ZE ŚWIATA MODY

Marc Bohan kierował domem mody Dior przez… 30 lat!

Właśnie ukazał się poświęcony mu album!

Marcin Brzeziński 16 kwietnia 2018 19:30

Do sprzedaży trafił właśnie album zatytułowany Dior by Marc Bohan: 1961-1989. To kolejna książka poświęcona dyrektorom kreatywnym legendarnego paryskiego domu mody, którą marka postanowiła uczcić swoje 70. urodziny. Seria rzecz jasna zaczęła się od tomu poświęconemu ojcu założycielowi, Christianowi Diorowi, genialnemu projektantowi i człowiekowi niezwykle błyskotliwemu, który wsławił się powiedzeniami w rodzaju: „Kobiety rzadko przekraczają czterdziestkę i potrafią ten wiek zachować w nieskończoność”. Teraz przyszedł czas na Marca Bohana, człowieka, który kierował kierował Diorem przez 30 lat, a więc… dłużej niż jego założyciel. To dziwne, że wydaje się być najmniej znany spośród projektantów paryskiej marki.

Wielki nieznany czyli kim jest Marc Bohan?

Marc Bohan objął rządy w Diorze po niespodziewanym odejściu Yves Saint Laurent. Autor poświęconego mu albumu Jérôme Hanover pisze, że jego głównym talentem było coś, co Francuzi nazywają „l’intelligence de l’autre”. Marc Bohan potrafił bowiem, jak nikt inny odgadnąć potrzeby swoich klientek. Dlatego przez lata wierne pozostawały mu zarówno Elizabeth Taylor, Sophia Loren, jak i Grace Kelly.

Ale na tym talenty Marca Bohana bynajmniej się nie kończą. Jego kolekcje dla Diora charakteryzowała zdumiewająca różnorodność. Nie był on bowiem człowiekiem jednego stylu, lecz raczej mistrzem wielu stylistyk. „Patrząc na pokazy z 2018 widzimy Bohana dokładnie wszędzie: w projektach Prady, Rafa Simonsa, Hermèsa. To on zaprojektował tak modne teraz lata 60.”, przekonuje Jérôme Hanover. Dobrze, że album Dior by Marc Bohan: 1961-1989 oddaje projektantowi należne miejsce w historii światowej mody. ZOBACZ ZDJĘCIA

Aktorka Sophia Loren i dyrektor kreatywny domu mody Dior, Marc Bohan.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?