Irena Jarocka, Pytanie na śniadanie, 08.12.2010 r.
Fot. Krzysztof Kuczyk/Forum
WSPOMNIENIE

Wielka klasa, niezwykły talent. Irena Jarocka zgasła zbyt wcześnie

Od jej odejścia mija 9. lat...

Konrad Szczęsny 21 stycznia 2021 18:44
Irena Jarocka, Pytanie na śniadanie, 08.12.2010 r.
Fot. Krzysztof Kuczyk/Forum

Kochały ją miliony. Zachwycała klasą, stylem i wyjątkowym, ciepłym głosem. Irena Jarocka odeszła 9. lat temu w wieku 66 lat, jednak pamięć o niej jest wciąż żywa. Tak trudno uwierzyć, że już jej z nami nie ma...

Irena Jarocka: dzieciństwo, kariera, wielka popularność

Przyszła na świat 18 sierpnia 1946 roku. W dzieciństwie uchodziła za nieśmiałą. Szczególnie peszyli ją chłopcy, w których obecności rumieniła się. Nie zabiegała, by znajdować się w centrum zainteresowania. Dlaczego? Jej ojciec Henryk lubił zaglądać do kieliszka. Jak mówią jej przyjaciele, może dlatego była tak znerwicowana i płochliwa...

Młodość spędziła w Gdańsku. Tam kształciła się również na wokalistkę pod okiem m.in. profesor Haliny Mickiewiczówny i Jacka Ujazdowskiego.

Przełomowy był dla niej rok 1965. Wówczas wystąpiła po raz pierwszy na festiwalu w Opolu, na którym później pojawiała się wielokrotnie. Podobnie było zresztą z Międzynarodowym Festiwalem w Sopocie.  Od 1969 do 1974 roku przebywała w Paryżu na prestiżowym stypendium. Dzięki temu mogła rozwijać zdolności wokalne oraz sceniczne m.in. przy legendarnej już Olimpii. Miała również okazję koncertować u boku śmietanki towarzyskiej tamtych czasów: Charlesa Aznavoura, Mireille Mathieu, Michela Sardou czy Enrico Maciasa.

Gwiazda Ireny Jarockiej rozbłysła najjaśniej w latach 70. Wówczas – jak się mówiło – stanowiła największą konkurencję dla innej wielkiej artystki, Anny Jantar. Podobno ich fankluby nienawidziły się i wzajemnie oskarżały obie panie o kopiowanie stylu i piosenek. Choć, jak się wydaje, one do tych walk podchodziły z dużą rezerwą... 

Pochodząca z Gdańska wokalistka olśniewała talentem również poza granicami Polski. Regularnie wyjeżdżała i występowała w takich krajach, jak Niemcy Zachodnie oraz Wschodnie, Czechosłowacja, Włochy, Szwajcaria, Bułgaria, Portugalia, Australia, Francja czy Luksemburg.

Wystąpiła również na dużym ekranie w „Motylem jestem czyli romans 40-latka”. Dzięki temu wylansowała hit „Motylem jestem”, dziś uznawany za klasykę polskiej muzyki popularnej. Jej inne hity to „ Odpływają kawiarenki” oraz „Zawsze pójdę z tobą”.

Irena Jarocka: życie prywatne. Mąż córka

Pierwsze małżeństwo Ireny Jarockiej zakończyła się po czterech latach rozwodem. Jej mężem był Marian Zacharewicz. Po rozstaniu pozostawała aktywna zawodowo. Dzięki temu w Leningradzie w latach 70. poznała inżyniera i naukowca Michała Sobolewskiego. Połączyło ich wielkie uczucie, które finał znalazło na ślubnym kobiercu. 

Zamieszkali razem w 1976 roku, sześć lat później na świat przyszła ich córka Monika. Zobowiązania zawodowe spowodowały, że mąż artystki w 1989 przebywał na stypendium w Stanach Zjednoczonych. Rok później Irena Jarocka wraz z córką zdecydowała się do niego dołączyć, przerywając błyskotliwą karierę w Polsce. Wznowiła ją dopiero w 2008 roku. 

Wydawało się, że odnalazła szczęście, w wywiadach podkreślała, że z nadzieją i optymizmem patrzy w przyszłość. Miała tyle planów... Chciała koncertować, wydawać kolejne płyty i single. Nie było jej to dane...

Irena Jarocka, Michał Sobolewski. 04.03.2010 r.
Fot. Studio69 / Studio69 / Forum

Irena Jarocka z mężem Michałem Sobolewskim, marzec 2010

Irena Jarocka: walka z chorobą i śmierć

O tym, że cierpi na nowotwór mózgu, wiedziało wąskie grono najbliższych jej osób. Nic nie zapowiadało tragedii... Jeszcze pół roku przed śmiercią udzielała wywiadów, błyszczała. Wydawało się, że ma ogromny apetyt na życie i nowe osiągnięcia. W grudniu przygotowała, zgodnie z tradycją, wigilię dla całej rodziny.

Zmarła 21 stycznia 2012 roku po walce z glejakiem mózgu w Warszawie. Jej pogrzeb odbył się sześć dni później w Kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach. W tamtejszych katakumbach złożona później jej prochy.

Pamięć o Irenie Jarockiej wciąż jest żywa wśród jej fanów i bliskich...  

Michał Sobolewski, mąż Ireny Jarockiej. 06.07.2018 r.
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Michał Sobolewski, mąż Ireny Jarockiej. Lipiec 2018

Irena Jarocka, Pytanie na śniadanie, 08.12.2010 r.
Fot. Krzysztof Kuczyk/Forum

Irena Jarocka w grudniu 2010 roku

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.