Marta Kaczyńska, Piotr Smuniewski, Ewa Dubieniecka, Wybory parlamentarne, 2005 r.
Fot. Tomasz Gzell/PAP
o tym było głośno

Mąż Marty Kaczyńskiej wychowywał nie swoje dziecko, rozstali się w atmosferze skandalu. Prawdę o ich małżeństwie ujawnił jej wuj

"To było straszne przeżycie"

Marcjanna Maryszewska 12 kwietnia 2024 17:51
Marta Kaczyńska, Piotr Smuniewski, Ewa Dubieniecka, Wybory parlamentarne, 2005 r.
Fot. Tomasz Gzell/PAP

Życie prywatne Marty Kaczyńskiej wciąż budzi wiele emocji. Córka zmarłego prezydenta Polski na przekór rodzicom wzięła ślub z kolegą z liceum, z którym wychowywała córkę. Jak się później okazało, dziecko nie było owocem jej miłości z małżonkiem. Rozstawali się w atmosferze gigantycznego, obyczajowego skandalu. Nowe światło na sprawę rzucił dopiero jej wuj, Jarosław Kaczyński...

Były mąż Marty Kaczyńskiej wychowywał nie swoje dziecko. Jej wuj ujawnił całą prawdę

Marta Kaczyńska poznała Piotra Smuniewskiego jeszcze w szkole średniej, a już na studiach podjęli spontaniczną decyzję o ślubie. Nie przejmowali się opiniami bliskich, twierdzących, że za wcześnie na taki krok. Pomimo przestróg rodziców córka Lecha Kaczyńskiego postawiła na swoim oraz poślubiła wybranka, z którym wychowywała ich — jak wszyscy, i on sam wówczas myśleli — wspólne dziecko. Z perspektywy czasu surowo ocenia swoje zachowania z przeszłości — jednak to, co przeżyła, ukształtowało ją jako człowieka. "Nie byłabym tym, kim jestem, gdybym nie miała mojej córeczki, gdybym nie przeszła tego wszystkiego" — wyznała w rozmowie z Galą.

Marta Kaczyńska, Piotr Smuniewski, Ewa Dubieniecka, Łazienki Królewskie, Warszawa, 12.10.2005 r.

Marta Kaczyńska, Piotr Smuniewski, Ewa Dubieniecka, Łazienki Królewskie, Warszawa, 12.10.2005 r.
Fot. Adam Iwanski/Forum

Oboje dumnie podpisywali się pod promowanym wówczas hasłem "Rodzina. Uczciwość. Przyszłość". Nikt nie spodziewał się, że ich małżeństwo przejdzie do historii już w 2006 r., kiedy to Marta Kaczyńska w tajemnicy przed mediami złożyła pozew o rozwód. Piotr Smuniewski zabiegał z kolei o to, by wciąż mieć kontakt z [ich] kilkuletnią córką Ewą. Efektem mozolnej batalii sądowej wyszło na jaw, że dziewczynka, którą wychowywał jak własne dziecko, nie była z nim spokrewniona.

CZYTAJ TAKŻE: Córkę wychowała samodzielnie, gdańszczanie ją uwielbiają. Odsłaniamy tajemnice Aleksandry Dulkiewicz

Marta Kaczyńska poślubiła kolegę ze studiów

Test na ojcostwo wykazał, że ojcem Ewy był kolega ze studiów Marty Kaczyńskiej, Marcin Dubieniecki. Pomimo zagmatwanej sytuacji Lech Kaczyński nalegał, aby ratować rozpadające się małżeństwo. "Tata, który nie znał całej prawdy, martwił się o mnie. Uważał, że rodzina ma wielką wartość, którą należy doceniać i nie powinniśmy jej burzyć. Nie potrafiłam się z nim zgodzić i postanowiłam zamieszkać sama z Ewą"z — wspominała w rozmowie z Krystyną Pytlakowską dla VIVY!.

Marta Kaczyńska i Marcin Dubieniecki z córkami, VIVA! 12/2010

Marta Kaczyńska, Marcin Dubieniecki, VIVA! 12/2010
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek

Po pewnym czasie, nie planując układania sobie życia na nowo, ponownie spotkała Marcina. Marta Kaczyńska wzięła ślub z ojcem swojej pierwszego dziecka, a jakiś czas powitali na świecie kolejną córkę, Martynę. Równocześnie cała Polska wciąż żyła skandalicznym zakończeniem jej pierwszego małżeństwa...

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Rozwód odmienił Katarzynę Bosacką. Mierzyła się z wielką traumą, dziś na nowo uwierzyła w siebie

Nowe światło na jej związek z Piotrem Smuniewskim rzucił dopiero jej wuj, Jarosław Kaczyński. Twierdzi on, że rozwód nastąpił nie z jej winy, a sprawa była o wiele bardziej zawiła, niż komukolwiek się wydawało. W swojej książce wprost obwinia Smuniewskiego o niewierność względem bratanicy. 

"To ona została zdradzona. Dla młodej kobiety to było straszne przeżycie. I to pewnie doprowadziło do drugiego, bardzo szybkiego małżeństwa. To była próba poratowania się, co jest psychologicznie zrozumiałe"

— możemy przeczytać.  

Marta Kaczyńska, VIVA! 8/2013

Marta Kaczyńska, VIVA! kwiecień 2013, nr. 8
Fot. Agata Pospieszyńska/AF PHOTO

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.