ZE ŚWIATA MODY

John Galliano obchodzi 62. urodziny. Jak wyglądała jego kariera?

Jeden wieczór zniszczył tego genialnego projektanta…

Marcin Brzeziński 28 listopada 2022 13:42

John Galliano urodził się 28 listopada 1960 roku na Giblartarze. Dziś brytyjski projektant obchodzi 62. urodziny. Jego pokazy zawsze przypominały szalone spektakle operowe, a jego wyobraźnia zdawała się nie mieć granic. Powiedzmy tylko, że to on był pierwszym Brytyjczykiem, który został dyrektorem kreatywnym francuskiej marki haute couture Givenchy, dla której pracował zaledwie przez rok. W 1996 roku otrzymał bowiem stanowisko dyrektora kreatywnego marki Christian Dior, która za jego czasów święciła niezwykłe tryumfy i stała się jedną z najbardziej pożądanych marek świata. Sam Galliano również wyrósł na personę numer 1 świata mody. W tym samym czasie projektował też dla swojej marki, która nosiła jego nazwisko. Wydawało się, że nic nie może popsuć tej serii sukcesów projektanta. Aż do pewnego feralnego wieczoru...

ZOBACZ TEŻ: Znacie historię torebki Jackie? To hit sprzedażowy domu mody Gucci!

John Galliano - wielki upadek

Wszystko zaprzepaścił jednak pewien wieczór w lutym 2011 roku, który John Galliano spędził w barze na paryskim Marais… „Mój asystent powiedział mi, że istnieje wideo z całego wydarzenia. Kiedy je zobaczyłem po prostu zwymiotowałem. To było podobne uczucie do tego, którego można doświadczyć, gdy jest się o krok od wejścia na ulicę i tuż przed tobą przejeżdża rozpędzony autobus lub ciężarówka. Krew odpływa z nóg, a ciebie paraliżuje strach”, opowiadał dwa lata później o swoim zachowaniu w wywiadzie dla miesięcznika Vanity Fair.

„To były najgorsze rzeczy, jakie powiedziałem w życiu, choć wcale nie miałem ich na myśli…”, tłumaczył wówczas się z nagrania, w którym pod adresem dwóch siedzących obok kobiet wyrażał swoje pro-nazistowskie poglądy i pro-hitlerowskie sympatie. Dom mody Dior najpierw zawiesił, a potem zwolnił go ze stanowiska dyrektora kreatywnego. Galliano przyznał się do alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków, odsunął się w cień, poszedł i odwyk i terapię. Dopiero po kilku latach wrócił do projektowania. Najpierw gościnnie - dla marki Oscar de la Renta, dopiero z czasem ponownie w roli głównego projektanta w domu mody Maison Martin Margiela. Do dziś pozostaje tam najważniejszym designerem, odpowiedzialnym za wszystkie kolekcje marki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kreacje Lady Gagi w filmie „Dom Gucci” to arcydzieło!

John Galliano wyraził żal i skruchę z powodu tego, co stało się w 2011 roku. Dziś jest już nieco mniej widoczny i aktywny towarzysko, choć cały czas pozostaje jednym z najbardziej docenianych i uwielbianych projektantów świata mody.

Z okazji jego 62. urodzin przypominamy w naszym wideo, jak wyglądały zawodowe wzloty i upadki Brytyjczyka. Powodzenia dalej, Johnie Galliano!  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.