Jean Paul Gaultier urodziny
Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Enfant terrible świata mody, Jean Paul Gaultier kończy dzisiaj 67 lat!

Co zawdzięczamy temu projektantowi?

Marcin Brzeziński 24 kwietnia 2019 16:30
Jean Paul Gaultier urodziny
Fot. East News

Aż trudno w to uwierzyć, ale enfant terrible światowej mody czyli Jean Paul Gaultier kończy dzisiaj 67 lat! To doskonała okazja by przypomnieć, co zawdzięczamy temu niezwykłemu projektantowi. A więc… zaczynajmy!

Co zrobił dla świata mody Jean Paul Gaultier?

JPG jest nie tylko sławnym designerem, ale wpłynął na całą dzisiejszą kulturę pop. Najlepszym tego dowodem jest chociażby uwielbienie, jakim darzy go sama Madonna. W 1990 roku piosenkarka poprosiła JPG o przygotowanie kostiumów do jej trasy koncertowej The Blond Ambition Word Tour. To z tej okazji powstaje legendarny stanik ze stożkami, który do dziś jest jednym z ulubionych kostiumów królowej muzyki pop. A Madonna mówi tak o francuskim projektancie: „Jean Paul, jak ja nie boi się ryzyka. Jest mistrzem w sztuce miksowania stylów i epok. Jego ubrania mają też często konotację erotyczne, co również bardzo lubię. Słowem, jesteśmy dla siebie stworzeni”. Projektant był nią równie zachwycony. Ale zachwyt projektanta nie ograniczał się jedynie do gwiazd.

Nigdy nie ukrywałem, że jestem modowym samoukiem

Jedna z jego ulubionych modelek Farida wspomina: „Jean Paul uwielbia wszystkie kobiety. Grube, chude, małe duże, brunetki, blondynki, rude, młode i w pewnym wieku. Fascynują go zarówno słowiańskie rysy, jak i egzotyczna uroda dziewcząt z Afryki”. A zatem z jednej strony JPG wprowadził na wybieg wspomnianą już Madonnę, Ditę Von Teese, a ostatnio Conchitę Wurst, a z drugiej, wylansował trwającą do dziś modę na nieprofesjonalne, "charakterystyczne” modelki. I jako jeden z pierwszych zamienił pokazy mody w nieprzewidywalne happeningi.

Kultowe projekty JPG: gorset, paski i poszarpane dżinsy

To Jean Paul Gautier sprawił również, że to, co było do tej pory skrzętnie ukrywane stało się centralnym elementem wielu współczesnych stylizacji. Modny trend bieliźniany nie istniał bez jego koronkowego gorsetu, który po raz pierwszy zaprezentował w roku 1983. A ten gorset to jakby sentymentalna podróż w młodość projektanta. JPG miał kilkanaście lat, gdy znalazł na strychu kufer pełen skarbów. Ścinki materiałów, koronki, ubrania, które dawno już wyszły z mody. Wśród nich – gorset z fiszbinami, dzieło modystki z Arcueil (miasteczko pod Paryżem, w którym się wychował). Zafascynowany rozpruł każdy szew gorsetu, by dowiedzieć się, jak go zrobiono. „Nigdy nie ukrywałem, że jestem modowym samoukiem”, wyznaje. Na gorsecie lista legendarnych prac Gautiera oczywiście się nie kończy. Trzeba wymienić również wykradzione z męskiej garderoby marynarko-sukienki, kostiumy inspirowane meksykańskimi zapasami i strojami bohaterów komiksów, marynarskie podkoszulki, spódnice dla mężczyzn i poszarpane dżinsy. I warto sobie w tym momencie uzmysłowić, że nikt przed JPG nie traktował denimu w ten bezceremonialny sposób.

Ostatnia kolekcja Jean Paul Gaultier

W 2015 roku Jean Paul Gaultier zaprezentował swoją ostatnią kolekcję prêt-à-porter. Postanowił skoncentrować się na pokazach haute couture i rozwoju firmy perfumiarskiej. „Należę do starej gwardii kreatorów – Azzedin Alaïa, Mugler, Montana”, tłumaczył wtedy. „Kiedy debiutowaliśmy, moda była zabawą, a nie maszynką do robienia pieniędzy. Pamiętam moje pierwsze pokazy. Na sali byli przyjaciele, chłopaki modelek, ludzie, którzy uwielbiali modę. Bawiliśmy się doskonale i nie przeszkadzało nam to pracować. Dzisiaj na pokazy przychodzą głównie dziennikarze modowi, kupcy i celebryci. Dawny urok wyparował”. Mamy nadzieję, że projektant znajdzie jeszcze niejedną okazję do dobrej zabawy choćby projektując kostiumy teatralne (dwa lata temu zrobił to dla Friedrichstadt-Palast w Berlinie). Joyeux anniversaire, Jean Paul Gaultier!

Finał pokazu ostatniej kolekcji prêt-à-porter Jean Paul Gaultier w 2015 roku.

Jean Paul Gaultier   urodziny
Fot. East News

Madonna w gorsecie ze stożkami podczas trasy koncertowej The Blond Ambition Word Tour, 1990 rok.

Jean Paul Gaultier urodziny
Fot. East News

Kultowe projekty Jean Paul Gaultier.

Jean Paul Gaultier urodziny
Fot. East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.