Są niezwykle piękne i bajońsko drogie!

Katarzyna Piątkowska 17 kwietnia 2022 10:31

Jajka Fabergé - skąd ich sława, fenomen i moda na sztukę nimi inspirowaną? Co roku car Aleksander III, a później jego syn Mikołaj II wręczali bliskim jajka. Każde było wyjątkowe, wysadzane drogimi kamieniami z niespodzianką w środku. Już wtedy kosztowały ogromne pieniądze. W pracowni Petera Carla Fabergé powstało w sumie około 50 wielkanocnych jajek cesarskich. Niestety większość zaginęła. Zostały wywieziona z Rosji w trakcie rewolucji październikowej. Magnat prasowy Malcolm Forbes przez wiele lat szukał ich po całym świecie. Udało mu się kupić dziewięć sztuk. Gdy zmarł, rodzina sprzedała je w 2004 roku rosyjskiemu miliarderowi Wiktorowi Wekselbergowi.

ZOBACZ: Wielkanoc 2022 - Oto ciekawe propozycje na dania z jajkami w roli głównej!

Jajka Faberge: na czym polega ich sława i fenomen?

„Chcę dla ojczyzny odzyskać to, czego Stalin tak lekkomyślnie się pozbył”, powiedział wykładając 100 milionów dolarów. Dziewięć jajek z jego kolekcji można oglądać w muzeum w Petersburgu, a wartość całej kolekcji, nie tylko jajek, szacowana jest na około 300 milionów dolarów.

CZYTAJ TEŻ: Wielkanoc 2022: 5 sposobów na to, jak oryginalnie ozdobić świąteczne jajka

Jajka Fabergé do dziś uchodzą za symbol bogactwa, statusu i najwyższego kunsztu sztuki jubilerskiej. Na ile się wycenia każde z nich? W czym są obecnie posiadaniu? Jak rozpoznać oryginał? I skąd taka ich sława oraz moda na podróbki i repliki? Wyjaśniamy przy okazji tegorocznych świąt Wielkanocy. Bo czy będzie lepsza okazja? 

1/6
Jajka Faberge
Copyright @Getty Images
1/6

Pierwsze jajko carskie zwane Kurką, 1885

Car Aleksander III mógł sobie pozwolić na każdy prezent dla ukochanej żony. W 20 rocznicę zaręczyn postanowił dać jej coś naprawdę wyjątkowego. Chciał by prezent nawiązywał do Danii, skąd pochodziła jego żona. Na wzór XVIII-wiecznego jajka znajdującego się w zamku Rosenborg w Kopenhadze zamówił jajo u znakomitego petersburskiego złotnika Petera Carla Fabergé. Biała emalia imitowała skorupkę, w środku było złocone i znajdowała się tam złota kurka o rubinowych oczach. W niej znajdowała się replika carskiej korony wysadzana diamentami, a w niej mały wisiorek z rubinem. Zachwyciło ich do tego stopnia, że zamawianie wielkanocnych jajek u Fabergé stało się carską tradycją (Następca Aleksandra III Mikołaj II zamawiał już nie jedno, ale minimum dwa jajka rocznie). Kurka, bez korony i wisiorka, które zaginęły znajduje się w kolekcji rosyjskiego miliardera Wiktora Wekselberga.
 

2/6
Jajka Faberge
Copyright @Getty Images
2/6

Trzecie jajko cesarskie, 1887

Zrobione jest ze złota. Zdobi je duży diament, a w środku znajduje się również złoty inkrustowany drogocennymi kamieniami zegarek firmy Vacheron Constantin, najstarszej na świecie manufaktury produkującej luksusowe zegarki. Było prezentem niespodzianką na Wielkanoc od Aleksandra III dla carycy Marii Fiodorownej. Zagrabione w trakcie rewolucji październikowej zostało sprzedane, by za uzyskane pieniądze ratować gospodarkę i zniknęło. Po latach, kiedy wszyscy myśleli, że zaginęło, w 2011 roku odkryto, że w 1964 roku pokazane było w katalogu aukcyjnym. To dało nadzieję, że nie zostało zniszczone. W 2014 roku na targu staroci w USA handlarz złomem zobaczył niewielkie jajko i kupił je za 14 tysięcy dolarów. Miał zamiar je sprzedać lub przetopić, ale nie znalazł chętnych. Gdy odkrył jaki skarb trafił w jego ręce udał się do firmy jubilerskiej, która od niego odkupiła jajko. Dzisiaj znów znajduje się w prywatnych rękach, a jego wartość szacuje się na 33 miliony dolarów.

3/6
Jajka Faberge
Copyright @Getty Images
3/6

Jajko z pączkiem róży, 1895

Po śmierci cara Aleksandra III jego syn Mikołaj II przejął rodzinną tradycję i zaczął w pracowni Fabergé zamawiać wielkanocne jajka ta jak jego ojciec. Pierwsze jakie kupił nazywa się „Pączek róży” i powstało w 1895 roku. Car podarował je oczywiście swojej żonie Aleksandrze. W jajku znajduje się pączek róży. Była też korona i wisiorek, ale podobnie jak w przypadku „Kurki” te części zaginęły. Jajko miało przypominać księżniczce heskiej ulubiony różany ogród w rodzinnym Darmstadt. Jajo znajduje się w kolekcji Wiktora Wekselberga i znajduje się w prywatnym muzeum w Petersburgu.

4/6
Jajka Faberge
Copyright @East News
4/6

Jajko koronacyjne, 1897

W każdym jajku znajduje się niespodzianka. To złote wysadzane brylantami kryje w sobie złotą replikę karety, którą Mikołaj jechał na koronację. Car wręczył je w prezencie żonie Aleksandrze.

5/6
Jajka Faberge
Copyright @East News
5/6

Jajko z konwaliami, 1898

Co roku car Mikołaj II, podobnie jak jego ojciec Aleksander III z okazji świąt wielkanocnych wręczał jedno jajko żonie. W 1898 roku otrzymała przepiękne różowe jajko z konwaliami wykonanymi z pereł. W środku w brylantowych ramkach znajdują się portrety cara i jego dzieci.

6/6
Jajka Faberge
Copyright @Instagram
6/6

Jajka współczesne

Od 1917 roku firma Fabergé takie cenne jajka wyprodukowała tylko raz, sześć lat temu. Była to seria 12 sztuk inspirowana rosyjskimi przysłowiami związanymi z miesiącami. Ich ceny wahały się od 70 do 420 tysięcy dolarów za sztukę. Do dzisiaj produkuje jednak małe jajeczka - zawieszki. Można je kupić już za mniej więcej cztery tysiące dolarów.

TAGI #Kultura

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.