Zimna wojna, Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

To już oficjalne! Zimna wojna została polskim kandydatem do Oscara

Czy powtórzy sukces „Idy”?

Weronika Kostyra 24 września 2018 19:26
Zimna wojna, Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. Materiały prasowe

Jak poinformował dzisiaj Polski Instytut Sztuki Filmowej Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego została polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Polska komisja oscarowa pod przewodnictwem Jana A. P. Kaczmarka uznała, że po sukcesach w Gdyni oraz Cannes, film ma szansę powalczyć o nagrodę za oceanem.

Zimna wojna będzie walczyć o Oscara!

W miniony weekend Zimną wojnę wybrano najlepszym filmem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dużo wcześniej film doceniono na festiwalu w Cannes, gdzie Paweł Pawlikowski zdobył statuetkę dla najlepszego reżysera. Film cieszy się dużą popularnością w Polsce i za granicą. Dużo się o nim mówi, a to z pewnością zwiększa szanse na przebicie się przez setki zgłoszonych filmów. Już teraz mówi się, że Zimna wojna jest mocnym kandydatem do statuetki nie tylko w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny!

Reżyser Paweł Pawlikowski ma już na swoim koncie tę nagrodę za film Ida. Zdobył ją jako pierwszy Polak w 2015 roku. Czy uda mu się powtórzyć ten sukces? Trzymamy kciuki!

O czym jest „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego?

Wydarzenia w Zimnej wojnie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się do życia Europie. To historia wielkiej i trudnej miłości Zuli i Wiktora, pary, która zakochuje się w sobie w zespole ludowym pieśni i tańca Mazurek. Nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W główne role wcielą się Joanna Kulig i Tomasz Kot, a na ekranie partnerują im m.in. Agata Kulesza i Borys Szyc. W filmie pierwszy plan wysuwa się muzyka. Producentka Ewa Puczyńska wyjaśniła: „Tam nie ma żadnych numerów śpiewanych. Aktorzy nie rozmawiają ze sobą poprzez piosenki. Natomiast jest w tym filmie tak, jak i było w Idzie, bardzo dużo muzyki. Jest to polska muzyka ludowa w różnych aranżacjach, w różnych wykonaniach”. 

plakat filmu Zimna wojna, Paweł Pawlikowski
Fot. Kino Świat

zdjęcie z filmu Zimna wojna. Kot, Kulig
Fot. Foto: Łukasz Bąk

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.