ZE ŚWIATA MODY

Szewc gwiazd, Jimmy Choo obchodzi dziś 70. urodziny!

Znacie jego niezwykłą historię?

Marcin Brzeziński 15 listopada 2018 17:30
Urodziny Jimmy Choo
Fot. Achard/WWD/REX/Shutterstock/EAST NEWS,Rex Features/EAST NEWS

Jimmy Choo skończył 70 lat! Szewc gwiazd przyszedł na świat 15 listopada 1948 roku w niezamożnej rodzinie w Malezji jako Datuk Jimmy Choo Yeang Keat. Mało kto wie, że jego prawdziwe nazwisko brzmi… „Chow”. Jednak urzędnik popełnił błąd w akcie urodzenia, któremu zawdzięczamy nazwę jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek luksusowych świata. Skąd wzięło się zaś jego zainteresowanie butami? Ojciec projektanta był szewcem, naturalne było to, że szewcem miał zostać i jego syn. Pierwszą parę butów nasz bohater wykonał więc samodzielnie już w wieku 11 lat!

Jimmy Choo - lata chwały

Dzięki wysiłkowi całej rodziny Jimmy Choo wyjechał do Londynu i ukończył London College of Fashion. Aby się utrzymać pracował na dwóch etatach: w restauracji i jako nocny sprzątacz w fabryce. Wkrótce otworzył swój własny, mały warsztat. Jego niezwykły talent został szybko dostrzeżony. Już w roku 1988 buty Choo pojawiły się na łamach brytyjskiego Vogue’a. Ale prawdziwą sławę zawdzięcza Jimmy Choo… księżnej Dianie, która pojawiła się w jego szpilkach w roku 1990. Wtedy to cały świat stanął przed nim otworem. Jego dobre relacje z dworem brytyjskim nie skończyły się po śmierci protektorki. W 2002 roku Jimmy Choo został odznaczony przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego.

Gorzkie rozstanie z marką Jimmy Choo

W 1996 roku Jimmy Choo wraz ze stylistą Vogue’a Tamarą Yeardye Mellon stworzyli markę Jimmy Choo Ltd. I rozpoczęli budowę światowego imperium luksusowych akcesoriów. Niestety ten z pozoru sprawnie działający duet rozpadł się już po pięciu latach. Jimmy Choo został spłacony niezbyt wygórowaną z dzisiejszej perspektywy kwotą 10 milionów dolarów i nie ma wpływu na rozwój firmy, która nosi jego (jak wiemy, pomylone) nazwisko. Jak widać, geniusze nie muszą znać się na interesach… Wszystkiego najlepszego, panie Choo!

Księżna Diana w szpilkach Jimmy Choo.

Księżna Diana w butach Jimmy Choo
Fot. Press Association/EAST NEWS

Buty marki Jimmy Choo.

Buty Jimmy Choo
Fot. Achard/WWD/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Monika Olejnik, Martyna Wojciechowska, Joanna Przetakiewicz, Anna Lewandowska i Jessica Mercedes Kirschner. Pięć niezwykłych kobiet w niezwykłej sesji VIVY!. Janusz L. Wiśniewski w mocnej rozmowie o współczesnych kobietach oraz Debora i Joszko Brodowie z 11-stką dzieci o sile rodziny.