Najlepsze momenty w historii Orłów, Orły 2018
Fot. East News
ORŁY 2018

Przypominamy najważniejsze momenty w historii Polskich Nagród Filmowych!

Oj, działo się na Orłach…

Olga Figaszewska 15 marca 2018 11:30
Najlepsze momenty w historii Orłów, Orły 2018
Fot. East News

W tym roku po raz dwudziesty zostały przyznane „polskie Oscary”, czyli Orły. Ubiegłe edycje mijały głównie pod hasłem akcji społecznych. Wybraliśmy dla Was najważniejsze momentów w historii nagród Polskiej Akademii Filmowej! Sprawdźcie sami!

Orły: Najważniejsze momenty w historii

Apel o uwolnienie Olega Sencowa

Na gali Orły 2017 filmowcy wyrazili solidarność z uwięzionym ukraińskim reżyserem Olegiem Sencowem i zaapelowali o jego uwolnienie. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, zabrał głos na scenie wraz z Agnieszką Holland:

„Walczymy wspólnie ze wszystkimi filmowcami z całego świata. Międzynarodowa solidarność dla wolności kultury, dla głoszenia poglądów i otwartości na inność jest dla nas tak ważna, jak powietrze”.

Po tych słowach uczestnicy wczorajszej gali podnieśli przygotowane wcześniej żółte kartki z napisem „Release Oleg Sentsov” (ang. „Wypuście Olega Sencowa”).

Orły 2017
Fot. East News

Walka o prawa kobiet

Również na gali Orły 2017 zainteresowanie wszystkich wzbudziły znaczki przypięte do eleganckich kreacji wielu gwiazd. Znajdowało się na nich hasło: „Girls just wanna have fun-damental human rights” (ang. „Dziewczyny chcą tylko podstawowych praw człowieka”). To gra słów opierająca się na tytule przeboju Cindy Lauper.

Agnieszk Kulesza, Orły 2017
Fot. East News.

W akcji wzięły udział: Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Magdalena Boczarska, Kinga Dębska, Aleksandra Konieczna, Bartłomiej Topa, Andrzej Chyra, Andrzej Seweryn, Jan Matuszyński, Mikołaj Trzaska i Robert Bolesto. Pokazali w ten sposób swoje poparcie dla międzynarodowego protestu walczącego o prawa kobiet.

Występ Macieja Stuhra

Podczas rozdania Orłów 2016, Maciej Stuhr, wręczając statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej, wygłosił przemówienie, które wszyscy zapamiętali i zapamiętają na długo. Aktor nie mógł się powstrzymać od aluzji do ekipy rządzącej. W swojej wypowiedzi, która miała formę przejęzyczeń, aktor odwołał się do katastrofy w Smoleńsku, sprawy prezydenta Wałęsy czy słynnych już „Polaków gorszego sortu”.

 
„Przyszedłem dziś do państwa, żeby ogłosić najlepszą aktorkę drugiego sortu. Aktorzy drugiego planu to nie jest armia artystów wyk… przeklętych. To nie jest ktoś, kto się w tle wałęsa, pałęta. Aktor drugiego planu to ktoś, na kim stoi film jak na oponie, opoce. Przepraszam, miało być poważnie, a państwo mają tu polew”,  mówił Stuhr.

Ponieważ jego wypowiedź wzbudziła ogromne kontrowersje, aktor wyjaśnił później, że jego słowa odnosiły się jedynie do prawicowych polityków, którzy wykorzystują tragedię do własnych celów i nigdy nie miała godzić w pamięć o ofiarach katastrofy.

Andrzej Seweryn jako Donald Trump

Andrzej Seweryn pojawił się na 17. gali Orłów przebrany za prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wręczył nagrodę Janowi P. Matuszyńskiemu za "odkrycie roku". „Kocham polskie kino, kocham polski lud, Ameryka popiera polskie Hollywood”, zaznaczył w amerykańskim stylu.

Andrzej Seweryn swoją kreacją nawiązał do jednego z odcinków kabaretu Pożar w burdelu, w którym odtwarza właśnie postać Donalda Trumpa. Nie obyło się bez aluzji politycznych: „Powiedziano mi, że polski Sejm podjął ustawę o otwarciu pierwszego polskiego narodowego studia filmowego „United Clowns”, więc jestem”, zaznaczył.

Andrzej Seweryn, Orły 2017
Fot. East News

Tegorocznych laureatów poznamy już 26 marca. 

Stempel Orły 2018 logo
Fot. Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.