Fot. archiwum Filmu / Forum
z życia gwiazd

Anna Seniuk tylko raz wychodziła za mąż. Kim był Maciej Małecki, dla którego zostawiła narzeczonego i poświęciła karierę?

Oddała mu całe swoje serce...

Marcjanna Maryszewska 19 czerwca 2024 17:47
Fot. archiwum Filmu / Forum

Anna Seniuk tylko raz w życiu wyszła za mąż. Dla tej miłości była gotowa do największych poświęceń... Zostawiła narzeczonego, odrzucała propozycje zawodowe — a w pewnym momencie cała jej kariera zawisła na włosku. Mimo to małżeństwo z Maciejem Małeckim zakończyło się rozwodem w 1994 r. Kim był mężczyzna, któremu artystka oddała całe swoje serce?

Kim był Maciej Małecki — pierwszy i jedyny mąż Anny Seniuk?

Maciej Małecki to uznany polski kompozytor, urodzony 27 listopada 1940 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a wykształcenie uzupełniał w Eastman School of Music w Rochester w Stanach Zjednoczonych. Po studiach przez wiele lat grał w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem.

Następnie kompozytor zaczął na stałe współpracować z telewizją czy radiem. Komponował m.in. dla Studenckiego Teatru Satyryków, Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Praca nie spełniała jednak jego muzycznych ambicji i w późniejszych latach Maciej Małecki w pełni poświęcił się muzyce poważnej — w 1991 r. został wiceprezesem, a dwa lata później prezesem Związku Kompozytorów Polskich.

Anna Seniuk, Andrzej Kopiczyński, serial "Czterdziestolatek"

Anna Seniuk, Andrzej Kopiczyński, serial
Fot. INPLUS/East News

Dwa lata młodszą aktorkę poznał w okresie pracy w telewizji. Anna Seniuk została zaproszona do wykonania utworu "Oko" przy akompaniamencie kompozytora. "W sali prób czekał na mnie młody człowiek w niebieskiej koszuli. Był przystojny, ale za pierwszym razem nie zrobił na mnie wrażenia — wspominała po latach na łamach swojej książki "Nietypowa baba jestem".

Ich kolejne spotkanie miało miejsce pół roku później, zrozumieli wówczas, że nie mogą bez siebie żyć. Anna Seniuk zerwała zaręczyny z ówczesnym narzeczonym, a jej ślub z Małeckim odbył się 13 lutego 1971 roku.

Maciej Małecki wspierał byłą żonę w chorobie

Po ponad dwóch dekadach wspólnego życia ich związek legł w gruzach. Maciej Małecki zostawił rodzinę i odszedł do młodszej kobiety, a na zdruzgotaną Annę Seniuk spadł kolejny cios w postaci przerażającej diagnozy lekarskiej. Aktorka dowiedziała się, że ma nowotwór piersi. "Dotknęłam piersi i poczułam, że mam stwardnienie. Było duże, bardzo duże, wielkości kurzego jaja. Mogłam usunąć sam guz, bez amputacji piersi. Ale profesor powiedział, że lepiej usunąć całą pierś, bo to zwiększa pewność" — wyznała po latach w wywiadzie dla Show.

Chorobę pokonała, w międzyczasie kończąc małżeństwo z kompozytorem. Mimo trwającego rozwodu mężczyzna okazał się dla artystki niezastąpionym wsparciem w walce z rakiem. Gdy było już po wszystkim, byli małżonkowie zdecydowali się zakopać topór wojenny i zachować przyjazne relacje.

Anna Seniuk z dziećmi, Warszawa, 21.12.1986 r.

Fot. Roman Kotowicz / Forum

Anna Seniuk i Maciej Małecki doczekali się dwójki dzieci

Z byłym mężem łączy ją coś więcej. Jest to dwójka dorosłych już dzieci: Grzegorz Małecki i Magdalena Małecka-Wippich. Syn poszedł w ślady mamy i związał się z aktorstwem, z kolei córka wdała w ojca i wybrała muzykę. W młodości oboje uczęszczali do szkoły muzycznej, zgodnie z wolą rodziców chcących, aby ich pociechy poszerzały horyzonty.

"Oczywiście, w dużej mierze uformował mnie artystyczny dom. Pamiętam kulisy Teatru Polskiego, Studio Polskiego Radia, gdzie mama nagrywała audycje dla dzieci, pamiętam przesiadywanie pod fortepianem taty, gdy komponował, i to, jak zabierał mnie do Filharmonii. Ale późniejsze wybory były moje, osobiste. Wykonuję artystyczny zawód, ale nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek nazwała siebie wielką artystką. Wciąż myślę o tym, aby się rozwijać, robić lepiej to, co robię, i mam nadzieję, że dużo jeszcze przede mną" — wspominała córka gwiazdy w VIVIE! w 2015 roku.   

Anna Seniuk, Magdalena Małecka-Wippich, Viva! 8/2015

Magdalena Małecka-Wippich, Viva! 8/2015, Anna Seniuk, Viva! 8/2015
Fot. Robert Wolański

Anna Seniuk, Grzegorz Małecki, Viva! 25/2012

Anna Seniuk, Viva! 25/2012, Grzegorz Małecki, Viva! 25/2012
Fot. Olga MaJrowska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.