Zobaczcie gwiazdy w jego kreacjach!

Sabina Zięba 27 sierpnia 2019 22:01

Choć Tom Ford uznawany jest za jednego z najzdolniejszych współczesnych projektantów, niewiele osób wie, że początkowo wcale nie miał zajmować się ubraniami...

Urodził się 27 sierpnia 1961 roku w Teksasie, jako syn agentów nieruchomości. Od dziecka interesował się sztuką i pod nieobecność rodziców potrafił dla przyjemności przestawiać meble oraz bawić się aranżacją mieszkania. W wieku 17 lat przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia na kierunku historia sztuki, z których jednak szybko zrezygnował, by zacząć... występować w telewizyjnych reklamach. W międzyczasie sporo imprezował i często bywał m. in. w Studio 54, gdzie odkrył swoją homoseksualną orientację. Owe nowojorskie kluby ery disco wywarły znaczny wpływ na jego późniejsze projekty.

Następnie studiował architekturę wnętrz. Dopiero na ostatnim roku zrozumiał, że powinien zająć się modą i wyjechał do Paryża na staż w biurze prasowym domu mody Chloé. Po zakończeniu studiów przez 2 lata zdobywał doświadczenie u znanej projektantki eleganckich strojów, Cathy Hardwick, a później przeniósł się do Perry Ellis, gdzie przepracował kolejne dwa lata jako szef działu stylistów.

W 1990 roku Gucci zatrudnił Forda na stanowisko projektanta, by po czasie awansować go na dyrektora kreatywnego całej marki, którym był do 2004 roku. W tym samym czasie współpracował również z Yves Saint Laurent, a założyciel tego domu mody otwarcie krytykował Toma, mówiąc: „Biedak robi co może”. Mimo tego sprawił on, że marka znacznie zwiększyła swoje dochody. Później zrezygnował ze stanowiska, by w 2005 roku utworzyć własną markę. 

Jest laureatem niezliczonej ilości nagród, a jego ubrania nosili m.in. Bradley Cooper, Justin Timberlake, Daniel Craig w filmie „James Bond” czy Doutzen Kroes oraz Kate Winslet. Sam mawia: „Moda może dodać życiu uroku, pod warunkiem, że nie przecenisz jej roli, nie zaczniesz wierzyć, że rzeczy są kluczem do szczęścia”.

Zobaczcie gwiazdy w jego kreacjach w naszej galerii!  

1/10
Copyright @Getty Images
1/10

Rita Ora w sukience od Toma Forda

2/10
Copyright @Getty Images
2/10

Kylie Jenner w sukience od Toma Forda

3/10
Copyright @Getty Images
3/10

Chris Pratt w garniturze Toma Forda

4/10
Copyright @Getty Images
4/10

Nawet Hailey Baldwin kocha dodatki od Toma Forda. Tu w szpilkach od tego projektanta

5/10
Copyright @Getty Images
5/10

Rihanna w jeansowym komplecie zaprojektowanym przez Toma Forda

6/10
Copyright @Getty Images
6/10

Ed Sheeran w kurtce od Toma Forda

7/10
Copyright @Getty Images
7/10

Isla Fisher w kreacji od Toma Forda

8/10
Copyright @Getty Images
8/10

Gwyneth Paltrow w damskim garniturze od Toma Forda

9/10
Copyright @Getty Images
9/10

Stanley Tucci w garniturze od Toma Forda

10/10
Copyright @Getty Images
10/10

Julianne Moore w sukni od Toma Forda

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.