ZE ŚWIATA MODY

Marc Bohan kierował domem mody Dior przez… 30 lat!

Właśnie ukazał się poświęcony mu album!

Marcin Brzeziński 16 kwietnia 2018 19:30

Do sprzedaży trafił właśnie album zatytułowany Dior by Marc Bohan: 1961-1989. To kolejna książka poświęcona dyrektorom kreatywnym legendarnego paryskiego domu mody, którą marka postanowiła uczcić swoje 70. urodziny. Seria rzecz jasna zaczęła się od tomu poświęconemu ojcu założycielowi, Christianowi Diorowi, genialnemu projektantowi i człowiekowi niezwykle błyskotliwemu, który wsławił się powiedzeniami w rodzaju: „Kobiety rzadko przekraczają czterdziestkę i potrafią ten wiek zachować w nieskończoność”. Teraz przyszedł czas na Marca Bohana, człowieka, który kierował kierował Diorem przez 30 lat, a więc… dłużej niż jego założyciel. To dziwne, że wydaje się być najmniej znany spośród projektantów paryskiej marki.

Wielki nieznany czyli kim jest Marc Bohan?

Marc Bohan objął rządy w Diorze po niespodziewanym odejściu Yves Saint Laurent. Autor poświęconego mu albumu Jérôme Hanover pisze, że jego głównym talentem było coś, co Francuzi nazywają „l’intelligence de l’autre”. Marc Bohan potrafił bowiem, jak nikt inny odgadnąć potrzeby swoich klientek. Dlatego przez lata wierne pozostawały mu zarówno Elizabeth Taylor, Sophia Loren, jak i Grace Kelly.

Ale na tym talenty Marca Bohana bynajmniej się nie kończą. Jego kolekcje dla Diora charakteryzowała zdumiewająca różnorodność. Nie był on bowiem człowiekiem jednego stylu, lecz raczej mistrzem wielu stylistyk. „Patrząc na pokazy z 2018 widzimy Bohana dokładnie wszędzie: w projektach Prady, Rafa Simonsa, Hermèsa. To on zaprojektował tak modne teraz lata 60.”, przekonuje Jérôme Hanover. Dobrze, że album Dior by Marc Bohan: 1961-1989 oddaje projektantowi należne miejsce w historii światowej mody. ZOBACZ ZDJĘCIA

Aktorka Sophia Loren i dyrektor kreatywny domu mody Dior, Marc Bohan.

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.