Francuski projektant kończy dziś 59 lat

Sabina Zięba 7 stycznia 2022 10:30

We wczesnych latach Hollywood prym wśród projektantów obuwia wiedli Salvatore Ferragamo, Beth Lavine czy Charles Jourdan. Pod koniec XX wieku rządy przejęli jednak młodzi designerzy, których projekty są obecnie marzeniem każdej fashionistki - Manolo Blahnik, Jimmy Choo i Christian Louboutin. To właśnie ostatni z nich stworzył na tyle kultową markę, że sama podeszwa jego butów stała się swoistym wyznacznikiem społecznym. Jak do tego doszło?

ZOBACZ TEŻ: Legendarna Diane von Fürstenberg kończy 75 lat! Znacie jej kultowy projekt?

Historia marki Christiana Louboutina

Christian urodził się 7 stycznia 1963 roku we Francji. (Projektant kończy dziś 59 lat.) Jego ojca, który był stolarzem, często nie było w domu, więc wychowywał się w otoczeniu mamy i trzech sióstr. Już mając 13 lat zaczął interesować się obuwiem i szkicować przeróżne modele. Wszystko zaczęło się od wizyty w Muzeum Sztuki Afryki i Oceanii, kiedy to przy drzwiach wejściowych zobaczył znak, który zakazywał afrykańskim kobietom wchodzenia do budynku w butach na obcasie.

Gdy został wyrzucony ze szkoły w wieku 16 lat, zaczął pracę we francuskim kabarecie Folies Bergère, gdzie tworzył buty dla wszystkich tancerzy. Następnie pracował jako wolny strzelec dla takich marek, jak Chanel, Yves Saint Laurent czy Maud Frizon, a następnie jako... ogrodnik! Chciał w ten sposób zarobić na założenie swojej pierwszej pracowni. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Hiszpania: najważniejsze tajniki stylu królowej Letizii z Hiszpanii

Udało mu się ją otworzyć w 1991 roku w Paryżu. Już dwa lata później wymyślił znak charakterystyczny dla własnych projektów. A wszystko za sprawą swojej pracownicy. W wywiadzie dla Footwear News wyznał: „Moja asystentka podczas pracy bardzo często malowała paznokcie na czerwono. Spodobał mi się ten seksowny kolor oraz to w jaki sposób koresponduje z innymi barwami. Postanowiłem zaadaptować go i umieścić na podeszwie buta”. Ten kultowy już znak towarowy zastrzegł jednak dopiero w 2007 roku.

Dlaczego buty od Christiana Louboutina tyle kosztują?

Mimo stosunkowo młodej historii marki, buty od Christiana Louboutina osiągają zawrotne ceny. Nie znajdziemy pary tańszej niż 2500 zł, a za najdroższą należy zapłacić ponad 22 tysiące złotych! Skąd takie kwoty? Projektant zapytany o to w 2013 roku przez New York Times, odpowiedział, że wszystkiemu winne są koszty produkcji, które w latach 2008-2013 się podwoiły wraz ze wzmocnieniem euro w stosunku do dolara... Wyjawił również, że „tworzenie butów w Europie jest kosztowne”, bo wzrosła konkurencja na rynku wysokiej jakości materiałów z azjatyckich fabryk.

Mimo tego kobiety chętnie je kupują, bo stały się symbolem statusu oraz łatwo je zidentyfikować jednym spojrzeniem. Projekty Louboutina weszły do mainstreamu i noszą je gwiazdy znane na całym świecie. Są marzeniem dla wielu kobiet. A kto je pokochał? Sprawdźcie w naszej galerii!   

1/7
Copyright @East News
1/7

Blake Lively przed MET Galą w 2018 roku w towarzystwie Christiana Louboutina oraz butach jego projektu

2/7
Copyright @East News
2/7

Jennifer Lopez

3/7
Copyright @Getty Images
3/7

Penelope Cruz

4/7
Copyright @Jim Smeal/BEI/Shutterstock/EAST NEWS
4/7

Leonardo DiCaprio w 2016 roku odbierał Oscara w butach od Louboutina

5/7
Copyright @East News
5/7

Dakota Johnson

6/7
Copyright @Getty Images
6/7

Rachel McAdams

7/7
Copyright @Getty Images
7/7

Miranda Kerr

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.