Poznajcie innych sławnych projektantów po 70-tce!

Marcin Brzeziński 31 grudnia 2018 16:30

Dziś 72. urodziny obchodzi Diane von Fürstenberg. Ta legendarna projektantka jest jedną z ikon Nowego Jorku. Jakie są jej zasługi? Tańczyła do upadłego w Studio 54, była muzą Andy’ego Warhola i żoną najprawdziwszego niemieckiego księcia. Z tego ostatniego powodu przysługiwał jej do rozwodu tytuł Diane Prinzessin zu Fürstenberg. Jej drugi mąż nie ma może takiego nazwiska, ale za to bardzo dużo pieniędzy i władzy. Jest nim bowiem amerykański magnat medialny Barrry Diller.

Kultowa  sukienka zaprojektowane przez Diane von Fürstenberg

Złośliwi twierdzą, że jej życie jest ciekawsze niż jej twórczość. I coś może w tym być, bo do jej największych osiągnięć należy wylansowanie tylko jednego przeboju czyli słynnej kopertowej sukienki. „To była więcej niż sukienka, to był cały styl noszenia się”, wspomina Diane Fürstenberg.
A tak o tym wyjątkowym projekcie pisał magazyn VIVA!: „Kobiety oszalały na jej punkcie, w samym 1975 roku Furstenberg produkowała 15 tysięcy kopertówek tygodniowo. Kupowały je zwykłe dziewczyny z Manhattanu, saudyjskie księżniczki i gwiazdy filmowe. Co więcej, premiera sukienki zbiegła się z rewolucją seksualną w Ameryce, stała się symbolem wolności i swobody. Była fenomenem, który nie sposób było zignorować. Docenił ją nawet stroniący od mody, tygodnik Newsweek, który w 1976 roku umieścił ją na okładce”.

Modowe księstwo von Fürstenberg

I właśnie ta wyjątkowa sukienka sprawiła, że Diane Fürstenberg udało się zbudować międzynarodowe modowe… no może nie królestwo, ale księstwo całkiem pokaźnych rozmiarów. Udało się też zbudować coś o wiele ważniejszego; niekwestionowaną pozycję zawodową i towarzyską. Od 2016 roku projektantka jest prezeską Council of Fashion Designers of America, a 2014 roku znalazła się na 68. pozycji listy najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu Forbes. Diane von Fürstenberg życzymy w dniu urodzin dalszych sukcesów, a w naszej galerii przedstawiamy innych 70-latków (i… 80-latków!), którzy wciąż rządzą światem mody.

Diane von Fürstenberg w legendarnej, kopertowej sukni własnego projektu.

1/7
Vivienne Westwood
Copyright @East News
1/7

Vivienne Westwood (77 lat) - matka chrzestna stylu punk. Jako pierwsza dziurawiła t-shirty i ozdabiała je politycznymi hasłami, a także przekuwała modelkom nosy agrafkami. W 1992 roku królowa Elżbieta II przyznała jej tytuł damy.

2/7
Lily Rose Depp, Karl Lagerfeld
Copyright @East News
2/7

Karl Lagerfeld (85 lat) - prawdziwy cesarz świata mody. Od lat niepodzielnie włada domami Chanel, Fendi i marką nazwaną własnym imieniem.

3/7
Giorgio Armani kończy dziś 83 lata
Copyright @Getty Images
3/7

Giorgio Armani (84 lata) - przeniósł sportowe, zrelaksowane fasony do mody biznesowej oraz wieczorowej. Swoim znakiem rozpoznawczym uczynił czyste formy, świetne materiały i perfekcyjne krawiectwo. Stał się apostołem naturalności oraz dobrego smaku z włoskim znakiem jakości.

4/7
Domu mody Carolina Herrera świętuje 35. urodziny
Copyright @Materiały prasowe
4/7

Carolina Herrera (79 lat) -  od samego początku miała jeden cel: chciała by kobiety wyglądały i czuły się piękne. Jej dom mody zdobył uznanie dzięki licznym kolekcjom dla kobiet, mężczyzn i dzieci jak również dzięki modzie ślubnej oraz zapachom dostępnym w 105 krajach.

5/7
Ralph Lauren
Copyright @East News
5/7

Ralph Lauren (79 lat) - jest ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Jego życie pokazuje, że Ameryka to kraj nieograniczonych możliwości, w którym sprzedawca krawatów z Bronxu może zostać właścicielem wartego miliardy dolarów modowego imperium.

6/7
Valentino Garavani
Copyright @East News/Valentino Garavani
6/7

Valentino Garavani (86 lat) - jego styl charakteryzują przenikające się warstwy delikatnego jedwabiu, urzekająca misternością koronka, lawiny delikatnych falbanek i kokard. A przede wszystkim ognista czerwień. Najsławniejsze i najbogatsze kobiety świata ubierały się właśnie u Valentino.

7/7
Roberto Cavalli
Copyright @East News/Roberto Cavalli
7/7

Roberto Cavalli (78 lat) - król życia. Jego dorobek można scharakteryzować w bardzo zwięzły sposób: zwierzęce cętki, złoto i dużo, dużo seksapilu. Przekonanie, że seks sprzedaje modę, nigdy go nie zawiodło.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.