Urodziny Jimmy Choo
Fot. Achard/WWD/REX/Shutterstock/EAST NEWS,Rex Features/EAST NEWS
ZE ŚWIATA MODY

Szewc gwiazd, Jimmy Choo obchodzi dziś 71. urodziny!

Znacie jego niezwykłą historię?

Marcin Brzeziński 15 listopada 2019 14:36
Urodziny Jimmy Choo
Fot. Achard/WWD/REX/Shutterstock/EAST NEWS,Rex Features/EAST NEWS

Jimmy Choo skończył 71 lat! Szewc gwiazd przyszedł na świat 15 listopada 1948 roku w niezamożnej rodzinie w Malezji jako Datuk Jimmy Choo Yeang Keat. Mało kto wie, że jego prawdziwe nazwisko brzmi… „Chow”. Jednak urzędnik popełnił błąd w akcie urodzenia, któremu zawdzięczamy nazwę jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek luksusowych świata. Skąd wzięło się zaś jego zainteresowanie butami? Ojciec projektanta był szewcem, naturalne było to, że szewcem miał zostać i jego syn. Pierwszą parę butów nasz bohater wykonał więc samodzielnie już w wieku 11 lat!

Jimmy Choo: kariera i lata chwały

Dzięki wysiłkowi całej rodziny Jimmy Choo wyjechał do Londynu i ukończył London College of Fashion. Aby się utrzymać pracował na dwóch etatach: w restauracji i jako nocny sprzątacz w fabryce. Wkrótce otworzył swój własny, mały warsztat. Jego niezwykły talent został szybko dostrzeżony. Już w roku 1988 buty Choo pojawiły się na łamach brytyjskiego Vogue’a. Ale prawdziwą sławę zawdzięcza Jimmy Choo… księżnej Dianie, która pojawiła się w jego szpilkach w roku 1990. Wtedy to cały świat stanął przed nim otworem. Jego dobre relacje z dworem brytyjskim nie skończyły się po śmierci protektorki. W 2002 roku Jimmy Choo został odznaczony przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego.

Gorzkie rozstanie z marką Jimmy Choo

W 1996 roku Jimmy Choo wraz ze stylistą Vogue’a Tamarą Yeardye Mellon stworzyli markę Jimmy Choo Ltd. I rozpoczęli budowę światowego imperium luksusowych akcesoriów. Niestety ten z pozoru sprawnie działający duet rozpadł się już po pięciu latach. Jimmy Choo został spłacony niezbyt wygórowaną z dzisiejszej perspektywy kwotą 10 milionów dolarów i nie ma wpływu na rozwój firmy, która nosi jego (jak wiemy, pomylone) nazwisko. Nazwisko, które na stałe weszło do świata pop kultury. Co potwierdza choćby cytat z filmu Diabeł ubiera się u Prady :

Sprzedałaś duszę diabłu, kiedy założyłaś swoją pierwszą parę butów od Jimmy'ego Choo. Widziałam

Pozbawiona swego genialnego założyciela marka wciąż rozwija się prężnie. Czego przykładem może być zeszłoroczna współpraca z popularnym brandem Off- White. „Spotkanie z kimś takim, jak Virgil Abloh z Off-White pozwala marce Jimmy Choo znajdować zupełnie nowe kierunki rozwoju i poznawać nieodkryte terytoria”, przy tej okazji powiedziała dyrektor kreatywna Jimmy Choo Sandra Choi. My zaś z kolei możemy wyrazić zadowolenie, że twarzą Jimmy Choo była też Anja Rubik. W tym dniu nie zapominajmy jednak o założycielu marki. Wszystkiego najlepszego, panie Choo!

Księżna Diana w szpilkach Jimmy Choo.

Księżna Diana w butach Jimmy Choo
Fot. Press Association/EAST NEWS

Buty marki Jimmy Choo.

Buty Jimmy Choo
Fot. Achard/WWD/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.