Czesław Niemen, VII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, 17-20.08.1967 rok
Fot. Andrzej Wiernicki / Forum
Historia miłości

Z Małgorzatą był długo, Maria wyrzuciła go z domu. Tajemnica pierwszego małżeństwa Czesława Niemena

Gdy po rozstaniu przyszedł do niej z kwiatami, była już z innym

Marta Nawacka 4 sierpnia 2023 14:58
Czesław Niemen, VII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, 17-20.08.1967 rok
Fot. Andrzej Wiernicki / Forum

Wielki artysta, ikona, silna osobowość. Mimo że od śmierci Czesława Niemena minęło już ponad 19 lat, to jego twórczość wciąż inspiruje. Intryguje również życie prywatne artysty, a zwłaszcza te elementy biografii, o których mówił bardzo niechętnie i rzadko. Mało kto wie, jak wyglądała relacja muzyka z pierwszą żoną, Marią Klauzunik, z którą był przez 13 lat i doczekał się z nią córki. Co o niej wiadomo i dlaczego ten związek nie przetrwał? Ona po latach ujawniła powód...

Czesław Niemen i Maria Klauzunik – pierwsza żona artysty

Przyszły muzyk urodził się w 1939 roku jako Czesław Wydrzycki w Starych Wasiliszkach, terenie dzisiejszej Białorusi. W tym samym miejscu mieszkała również młodsza o rok Maria Klauzunik. Kiedy miał 17 lat, zaczął bardziej interesować się koleżanką, która wówczas nie narzekała na brak zainteresowania ze strony płci przeciwnej. Czym więc zdobył jej serce? Artysta śpiewał, wspaniale grał na gitarze i harmoszce, rysował... Namalował również jej portret.

W 1958 roku zakochani wzięli ślub cywilny, tuż przed repatriacyjnym wyjazdem Wydrzyckich do Polski. Rodzina zdecydowała się na ten krok, by uniknąć powołania 19-letniego Czesława do Armii Radzieckiej. Po ślubie świeżo upieczony mąż Marii wyjechał do Drawska Pomorskiego, a ona sama została w Starych Wasiliszkach, by w 1959 roku dołączyć do ukochanego. Wówczas mieszkał już w Gdańsku i uczył się w średniej szkole muzycznej w klasie fagotu.

W 1960 roku wzięli kolejny ślub, tym razem kościelny, a niedługo później urodziła się ich córka, Maria. O tym, jak wyglądało życie u boku Czesława Niemena Maria Klauzunik opowiedziała w rozmowie z Na żywo. „Mieszkałam w żeńskim internacie, w którym nie było miejsca dla mężczyzn, a pieniędzy na wynajem nie mieliśmy. Mąż pomieszkiwał w piwnicy Liceum Muzycznego w Gdańsku, następnie w Sopocie. Ja przez niecały rok z Marysią u jego rodziców w Białogardzie. Zaakceptowali mnie, nie miałam tam źle”, zdradziła.

Czytaj też: Agnieszka Fitkau i Marek Perepeczko kochali się do szaleństwa, lecz nigdy nie doczekali potomstwa

Czesław Niemen i Małgorzata Niemen, Spodchmurykapelusza - wystawa i aukcja prac Czesława Niemena, 16.11.2001
Fot. STUDIO69 / Studio69 / Forum

Czesław Niemen i Małgorzata Niemen, Spodchmurykapelusza - wystawa i aukcja prac Czesława Niemena, 16.11.2001

Dlaczego związek Czesława Niemena i jego pierwszej żony się rozpadł?

Z powodu przeprowadzki do Polski Maria Klauzunik przerwała naukę, a w 1961 roku wróciła do szkoły pielęgniarskiej przy Akademii Medycznej w Gdańsku. Córkę zostawiła pod opieką babci w Białogardzie, a w wieku pięciu lat dziewczynka zamieszkała z mamą w Gdyni. Żona Czesława Niemena dostała wówczas pracę w szpitalu, a on sam występował już wtedy pod tym nazwiskiem (oficjalnie zmienił je na Niemen-Wydrzycki w połowie lat 70.) i świętował sukcesy z zespołem Niebiesko-Czarni.

