KINOWA PREMIERA

„Zwierzęta nocy”. Czy drugi film projektanta mody Toma Forda powtórzy sukces „Samotnego mężczyzny”?

Weronika Bruździak-Gębura 8 listopada 2016 17:00

18 listopada do polskich kin wejdzie najnowszy film Toma Forda „Zwierzęta nocy”.  W produkcji występuje plejada hollywoodzkich gwiazd: Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon, Isla Fisher i Aaron Taylor-Johnson. „Fajnie się zabija ludzi. Musisz tego kiedyś spróbować” – słowa psychopatycznego mordercy, którego gra Tylor-Johnson, na długo pozostają w pamięci i są przedsmakiem mrocznego thrillera.

 

Brutalna książka byłego męża

Film Forda jest adaptacją książki Austina Wrighta „Tony i Susan” z 1993 roku. Opowiada historię właścicielki galerii sztuki – w tej roli Amy Adams – która dostaje „prezent” od eks męża. Brutalną książkę, która ma być zemstą za rozstanie. „Jest w niej przemoc i smutek. Zadedykował ją mnie” – opowiada koleżance grana przez Adams Susan Morrow. „Kochałaś go?” dopytuje znajoma. „Bardzo go skrzywdziłam” – wyznaje główna bohaterka, która porzuciła Edwarda ( w tej roli Jake Gyllenhaal) przed piętnastoma laty, a teraz wiedzie pozornie szczęśliwe życie u boku nowego, przystojnego i bogatego męża. Do tego spełnia się zawodowo prowadząc renomowaną galerię. Z biegiem czasu okazuje się, że to tylko fasada, za którą kryje się nieszczęśliwa kobieta cierpiąca na bezsenność. Książka, którą dostaje od byłego partnera, a w której jest mnóstwo odniesień do ich byłego związku, budzi ją z letargu i sprawia, że Susan wraca myślami do przeszłości.

 

Ford po raz kolejny wzbudził zachwyt

„Wciągający i tajemniczy metathriller” napisał The Guardian, „Wybuchowa opowieść o miłości, przemocy i zemście” – to opinia z Variety. Recenzenci piszą, że w nowym filmie Forda czuć inspirację Pedro Almodovarem, Alfredem Hitchcockiem i Dawidem Lynchem, czyli wybitnymi twórcami, co dobrze świadczy o filmie. Produkcja zachwyca obrazem: eleganckim, sensualnym. Wszystko za sprawą Seamusa McGarveya, operatora dwukrotnie nominowanego do Oscara.

W filmie jest też polski akcent: muzykę, podobnie jak w przypadku poprzedniego filmu Forda, stworzył krakowianin, Abel Korzeniowski.

Najlepszą recenzją jest to, że „Zwierzęta nocy” zgarnęły Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

 

W roku 2009 Tom Ford nakręcił debiutancki film fabularny - „Samotny mężczyzna”. W rolach głównych wystąpili Colin Firth i Julianne Moore, którzy za swoje kreacje zgarnęli nominację do Złotych Globów, a Firth nawet do Oscara.

 

Zobacz też: Zachwycająca posiadłość Toma Forda w Santa Fe została wystawiona na sprzedaż. Znamy cenę!

TAGI #Tom Ford

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.