premiera filmu Barbie
Fot. Courtesy of Warner Bros. Pictures
ZE ŚWIATA MODY

„Barbie pokazywała, że kobieta ma wybór”. Oto historia twórczyni kultowej lalki

21 lipca 2023 do kin wchodzi film „Barbie”, a my przywołujemy postać jej twórczyni Ruth Handler!

Redakcja VIVA! 21 lipca 2023 13:49
premiera filmu Barbie
Fot. Courtesy of Warner Bros. Pictures

Najlepiej sprzedająca się zabawka wszech czasów, lalka Barbie, powstała 64 lat temu - 9 marca 1959 roku. „Moja filozofia Barbie była taka, że każda dziewczynka może zostać kimkolwiek zechce. Barbie zawsze pokazywała, że kobieta ma wybór”, mawiała Ruth Handler, twórczyni jednej z najbardziej kultowych zabawek w historii. Ta fascynująca kobieta i historia powstania Barbie to idealny materiał na film, nic dziwnego, że zainteresowało się nią Hollywood. Pomysł aktorskiego filmu o Barbie powstał już wiele lat temu, a pierwotne plany zakładały, że zostanie wprowadzony do kin w 2017 rok. W całym procesie produkcyjnym pojawiało się jednak wiele zmian. Za podstawę scenariusza filmu w reżyserii Grety Gerwig posłużyła książka z 2010 roku Barbie and Ruth: The Story of the World's Most Famous Doll and the Woman Who Created Her. Jest to - jak pisali krytycy - „fascynująca opowieść o tym, jak pewna wizjonerka zmieniła na zawsze przemysł zabawkarski i rozpoczęła niekończącą się debatę na temat roli kobiet we współczesnym społeczeństwie”. W filmie, który premiere ma 21 lipca 2023, rolę Barbie gra Margot Robbie. A jak w ogóle powstała lalka Barbie? 

premiera filmu Barbie
Fot. Courtesy Warner Bros. Pictures

CZYTAJ TEŻ: Aira Marie Brown w wieku 2 lat została okrzyknięta żywą lalką Barbie! Jak dziś wygląda?

Lalka Barbie - najlepiej sprzedająca się zabawka wszech czasów

Jak Ruth Handler wpadła na pomysł „zabawki z piersiami”? Najpierw w garażu Handlerów (Ruth i jej męża Elliota) w 1945 roku powstała firma Mattel. Jej współwłaścicielem został przyjaciel rodziny, Harold „Matt” Matson. Nazwa firmy jest połączeniem słów "Matt" i "Elliot". Pierwsze produkty Mattel to ramki do zdjęć. Ale wkrótce Handler wymyślił domek dla lalek z resztek drewna, którego używał do tworzenia ramek. Wykupił udziały Matsona i zmienił produkcję na zabawki.

Barbie i Ken - pierwsze zabawki Ruth Handler
Fot. Mattel

Barbie i Ken - pierwsze zabawki Mattela, które wymyśliła Ruth Handler

W 1959 roku wszystko się zmieniło, gdy Ruth, przyglądając się zabawom swojej córki z papierowymi lalkami, zauważyła, że używa ona lalek, by odgrywać przyszłość, a nie teraźniejszość. Dlatego postanowiła stworzyć dorosłą, trójwymiarową lalkę, której dziewczynki używałyby, by odgrywać swoje marzenia. I dlatego jej Barbie (to ksywka córki Ruth; męska odmiana lalki została nazwana na cześć jej syna - Kena) miała piersi, co wielu później nazwie "nierealistycznymi proporcjami ciała".

Według mediów, Elliot początkowo wątpił w sukces Barbie. - Ruth, żadna matka nie kupi nigdy córce lalki z piersiami – miał powiedzieć. Mylił się. Lalka stała się najlepiej sprzedającą się zabawką wszech czasów. Już w 1965 roku jej sprzedaż osiągnęła 100 mln dolarów, a firma zadebiutowała na liście 500. największych firm na świecie magazynu „Fortune”. Dziś Mattel jest największym producentem zabawek na świecie pod względem dochodów ze sprzedaży.

ZOBACZ TEŻ: Ikona stylu Iris Apfel w wielu dziedzinach była prawdziwą pionierką. Dziś kończy 100 lat!

Barbie jako Audrey Hepburn
Fot. Mattel

Barbie jako Audrey Hepburn ze „Śniadania u Tiffany'ego”

ZOBACZ WIĘCEJ: Kultowa sukienka Audrey Hepburn ze „Śniadania u Tiffany’ego” wciąż robi wrażenie!

„Dlatego dałam jej piękne piersi” - Barbie w kulturze

Barbie do dziś krytykowana jest przez feministki za to, że jest symbolem uprzedmiotowienia i represji. Handler miała to gdzieś. - Nie przejmowała się tym. Uważała, że nie mają racji - zapewniał jej mąż. Ona sama w wywiadzie dla "The New York Times" wyznała: - Jak dziewczynka w zabawie odgrywa samą siebie w wieku 16 czy 17 lat, to głupio żeby lalka, której używa, miała płaską klatkę piersiową. Dlatego dałam jej piękne piersi. W 1970 u Handler zdiagnozowano raka piersi. Usunięto jej lewą pierś. Stwierdziła, że znalezienie akceptowalnego zamiennika piersi było niemożliwe: - Każda dostępna na rynku proteza mogła być używana zamiennie po prawej i po lewej stronie. Nie było nigdy takiego szewca, który robiłby jeden but i zmuszał cię byś nosił go na obu stopach.

Barbie jako Marilyn Monroe
Fot. Mattel

Barbie jako Marilyn Monroe z filmu „Mężczyźni wolą blondynki”

I dlatego stworzyła własny projekt - tak powstała linia protez z silikonu i gąbki, a Ruth stała się propagatorką wczesnego wykrywania raka piersi w czasach, gdy temat był rzadko poruszany publicznie. Podczas wywiadów potrafiła rozpiąć bluzkę i pozwalała dziennikarzom i fotografom dotykać swoich piersi by stwierdzili, która jest prawdziwa.

CZYTAJ TEŻ: Historia jednej sukni: Julia Roberts w czerwonej kreacji w filmie Pretty Woman!

Potem, po latach o swojej karierze (w dwóch firmach - zabawkarskiej i produkującej protezy piersi) mawiała z dowcipem: - Spędziłam życie od piersi do piersi. Teraz, za sprawą filmu „Barbie”, historią życia i kariery tej fascynującej i odważnej kobiety, która była najmłodszym dzieckiem z dziesięciorga w rodzinie polskich imigrantów na pewno zaintereseuje się szersze grono odbiorców.

Ruth Handler na pytanie, jaki jest jej związek z Barbie, odpowiadała po prostu: „Jestem jej mamą”.

Ruth Handler
Fot. Mattel

Kadr z filmu „Barbie” z 2023 roku.

premiera filmu Barbie
Fot. Dale Robinette

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.