czerwona suknia z filmu Pretty Woman
Fot. East News
STYLIZACJE FILMOWE

Historia jednej sukni: Julia Roberts w czerwonej kreacji w filmie Pretty Woman!

Kultowa komedia romantyczna kończy dziś 32 lata!

Agata Zych 23 marca 2022 16:15
czerwona suknia z filmu Pretty Woman
Fot. East News

Pamiętacie tę niezwykłą kultową komedię romantyczną, w której główną rolę zagrali Julia Roberts i Richard Gere? Trzeba przyznać, że ten Pretty Woman nigdy się nie zestarzeje, mimo że od jego premiery upłynęły już 32 lata! (Jego światowa premiera miała miejsce 23 marca 1990 roku.) Obraz opowiada historię prostytutki Vivian Ward, która zostaje zatrudniona przez majętnego biznesmena Edwarda Lewisa jako reprezentacyjna dama do towarzystwa. Ich relacja przeradza się jednak w coś więcej, niż tylko układ biznesowy, co wiąże się z tym, że świat zarówno Edwarda jak i Vivian komplikuje się na różnych płaszczyznach. Ona przestaje lubić życie, które prowadziła do tej pory, on zdaje sobie sprawę ze swojej samotności, w której funkcjonuje od lat. Oboje poddają się refleksji i analizie swojego dotychczasowego życia. Film jest uroczą historią o miłości, która dopada nas bez względu na pochodzenie czy status społeczny. Uczuciu, które potrafi wziąć górę nad przekonaniami, wychowaniem i normami społecznymi. To interesująca wersja historii o Kopciuszku, który znajduje swojego rycerza na białym koniu.

CZYTAJ TEŻ: Związek Julii Roberts i Daniela Modera udowadnia, że miłość pokonuje wszelkie przeszkody!  

Co ciekawe poza samą fabułą, film przeszedł do historii również ze względu na piękne stylizacje Julii Roberts, która w tej roli wypadła fenomenalnie i zapisała Vivian w historii kina jako brzydkie kaczątko, które przerodziło się w pięknego łabędzia. Trudno zapomnieć scenę, kiedy po raz pierwszy pojawia się w lobby hotelowym w wieczorowej kreacji i zachwyca Edwarda swoją stylizacją  tak bardzo, że ten już nie wypuszcza jej z rąk. Czy można wyobrazić sobie bardziej romantyczną scenę?

ZOBACZ TAKŻE: Kultowy film Pretty Woman miał kończyć się zupełnie inaczej?

Stylizacje z filmu "Pretty Woman" - w co była ubrana Julia Roberts?

Za kostiumy do filmu odpowiadała znana i podziwiana Marilyn Vance. Kiedy rozpoczynała pracę przy Pretty Woman, miała już na koncie kostiumy do takich filmów, jak Szklana pułapka, Nietykalni, Beztroskie lata w Ridgemont High czy Dziewczyna w różowej sukience. Hollywood uwielbiało jej styl i dlatego, powierzało jej wówczas coraz więcej projektów. Kreacje Vivian Ward nominowane były do nagrody BAFTA w 1991 roku. Jako perfekcjonistka nie tylko zaprojektowała prawie wszystkie kostiumy, ale też osobiście wybrała tkaniny, hafty i dodatki oraz stylizowała w filmie młodziutką Julię Roberts.

Czerwona kreacja Vivian zrobiła wrażenie nie tylko na jej filmowym partnerze, ale szybko wpisała się do modowego kanonu Hollywood. I co ciekawe, chociaż wyglądała jakby miała metkę Valentino - tak naprawdę zaprojektowała ją kostiumografka Marilyn Vance, która pracowała przy "Pretty Woman".

ZOBACZ TEŻ: Jak Julia Roberts przygotowywała się do roli prostytutki w Pretty Woman?

Dlaczego suknia Julii Roberts w Pretty Woman miała być czerwona?

Ponoć sprawa nie była wcale taka prosta, nie wszyscy z ekipy związanej z produkcją filmu, byli za pomysłem Vance. Większość nie rozumiała, dlaczego suknia ma być w czerwonym, ognistym kolorze. Operatorzy i reżyser naciskali na czerń. Widzieli bohaterkę w klasycznej, eleganckiej czarnej sukni do kostek oraz luksusowym eleganckim naszyjniku. Kostiumografka jednak nie chciała rezygnować, ze swojej wizji bohaterki. Vivian była szaloną i wesołą dziewczyną o dużej fantazji, dlatego zdaniem Marilyn Vance pasowała do niej czerwień. Poza tym czerwień to kolor miłości, a uczucie między bohaterami pojawiło się właśnie wtedy. Suknia miała zatem wymiar symboliczny. Ikoniczną sukienkę z filmu w 2014 roku można było oglądać na specjalnej wystawie poświęconej hollywoodzkim kostiumom w londyńskim Victoria & Albert Museum.

Studio tak naprawdę naciskało na czerń, ale ja wiedziałam, że sukienka powinna być czerwona. Przed podjęciem decyzji musieliśmy stworzyć trzy różne kreacje. Sprawdzaliśmy wszystkie kolory i robiliśmy zdjęcia, a biedna Julia musiała siedzieć tyle czasu z powodu jednego kostiumu. Wreszcie udało mi się znaleźć odpowiedni odcień i przekonać wszystkich, by mi zaufali - opowiedziała po latach Vance.

Czerwona suknia Julii Roberts z Pretty Woman - gdzie kupić podobną?

Czerwona suknia Julii Roberts z filmu Pretty Woman przeszła do historii kina i stała się inspiracją dla wielu projektantów, domów mody oraz marek sieciowych, które potem jeszcze wielokrotnie nawiązywały do niej w swoich kolekcjach.Chcecie mieć w swojej szafie piękną czerwoną sukienkę rodem z  Pretty Woman? Koniecznie sprawdźcie nasze propozycje poniże. Taka sukienka to prawdziwy evergreen, który przyda wam się na niejedną okazję. Obiecujemy!  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.