czerwona suknia z filmu Pretty Woman
Fot. East News
ze świata filmu

„Pretty woman”: 6 zaskakujących faktów o kultowej komedii

Jak wyglądały kulisy powstawania filmu?

Redakcja VIVA! 4 października 2021 14:15
czerwona suknia z filmu Pretty Woman
Fot. East News

Pretty woman” to komedia romantyczna Garry’ego Marshalla, która stała się prawdziwym klasykiem gatunku. Historia miłości prostytutki Vivian (Julia Roberts) i biznesmena Edwarda (Richard Gere) kończy się bajkowym „i żyli długo i szczęśliwie”. Chociaż film w ostatnich latach budzi wiele kontrowersji, wciąż ma potężne grono fanek i fanów. Oto kilka ciekawostek na temat tej kultowej produkcji.

„Pretty woman” – nie tak piękna historia

Pierwotny scenariusz J.F. Lawtona daleki był od opowieści, którą tak pokochaliśmy: scenarzysta napisał bardzo szorstką historię bohaterów, którzy po siedmiu dniach tracą nadzieję na wspólne szczęście. W tej mrocznej wersji filmu w ostatniej scenie Edward miał rzucić w Vivian pieniędzmi i odjechać, zostawiając ją w ciemnym zaułku. To zupełne przeciwieństwo romantycznej sceny, w której Edward wspina się po schodach pożarowych do mieszkania Vivian.

W oryginalnej wersji nawet tytuł filmu był inny. Brzmiał on "3000", czyli tyle, ile wynosiła dzienna stawka głównej bohaterki.

Zobacz co wybrali nasi czytelnicy
Fot. Kadr z filmu „Pretty Woman”

Plakat filmowy i małe oszustwo

Pewnie wiele z was kojarzy plakat promujący film: białe tło, główni bohaterowie stoją do siebie odwróceni plecami, uśmiechają się. Wnikliwy obserwator zauważy jednak, że coś tutaj nie gra. I będzie miał rację! W rzeczywistości na plakacie widzimy głowę Julii Roberts doklejoną do ciała dublerki – Shelley Michelle. Co więcej, Edward Lewis (Richard Gere) ma na plakacie czarne włosy, mimo że w filmie jest siwiejącym mężczyzną.

Czytaj także: Julia Roberts i Daniel Moder są razem od 18 lat! Ale tę miłość musiała sobie wywalczyć 

„Pretty woman” – Julia Roberts

Dziś nie wyobrażamy sobie, by w rolę Vivian mógł się wcielić ktokolwiek inny niż Julia Roberts! A jednak pierwotnie przy wyborze aktorki do głównej roli były brane pod uwagę Sandra Bullock, Meg Ryan, Kristin Davis, Sarah Jessica Parker, Michelle Pfeiffer, Drew Barrymore, a nawet… Madonna.

Gwiazdorskie duety filmowe, które przeszły do historii kina
Fot. East News

Naszyjnik i jego ochroniarz

Naszyjnik, który Vivian dostała od Edwarda, w rzeczywistości był wypożyczony przez producentów na czas kręcenia filmu. Biżuteria była tak droga, że jej właściciel wysłał na plan filmowy ochroniarza, który miał nie spuszczać jej z oczu. Wynajęty mężczyzna podobno stał bezpośrednio za plecami reżysera i pilnował, by drogocenny rekwizyt przypadkiem nie zniknął. Trudno mu się dziwić... Podczas kręcenia kultowych scen wartość naszyjnika wynosiła 250 tys. dolarów.

Czytaj także: Instagram męża Julii Roberts to prawdziwe złoto! Zobaczcie życie pary od kuchni

Czerwona sukienka

Czerwona sukienka, którą Vivian miała na sobie podczas wieczoru w operze, zachwycała wszystkich od samego początku. Projektantka kostiumów Marilyn Vance musiała jednak spędzić naprawdę dużo czasu na dyskusjach z producentami, którzy upierali się, że sukienka powinna być czarna. Po wielu przymiarkach i zdjęciach próbnych okazało się, że Vance miała rację. Żadna z kreacji nie prezentowała się tak imponująco jak długa suknia w kolorze głębokiej czerwieni.

Zobacz także: Richard Gere udowadnia, że nigdy nie jest za późno na miłość

plakat filmu Pretty Woman. Richard Gere, Julia Roberts
Fot. East News

Żart na planie

Pamiętacie moment, w którym Edward przytrzaskuje palce Vivian pudełkiem od naszyjnika? Ta kultowa dziś scena tak naprawdę nie była zapisana w scenariuszu. Richard Gere chciał po prostu zrobić żart Julii Roberts, która podobno tego dnia była nieco zaspana. Naturalny i pełen wdzięku śmiech aktorki tak zauroczył reżysera, że w końcu cała scena trafiła do filmu. 

TEKST: Kamila Geodecka

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.