole
Fot. Canva

Tradycje Wielkanocne przy stole
Fot. Canva

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.