Marta Kaczyńska, Piotr Smuniewski, Ewa Dubieniecka, Wybory parlamentarne, 2005 r.
Fot. Tomasz Gzell/PAP
ZWIĄZKI GWIAZD

Marta Kaczyńska wzięła ślub z pierwszym mężem na przekór rodzicom. Rozstali się w atmosferze skandalu

Dowiedział się, że wychowywał nie swoje dziecko. Teraz nie utrzymują ze sobą kontaktu

Maria Elas 13 listopada 2023 17:55
Marta Kaczyńska, Piotr Smuniewski, Ewa Dubieniecka, Wybory parlamentarne, 2005 r.
Fot. Tomasz Gzell/PAP

Poznali się jeszcze w liceum. Piotr Smuniewski i Marta Kaczyńska wzięli spontaniczny ślub na przekór jej rodzicom. Chociaż na świecie przywitali córeczkę, uczucie, które ich łączyło, bardzo szybko się wypaliło. Rozstali się w tajemnicy, jednak odbywająca się niewiele później rozprawa dotycząca ich dziecka odbiła się szerokim echem. Okazało się, że dziecko, które razem wychowywali, pochodzi z innego związku. Wkrótce później przestali utrzymywać jakikolwiek kontakt. Co stało się z pierwszym mężem prawniczki?

Kim jest Piotr Smuniewski, były mąż Marty Kaczyńskiej? 

Ze swoim pierwszym mężem, Piotrem Smuniewskim, Marta Kaczyńska poznała się jeszcze w liceum. Pobrali się, gdy oboje wciąż studiowali. Najbliżsi pary byli zadziwieni ich decyzją o ślubie w tak młodym wieku. „Wtedy mi się wydawało, że to ten właściwy moment”, mówiła Marta Kaczyńska w „Polityce”. Jej rodzice mieli inne zdanie: Maria i Lech Kaczyński chcieli, by ich jedyna córka najpierw ukończyła uczelnię i posmakowała więcej niezależnego, dorosłego życia, zanim na poważnie zwiąże się z mężczyzną. Jednak nie mieli w tej sprawie zbyt wiele do powiedzenia.

Para w końcu stanęła na ślubnym kobiercu. W rozmowie z „Galą” Marta Kaczyńska przyznała jednak, że ich decyzja była jednak bardzo spontaniczna i niedojrzała. Chociaż z perspektywy czasu uważa tę sytuację za mało odpowiedzialną, wcale jej nie żałowała. „Nie byłabym tym, kim jestem, gdybym nie miała mojej córeczki, gdybym nie przeszła tego wszystkiego” wyznała. Ich – jak wówczas sądzono – córka Ewa urodziła się w 2003 r.

Marta Kaczyńska, VIVA! Kwiecień 2011
Fot. Mateusz Stankiewicz AF PHOTO

Marta Kaczyńska, VIVA! Kwiecień 2011 r.

Para zamieszkała razem w Sopocie w okazałym mieszkaniu, należącym do jej rodziców. Początkowo wspierali oni córkę i jej męża finansowo. Jak w 2012 r. podawała „Polityka”: „potem Piotr dostał pracę w dziale monitoringu i kontroli Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej”. Jej wybranek również aktywnie współpracował przy kampanii wyborczej swojego teścia. Wraz z małżonką pojawił się na billboardach, na których widniało hasło „Rodzina. Uczciwość. Przyszłość”.

Czytaj także: Marta Żmuda Trzebiatowska kiedyś nie miała szczęścia w miłości. „Skazałam siebie na samotność”

Piotr Smuniewski dowiedział się, że nie jest ojcem dziecka Marty Kaczyńskiej

Niestety, małżeństwo nie przetrwało próby czasu. W 2006 r. w tajemnicy przed mediami Marta Kaczyńska złożyła pozew o rozwód. Wkrótce później jej były już mąż również wystąpił do sądu. Piotr Smuniewski chciał wciąż utrzymywać kontakt ze swoją kilkuletnią córką Ewą. Jak donosiła „Polityka”, ta prośba nie spotkała się z aprobatą jego byłej żony. „Marta [Kaczyńska] odpowiedziała, kierując w czerwcu 2007 r. do Prokuratury Rejonowej w Sopocie wniosek o to, by ta wystąpiła do sądu z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa jej starszej córki”, mogliśmy przeczytać. W rezultacie odbył się proces, który miał na celu zbadać, czy dziecko, które Piotr Smuniewski wychowywał przez lata, jest na pewno jego córką.

„Stronami postępowania byli Marta Kaczyńska-Dubieniecka oraz Piotr Smuniewski. W toku postępowania przesłuchano strony oraz świadka. 2 października 2007 r. skierowano do Sądu Rejonowego w Sopocie pozew o zaprzeczenie ojcostwa”, poinformowała „Super Express” ówczesna szefowa Prokuratury Rejonowej w Sopocie Barbara Skibicka. 

Wyrok sądu był dla Piotra Smuniewskiego wstrząsający: okazało się, że Ewa była owocem związku Marty Kaczyńskiej z innym mężczyzną. Był nim kolega ze studiów jego byłej żony, a zarazem jej ówczesny partner, Marcin Dubieniecki. W końcu mężczyzna zdecydował zupełnie odciąć się od byłej żony i dziewczynki, którą przez lata wychowywał jak własną córkę. W 2017 r. ich ślub został także unieważniony w świetle prawa Kościoła Katolickiego. 

Zobacz również: Nie miał kontaktu z synem, zdobył się na piękny gest. Wpis Krzysztof Skiby został doceniony przez internautów

Marta Kaczyńska, Marcin Dubieniecki, VIVA! 12/2010
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek

Marta Kaczyńska z córką, Ewą Dubieniecką, VIVA! 12/2010

Co obecnie robi Piotr Smuniewski?

Po rozstaniu z Martą Kaczyńską jej pierwszy mąż założył nową rodzinę i od dawna nie utrzymuje żadnego kontaktu z byłą żoną oraz jej córką Ewą. Wyprowadził się z Sopotu do innego miasta i założył nowy biznes. Z nową partnerką na świecie przywitali wspólne dziecko.

Marta Kaczyńska w trakcie rozprawy była już związana z Marcinem Dubienieckim. Para przywitała na świecie kolejną córkę, Martynę (ur. 2007 r.). Niestety, drugie małżeństwo właścicielki kancelarii prawnej również przeszło do historii. Obecnie związana jest z Piotrem Zielińskim, z którym w 2018 r. doczekała się trzeciego dziecka. Tym razem na świecie pojawił się chłopiec: Stanisław Lech Zieleński.  

Zobacz także: Marta Kaczyńska poświęciła wiele dla dzieci. Jakie relacje łączą ją z córkami?

Marta Kaczyńska, VIVA! Kwiecień 2011
Fot. Mateusz Stankiewicz AF PHOTO

Marta Kaczyńska, VIVA! Kwiecień 2011 r. 

Co dzieje się z Martą Kaczyńską? Jest po trzecim ślubie, wychowuje trójkę dzieci…
Fot. Lidia Niziol / ArtService / Forum

Marta Kaczyńska z mężem, Piotrem Zielińskim, 1 listopada 2019 r.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.