Zuzanna Grabowska, Andrzej Grabowski
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Córka Andrzeja Grabowskiego robiła wszystko, by ocalić małżeństwo rodziców. Dziś tego żałuje

Zuzanna Grabowska zdobyła się na szczerość

Konrad Szczęsny 2 grudnia 2023 09:31
Zuzanna Grabowska, Andrzej Grabowski
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Byli parą jak z obrazka. Andrzej Grabowski i Anna Tomaszewska przez ćwierć wieku tworzyli zgodne, kochające się małżeństwo. Doczekali się dwóch córek, jednak w 2008 ostatecznie doszło do rozwodu. Wywołał on niemałą sensację, bowiem uchodzili za dobraną parę. Dziś oboje są już w innych związkach. 15 lat po rozpadzie małżeństwa rodziców skomentowała je ich starsza córka. Co powiedziała Zuzanna Grabowska?

Andrzej Grabowski i Anna Tomaszewska: rozstali się po 25 latach, dziś są szczęśliwi w innych związkach

Poznali się jeszcze na studiach w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Ona ukończyła ją w 1973 roku, on rok później. Ale to nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Dopiero gdy Andrzej Grabowski i Anna Tomaszewska spotkali się po kilku latach na deskach teatru, między nimi zaiskrzyło. Ślub wzięli w 1982 roku, zaś rok później na świecie pojawiła się ich pierwsza córka, Zuzanna. Druga – Katarzyna – urodziła się w 1991 roku. Obie poszły w ślady rodziców. Starsza ukończyła warszawską Akademię Teatralną, młodsza łódzką „Filmówkę”. 

Gdy ich rodzice podjęli decyzję o zakończeniu małżeństwa, miały odpowiednio 25 i 17 lat. W 2008 roku małżeństwo Andrzeja Grabowskiego i Anny Tomaszewskiej przeszło ostatecznie do historii. Dlaczego? Powodem były zobowiązania zawodowe aktora i jego ciągła nieobecność w domu...

Przyszedł czas, że nasze małżeństwo zaczęło się rozpadać. Andrzej praktycznie przestał bywać w domu. Pracował w różnych miejscach – tu serial, tam film, liczne wyjazdy. W pewnym momencie już nie bardzo się orientowałam, gdzie jest i dlaczego. Miałam 49 lat i w sposób nieubłagany postanowiłam o siebie zawalczyć. Rozwiedliśmy się. Nigdy nie przypuszczałam, że do tego dojdzie”, zastrzegała w rozmowie z „Wysokimi Obcasami” Anna Tomaszewska.

Dodała jednak, że w sytuacji tej towarzyszył jej zarówno smutek, jak i... ulga. „Poczułam jednocześnie dwie, wydawałoby się, sprzeczne rzeczy: że to koniec świata i że odzyskuję siebie. Własną tożsamość”, zwierzyła się.

On natomiast stwierdził, że żałuje, że do rozstania doszło i wolałby nie mieć takiego doświadczenia w swoim życiu. „Każdy, kto przeżył tyle lat, ma bagaż. Ale jeżeli pani zapytałaby, czy chciałbym mieć taki, to prawdopodobnie wolałbym nie mieć bagażu dwóch małżeństw [po raz drugi ślub wziął z Anitą Kruszewską - przyp. red.], dwóch rozwodów. Wolałbym mieć bagaż szczęśliwego małżeństwa, tę samą żonę, która starzeje się razem ze mną, kocha mnie, ja ją kocham. Ale mnie się to nie udało”, zwierzał się na łamach „Gali”.

Dziś zarówno on, jak i jego pierwsza żona są w szczęśliwych związkach. Teraz, po 15 latach, rozstanie rodziców skomentowała ich córka...

Czytaj także: Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski poznali się jeszcze na studiach, pierwszy ślub wzięli... na scenie

Andrzej Grabowski, Anna Tomaszewska, ogród ich domu w na Woli Justowskiej w Krakowie, 13.09.1998 rok
Fot. Mariusz Makowski / Forum

Andrzej Grabowski, Anna Tomaszewska, ogród ich domu w Woli Justowskiej w Krakowie, 13.09.1998 rok

Zuzanna Grabowska o rozwodzie rodziców. Była mediatorką, dziś tego żałuje

Zuzanna Grabowska stosunkowo rzadko udziela wywiadów, mimo że jej mężem jest uznany wokalista, Paweł Domagała. Teraz zrobiła wyjątek i ujawniła, jak z jej perspektywy wyglądało rozstanie rodziców. Przyznała, że na to, że się rozstaną, zanosiło się od jakiegoś czasu. „Koniec ich małżeństwa nie stał się w jeden dzień, to był proces, którego gdzieś tam już się spodziewałam”, zwierzyła się na łamach tygodnika „Świat i ludzie”.

Ona miała wówczas 25 lat, była świeżo po studiach, stawiała pierwsze aktorskie kroki. I – jak ujawniła – wzięła na siebie ciężar związany z łagodzeniem wielu konfliktowych sytuacji dla dobra młodszej siostry.

Jako starsza córka czułam się w obowiązku chronić młodszą siostrę, wzięłam więc pewne rzeczy na siebie, starałam się łagodzić sytuacje, być mediatorem. Teraz myślę, że może wtedy za bardzo się zaangażowałam”, kwituje córka Andrzeja Grabowskiego i Anny Tomaszewskiej.

Przyznała również bez ogródek, że dziś nie ma do nich żalu, że podjęli decyzję o zakończeniu małżeństwa i dłużej o nie nie walczyli. Tym bardziej, że po rozstaniu udało im się zachować poprawne relacje i dogadują się ze sobą. „W sumie mamie i tacie rozwód wyszedł na dobre. Oboje są dziś w nowych związkach, które dają im szczęście. Wszystko rodzicom się dobrze układa i dla mnie to jest najważniejsze”, zakończyła.

Przypomnijmy, że Andrzej Grabowski szczęście odnalazł u boku swojej długoletniej znajomej, Aldony Grochal, w której dawno temu... zakochał się, jednak wówczas nie było im dane stworzyć związku. Z kolei Anna Tomaszewska jest w związku z satyrykiem i dziennikarzem, Krzysztofem Piaseckim 

Czytaj także: Zuzanna Grabowska jako dziecko nie znosiła teatru. Uważała, że zabiera jej ojca

a grabowski z rodziną
Fot. Rodzina w komplecie. Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski z córkami, w prawej Zuzanna, w lewej młodsza KatarzynaGrabowskie, fot. M. HETMANEK/REPORTER

Andrzej Grabowski i Anna Tomaszewska z córkami: Zuzanną i Katarzyną, 2002 rok

Katarzyna Grabowska, Zuzanna Grabowska, Andrzej Grabowski
Fot. AKPA

Andrzej Grabowski z córkami: Katarzyną i Zuzanną, 17.09.2011 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.