ciżmy, Okładka książki "Szeptucha", Okładka książki "186 słów"
Fot. materiały prasowe
PEŁNA KULTURA

Kultura! Specjalnie dla Viva.pl - Roman Praszyński poleca - wielka wystawa butów, "Wujaszek Wania", nowości wydawnicze

13 marca 2016 06:47
ciżmy, Okładka książki "Szeptucha", Okładka książki "186 słów"
Fot. materiały prasowe

Książki, wystawy, przedstawienia, muzyka. W rubryce "Pełna kultura" najciekawsze nowości poleca pisarz i dziennikarz "Vivy!", Roman Praszyński.

 

1. Wielka wystawa butów, w których śpiewano arie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Misterne wykonanie, szokujące kolory i kształty. Buty dla solistów, statystów, lalek, koni i osłów. Molierki, ciżmy, koturny, sandały, oficerki – wszystkie uszyte w pracowni szewskiej teatru.

 

Ciżmy
Fot. Materiały prasowe

„Opera od stóp do stóp”, Teatr Wielki – Opera Narodowa, 17.03–8.05. 2016, czw.–sob., 10.00–17.00.

 

2. Co nowego w teatrze? Prywatna scena Michała Żebrowskiego, Teatr 6. piętro już sześć lat zabawia widzów. Próbuje rozpalać w nich inspiracje, dzielić się radością i wzruszeniami, nie popadając przy tym w ckliwość, nie nudząc i nie błaznując. Z okazji święta wyjątkowe spektakle, także „Wujaszek Wania”.

 

„Wujaszek Wania", Antoni Czechow, reż. Andrzej Bubień, Teatr 6. piętro, 10–11 marca 2016.

 

3. Pomysły na weekend: książki

Okładka książki
Fot. Materiały prasowe

 

„Szeptucha”, Katarzyna Berenika Miszczuk, WAB 2016.

Żart, intryga i miłość. Mieszko nie przyjął chrztu, dlatego Polska w XXI wieku wciąż jest królestwem rządzonym przez Piastów. Gosława musi odbyć obowiązkową roczną praktykę u szeptuchy. Będzie zabawnie, magicznie i oczywiście miłośnie!

 

Ciżmy
Fot. Materiały prasowe

 

„186 szwów", Anna Kaszubska, Zargan Nasordinova, Edipresse Książki 2016.

„Książka powstała dzięki spotkaniu dwóch kobiet, które różni wszystko – pochodzenie, wykształcenie, wyznanie”, mówi autorka. „Zargan jest Czeczenką, słuchając historii jej życia, zrozumiałam, że ma ona wielką moc, może przemienić ludzkie serca i zmienić na lepsze choć niewielki fragment świata. Dla niej była to forma terapii, dla mnie odkrywanie cudu życia i wdzięczności. Książka powstała, kiedy zachorowałam i w szpitalnej karcie zapisano »wysokie ryzyko zgonu«. Jej tytuł upamiętnia 186 szwów na ciele Zargan – śladów wojny, cierpienia i strachu. Uznałam, że może to ostatni moment, by ją napisać, i powstała książka o mocnym antywojennym przesłaniu".

 

Polecamy także: Kultura! Specjalnie dla Viva.pl - Roman Praszyński poleca - gra planszowa „Mój Dakar", „Star Wars. Przewodnik po galaktyce", „Morderca bez twarzy”.

 

 

 

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.