Maria Klauzunik nie ukrywa, że problemy w ich związku były spowodowane kłopotami finansowymi. „Nie zarabiałam wiele, Czesiek też pieniędzy nie miał. Tylko muzyka dla niego istniała!”, mówiła w rozmowie z Na żywo. „Żona wyrzuciła Cześka z domu, chciała, żeby poszedł do normalnej roboty i zaczął wreszcie przynosić do domu jakieś pieniądze”, wyznał z kolei przyjaciel artysty, kontrabasista Helmut Nadolski na łamach „Gazety Wyborczej”.

W 1963 roku Czesław Niemen śpiewał na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu: „Dziś gdy ciebie mi brak i gdy stało się tak, że odeszłaś już i nie wrócisz tu, muszę być sam", tylko jego bliscy wiedzieli, że piosenka „Wiem, że nie wrócisz” powstał z jego tęsknoty za straconą żoną, bo gdy pewnego dnia przyjechał do niej z kwiatami, na miejscu zastał innego mężczyznę.

Para widywała się bardzo rzadko, jednak formalnie do 1971 roku pozostali w związku małżeńskim. O rozwód wystąpiła Maria Klauzunik. „Na początku odwiedzał mnie i córkę w naszej kawalerce, płacił alimenty, ale dla mnie to było za mało. Chciałam, by był z nami, lecz każde z nas zaczęło iść własną drogą”, wyznała w Na żywo. Czesław Niemen był wówczas już uznanym artystą, jednak w dalszym ciągu utrzymywał kontakt z córką. „Przyjazd taty wiązał się z okupowaniem go przez wielbicieli i zwykłych gapiów, którzy podziwiali jego samochody”, wspominała Maria Gutowska w rozmowie ze Sławkiem Orwatem.

Zobacz także: Są razem od dwóch lat. To dzięki Zbigniewowi Zamachowskiemu Gabriela Muskała zmieniła swoje życie

Małgorzata Niemen, Eleonora Niemen, Maria Gutowska, Natalia Niemen, 22.06.2009, Warszawa
Fot. Radoslaw NAWROCKI / Forum

Małgorzata Niemen, Eleonora Niemen, Maria Gutowska, Natalia Niemen, 22.06.2009, Warszawa

Najstarsza córka Czesława Niemena walczy o pamiątki po tacie

Chwilę przed rozwodem z Marią Klauzunik Czesław Niemen był w związku z Faridą Gangi, włoską piosenkarką. W 1973 roku w warszawskim klubie Remont poznał swoją drugą żonę, młodszą o 16 lat Małgorzatę Krzewińską. Przez 28 lat byli małżeństwem, doczekali się również dwóch córek: Natalii i Eleonory.

Pierworodna córka muzyka oskarżyła Natalię Niemen-Otrembę i Eleonorę Atalay o niewłaściwe dbanie o spuściznę po ojcu, a macochę o zatajanie przed nią, co weszło w spadek po Czesławie Niemenie, o czym informowały media w 2011 roku. Maria Gutowska wniosła pozew przeciw przyrodnim siostrom o sądowy podział majątku. Po kilku latach wciąż walczyła o jakąkolwiek pamiątkę po tacie. „Gdy poprosiłam Małgosię o kapelusz taty albo jakieś zapiski, kompozycje, które byłyby dla mnie i trójki moich dzieci wielkim skarbem, powiedziano mi, że nic mi się nie należy”, zdradziła w rozmowie z Na żywo.

„Od Małgorzaty, wdowy po ojcu, usłyszałam, że nie byłam dla niego nikim ważnym. Mówi to kobieta, którą kiedyś uważałam za przyjaciółkę. Była tylko pięć lat starsza ode mnie, często gościłam w domu, gdzie mieszkała razem z ojcem. Gdy tata żył, byłam u nich serdecznie przyjmowana. Cieszyłam się, gdy na świat przyszły moje przyrodnie siostry”, dodała Maria Gutowska.  

Czesław Wydrzycki (Niemen) z pierwszą żoną Marią Klauzunik

Czytaj również: Sława bardzo go peszyła. Zygmunt Malawski uciekł przed nią w drugoplanowe role. Odszedł nagle 

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?