Barbie
Fot. Ian Waldie/Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

„Barbie pokazywała, że kobieta ma wybór”. Oto historia twórczyni kultowej lalki

Najpierw dała piersi lalkom, potem kobietom!

Redakcja VIVA! 9 marca 2022 06:50
Barbie
Fot. Ian Waldie/Getty Images

Najlepiej sprzedająca się zabawka wszech czasów, lalka Barbie, powstała 63 lata temu - 9 marca 1959 roku. „Moja filozofia Barbie była taka, że każda dziewczynka może zostać kimkolwiek zechce. Barbie zawsze pokazywała, że kobieta ma wybór”, mawiała Ruth Handler, twórczyni jednej z najbardziej kultowych zabawek w historii. Ta fascynująca kobieta i historia powstania Barbie to idealny materiał na film, nic dziwnego, że zainteresowało się nią Hollywood. Ruszają prace nad biografią. Pomysł aktorskiego filmu o Barbie powstał już wiele lat temu, a pierwotne plany zakładały, że zostanie wprowadzony do kin w 2017 rok. W całym procesie produkcyjnym pojawiało się jednak wiele zmian. Za podstawę scenariusza filmu posłuży książka z 2010 roku Barbie and Ruth: The Story of the World's Most Famous Doll and the Woman Who Created Her. Jest to - jak pisali krytycy - „fascynująca opowieść o tym, jak pewna wizjonerka zmieniła na zawsze przemysł zabawkarski i rozpoczęła niekończącą się debatę na temat roli kobiet we współczesnym społeczeństwie”. Już wiadomo, że w główną rolę wcieli się Margot Robbie. A jak w ogóle powstała lalka Barbie? 

CZYTAJ TEŻ: Aira Marie Brown w wieku 2 lat została okrzyknięta żywą lalką Barbie! Jak dziś wygląda?

Lalka Barbie - najlepiej sprzedająca się zabawka wszech czasów

Jak Ruth Handler wpadła na pomysł "zabawki z piersiami"? Najpierw w garażu Handlerów (Ruth i jej męża Elliota) w 1945 roku powstała firma Mattel. Jej współwłaścicielem został przyjaciel rodziny, Harold "Matt" Matson. Nazwa firmy jest połączeniem słów "Matt" i "Elliot". Pierwsze produkty Mattel to ramki do zdjęć. Ale wkrótce Handler wymyślił domek dla lalek z resztek drewna, którego używał do tworzenia ramek. Wykupił udziały Matsona i zmienił produkcję na zabawki.

Barbie i Ken - pierwsze zabawki Ruth Handler
Fot. Mattel

Barbie i Ken - pierwsze zabawki Mattela, które wymyśliła Ruth Handler

W 1959 roku wszystko się zmieniło, gdy Ruth, przyglądając się zabawom swojej córki z papierowymi lalkami, zauważyła, że używa ona lalek, by odgrywać przyszłość, a nie teraźniejszość. Dlatego postanowiła stworzyć dorosłą, trójwymiarową lalkę, której dziewczynki używałyby, by odgrywać swoje marzenia. I dlatego jej Barbie (to ksywka córki Ruth; męska odmiana lalki została nazwana na cześć jej syna - Kena) miała piersi, co wielu później nazwie "nierealistycznymi proporcjami ciała".

Według mediów, Elliot początkowo wątpił w sukces Barbie. - Ruth, żadna matka nie kupi nigdy córce lalki z piersiami – miał powiedzieć. Mylił się. Lalka stała się najlepiej sprzedającą się zabawką wszech czasów. Już w 1965 roku jej sprzedaż osiągnęła 100 mln dolarów, a firma zadebiutowała na liście 500. największych firm na świecie magazynu "Fortune". Dziś Mattel jest największym producentem zabawek na świecie pod względem dochodów ze sprzedaży.

ZOBACZ TEŻ: Ikona stylu Iris Apfel w wielu dziedzinach była prawdziwą pionierką. Dziś kończy 100 lat!

Barbie jako Audrey Hepburn
Fot. Mattel

Barbie jako Audrey Hepburn ze "Sniadania u Tiffany'ego"

ZOBACZ WIĘCEJ: Kultowa sukienka Audrey Hepburn ze „Śniadania u Tiffany’ego” wciąż robi wrażenie!

„Dlatego dałam jej piękne piersi” - Barbie w kulturze

Barbie do dziś krytykowana jest przez feministki za to, że jest symbolem uprzedmiotowienia i represji. Handler miała to gdzieś. - Nie przejmowała się tym. Uważała, że nie mają racji - zapewniał jej mąż. Ona sama w wywiadzie dla "The New York Times" wyznała: - Jak dziewczynka w zabawie odgrywa samą siebie w wieku 16 czy 17 lat, to głupio żeby lalka, której używa, miała płaską klatkę piersiową. Dlatego dałam jej piękne piersi. W 1970 u Handler zdiagnozowano raka piersi. Usunięto jej lewą pierś. Stwierdziła, że znalezienie akceptowalnego zamiennika piersi było niemożliwe: - Każda dostępna na rynku proteza mogła być używana zamiennie po prawej i po lewej stronie. Nie było nigdy takiego szewca, który robiłby jeden but i zmuszał cię byś nosił go na obu stopach.

Barbie jako Marilyn Monroe
Fot. Mattel

Barbie jako Marilyn Monroe z filmu "Mężczyźni wolą blondynki"

I dlatego stworzyła własny projekt - tak powstała linia protez z silikonu i gąbki, a Ruth stała się propagatorką wczesnego wykrywania raka piersi w czasach, gdy temat był rzadko poruszany publicznie. Podczas wywiadów potrafiła rozpiąć bluzkę i pozwalała dziennikarzom i fotografom dotykać swoich piersi by stwierdzili, która jest prawdziwa.

CZYTAJ TEŻ: Historia jednej sukni: Julia Roberts w czerwonej kreacji w filmie Pretty Woman!

Potem, po latach o swojej karierze (w dwóch firmach - zabawkarskiej i produkującej protezy piersi) mawiała z dowcipem: - Spędziłam życie od piersi do piersi. Teraz historię życia i kariery tej fascynującej i odważnej kobiety, która była najmłodszym dzieckiem z dziesięciorga w rodzinie polskich imigrantów, sfilmuje Reese Witherspoon, która również będzie producentką. Nie wiadomo jeszcze, kto zagra "mamę Barbie", jak o sobie mówiła sama Handler.  

Ruth Handler
Fot. Mattel

Ruth Handler na pytanie, jaki jest jej związek z Barbie, odpowiadała po prostu: "Jestem jej mamą"

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…