Wielkanocne tradycje
Fot. Canva
WIELKANOC

Wielkanoc 2024: jakie tradycje obowiązują przy świątecznym stole!

Znasz je wszystkie?

Aleksandra Frankowska 23 marca 2024 11:30
Wielkanocne tradycje
Fot. Canva

Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze święta w roku, związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa. To świętowanie nowego życia i nadziei, która się z tym wiąże. W Polsce bardzo wiele kultywowanych tradycji wywodzi się sprzed lat i są one pielęgnowane przez pokolenia. Wydawałoby się, że przy stole najwięcej tradycji mamy w trakcie Bożego Narodzenia, jednak również podczas Wielkanocy można wyróżnić ich kilka. Oto niektóre w nich!

CZYTAJ TEŻ: Wielkanoc: kulinarne triki na naturalne farbowanie jajek!

Wielkanocne tradycje przy stole – czy znasz je wszystkie?

Wielkanocne śniadanie

Tradycją wielkanocną jest uroczyste śniadanie w niedzielę. Wówczas cała rodzina zbiera się przy stole zastawionym bardzo suto, niemal jak do obiadu i składając sobie życzenia, wspólnie spożywa posiłek. To piękny czas, zwłaszcza, że za oknem wszystko budzi się do życia. Stół przystrojony jest zazwyczaj rzeżuchą oraz bukszpanem, które wprowadzają do wnętrza wiosenny nastrój.

Jedzenie święconych pokarmów

Podczas śniadania spożywa się również poświęcone w kościele pokarmy. Wśród nich znajduje się chleb, kiełbasa, jajka czy sól. Na stole znajduje się również wielkanocny koszyczek oraz baranek. Każdy z domowników przy stole powinien skosztować chociaż kawałek jednego produktu ze święconki.

Stukanie się jajkiem na szczęście

W wielu domach wykształciła się również tradycja stukania się jajkiem w skorupce. Osoba, której jajko przetrwa w nienaruszonym stanie najdłużej, będzie miała w tym roku wyjątkowe szczęście. To również świetna zabawa dla domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. 

Wielkanoc 2022
Fot. Adobe Stock

TAGI #Wielkanoc

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.