czerwona suknia z filmu Pretty Woman
Fot. East News
STYLIZACJE FILMOWE

Historia sukni filmowej: Julia Roberts w czerwonej kreacji w filmie Pretty Woman!

Co wiemy o tej kreacji?

Agata Zych 6 kwietnia 2021 18:35
czerwona suknia z filmu Pretty Woman
Fot. East News

Pamiętacie tę niezwykłą kultową komedię romantyczną, w której główną rolę zagrali Julia Roberts i Richard Gere, trzeba przyznać, że ten film nigdy się nie zestarzeje, mimo że od jego premiery upłynęło już 21 lat. Obraz opowiada historię prostytutki Vivian Ward, która zostaje zatrudniona przez majętnego biznesmena Edwarda Lewisa, jako reprezentacyjna dama do towarzystwa. Ich relacja przeradza się jednak w coś więcej, niż tylko układ biznesowy, co wiąże się z tym, że świat zarówno Edwarda jak i Vivian komplikuje się na różnych płaszczyznach. Ona przestaje lubić życie, które prowadziła do tej pory, On zdaje sobie sprawę ze swojej samotności, w której funkcjonuje od lat. Oboje poddają się refleksji i analizie swojego dotychczasowego życia. Film jest uroczą historią o miłości, która dopada nas bez względu na pochodzenie, czy status społeczny. Uczuciu, które potrafi wziąć górę nad przekonaniami, wychowaniem i normami społecznymi. To interesująca wersja historii o Kopciuszku, który znajduje swojego Rycerza na białym koniu. Ale co ciekawe poza fabułą, film przeszedł do historii również ze względu na piękne stylizacje Julii Roberts, która w tej roli wypadła fenomenalnie i zapisała Vivian w historii kina, jako brzydkie kaczątko, które przerodziło się w pięknego łabędzia. Trudno zapomnieć scenę, kiedy po raz pierwszy pojawia się w lobby hotelowym w wieczorowej kreacji i zachwyca Edwarda swoim wizerunkiem tak bardzo, że ten już nie wypuszcza jej z rąk. Czy można wyobrazić sobie bardziej romantyczną scenę?

Zobacz także: Kultowy film Pretty Woman miał kończyć się zupełnie inaczej?

Stylizacje z filmu Pretty Woman, w co była ubrana Julia Roberts?

Za kostiumy do filmu odpowiadała znana i podziwiana Marilyn Vance. Kiedy rozpoczynała pracę przy "Pretty Woman", miała już na koncie kostiumy do takich filmów, jak "Szklana pułapka", "Nietykalni", "Beztroskie lata w Ridgemont High" czy "Dziewczyna w różowej sukience". Hollywood uwielbiało jej styl i dlatego, powierzało jej wówczas coraz więcej projektów. Kreacje Vivian Ward nominowane były do nagrody BAFTA w 1991 roku. Jako perfekcjonistka nie tylko zaprojektowała prawie wszystkie kostiumy, ale też osobiście wybrała tkaniny, hafty i dodatki oraz stylizowała w filmie młodziutką Julię Roberts.

Czerwona kreacja Vivian zrobiła wrażenie nie tylko na jej filmowym partnerze, ale szybko wpisała się do modowego kanonu Hollywood. I co ciekawe, chociaż wyglądała jakby miała metkę Valentino - tak naprawdę zaprojektowała ją kostiumografka Marilyn Vance, która pracowała przy "Pretty Woman".

Zobacz także: Jak Julia Roberts przygotowywała się do roli prostytutki w Pretty Woman?

Dlaczego suknia Julii Roberts w Pretty Woman miała być czerwona?

Ponoć sprawa nie była wcale taka prosta, nie wszyscy z ekipy związanej z produkcją filmu, byli za pomysłem Vance. Większość nie rozumiała, dlaczego suknia ma być w czerwonym, ognistym kolorze. Operatorzy i reżyser naciskali na czerń. Widzieli bohaterkę w klasycznej, eleganckiej czarnej sukni do kostek oraz luksusowym eleganckim naszyjniku. Kostiumowagrafka jednak nie chciała rezygnować, ze swojej wizji bohaterki. Vivian była szaloną i wesołą dziewczyną o dużej fantazji, dlatego zdaniem Marilyn Vance pasowała do niej czerwień. Poza tym czerwień to kolor miłości, a uczucie między bohaterami pojawiło się właśnie wtedy. Suknia miała zatem wymiar symboliczny. Ikoniczną sukienkę z filmu w 2014 roku można było oglądać na specjalnej wystawie poświęconej hollywoodzkim kostiumom w londyńskim Victoria & Albert Museum.

Studio tak naprawdę naciskało na czerń, ale ja wiedziałam, że sukienka powinna być czerwona. Przed podjęciem decyzji musieliśmy stworzyć trzy różne kreacje. Sprawdzaliśmy wszystkie kolory i robiliśmy zdjęcia, a biedna Julia musiała siedzieć tyle czasu z powodu jednego kostiumu. Wreszcie udało mi się znaleźć odpowiedni odcień i przekonać wszystkich, by mi zaufali - opowiedziała po latach Vance.

Chcecie mieć w swojej szafie piękną czerwoną sukienkę w stylu Pretty Woman, koniecznie sprawdźcie nasze propozycje. Taka sukienka to evergreen!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.