Kto zagra lalkę?
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

„Barbie pokazywała, że kobieta ma wybór”. Oto historia twórczyni kultowej lalki

Najpierw dała piersi lalkom, potem kobietom!

MA 9 marca 2021 12:30
Kto zagra lalkę?
Fot. Getty Images

Najlepiej sprzedająca się zabawka wszech czasów, lalka Barbie, powstała 62 lata temu - 9 marca 1959 roku. „Moja filozofia Barbie była taka, że każda dziewczynka może zostać kimkolwiek zechce. Barbie zawsze pokazywała, że kobieta ma wybór”, mawiała Ruth Handler, twórczyni jednej z najbardziej kultowych zabawek w historii. Ta fascynująca kobieta i historia powstania Barbie to idealny materiał na film, nic dziwnego, że zainteresowało się nią Hollywood. Ruszają prace nad biografią. Pomysł aktorskiego filmu o Barbie powstał już wiele lat temu, a pierwotne plany zakładały, że zostanie wprowadzony do kin w 2017 rok. W całym procesie produkcyjnym pojawiało się jednak wiele zmian. Za podstawę scenariusza filmu posłuży książka z 2010 roku Barbie and Ruth: The Story of the World's Most Famous Doll and the Woman Who Created Her. Jest to - jak pisali krytycy - „fascynująca opowieść o tym, jak pewna wizjonerka zmieniła na zawsze przemysł zabawkarski i rozpoczęła niekończącą się debatę na temat roli kobiet we współczesnym społeczeństwie”. Już wiadomo, że w główną rolę wcieli się Margot Robbie. A jak w ogóle powstała lalka Barbie? 

Lalka Barbie - najlepiej sprzedająca się zabawka wszech czasów

Jak Ruth Handler wpadła na pomysł "zabawki z piersiami"? Najpierw w garażu Handlerów (Ruth i jej męża Elliota) w 1945 roku powstała firma Mattel. Jej współwłaścicielem został przyjaciel rodziny, Harold "Matt" Matson. Nazwa firmy jest połączeniem słów "Matt" i "Elliot". Pierwsze produkty Mattel to ramki do zdjęć. Ale wkrótce Handler wymyślił domek dla lalek z resztek drewna, którego używał do tworzenia ramek. Wykupił udziały Matsona i zmienił produkcję na zabawki.

Barbie i Ken - pierwsze zabawki Ruth Handler
Fot. Mattel

Barbie i Ken - pierwsze zabawki Mattela, które wymyśliła Ruth Handler

W 1959 roku wszystko się zmieniło, gdy Ruth, przyglądając się zabawom swojej córki z papierowymi lalkami, zauważyła, że używa ona lalek, by odgrywać przyszłość, a nie teraźniejszość. Dlatego postanowiła stworzyć dorosłą, trójwymiarową lalkę, której dziewczynki używałyby, by odgrywać swoje marzenia. I dlatego jej Barbie (to ksywka córki Ruth; męska odmiana lalki została nazwana na cześć jej syna - Kena) miała piersi, co wielu później nazwie "nierealistycznymi proporcjami ciała".

Według mediów, Elliot początkowo wątpił w sukces Barbie. - Ruth, żadna matka nie kupi nigdy córce lalki z piersiami – miał powiedzieć. Mylił się. Lalka stała się najlepiej sprzedającą się zabawką wszech czasów. Już w 1965 roku jej sprzedaż osiągnęła 100 mln dolarów, a firma zadebiutowała na liście 500. największych firm na świecie magazynu "Fortune". Dziś Mattel jest największym producentem zabawek na świecie pod względem dochodów ze sprzedaży.

Barbie jako Audrey Hepburn
Fot. Mattel

Barbie jako Audrey Hepburn ze "Sniadania u Tiffany'ego"

„Dlatego dałam jej piękne piersi” - Barbie w kulturze

Barbie do dziś krytykowana jest przez feministki za to, że jest symbolem uprzedmiotowienia i represji. Handler miała to gdzieś. - Nie przejmowała się tym. Uważała, że nie mają racji - zapewniał jej mąż. Ona sama w wywiadzie dla "The New York Times" wyznała: - Jak dziewczynka w zabawie odgrywa samą siebie w wieku 16 czy 17 lat, to głupio żeby lalka, której używa, miała płaską klatkę piersiową. Dlatego dałam jej piękne piersi. W 1970 u Handler zdiagnozowano raka piersi. Usunięto jej lewą pierś. Stwierdziła, że znalezienie akceptowalnego zamiennika piersi było niemożliwe: - Każda dostępna na rynku proteza mogła być używana zamiennie po prawej i po lewej stronie. Nie było nigdy takiego szewca, który robiłby jeden but i zmuszał cię byś nosił go na obu stopach.

Barbie jako Marilyn Monroe
Fot. Mattel

Barbie jako Marilyn Monroe z filmu "Mężczyźni wolą blondynki"

I dlatego stworzyła własny projekt - tak powstała linia protez z silikonu i gąbki, a Ruth stała się propagatorką wczesnego wykrywania raka piersi w czasach, gdy temat był rzadko poruszany publicznie. Podczas wywiadów potrafiła rozpiąć bluzkę i pozwalała dziennikarzom i fotografom dotykać swoich piersi by stwierdzili, która jest prawdziwa.

Potem, po latach o swojej karierze (w dwóch firmach - zabawkarskiej i produkującej protezy piersi) mawiała z dowcipem: - Spędziłam życie od piersi do piersi. Teraz historię życia i kariery tej fascynującej i odważnej kobiety, która była najmłodszym dzieckiem z dziesięciorga w rodzinie polskich imigrantów, sfilmuje Reese Witherspoon, która również będzie producentką. Nie wiadomo jeszcze, kto zagra "mamę Barbie", jak o sobie mówiła sama Handler.  

Ruth Handler
Fot. Mattel

Ruth Handler na pytanie, jaki jest jej związek z Barbie, odpowiadała po prostu: "Jestem jej mamą"

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?