ZE ŚWIATA MODY

Dokładnie 75 lat temu powstał dom mody Christian Dior. Poznaj jego historię

Zobaczcie jak rodziła się legenda!

Marcin Brzeziński 16 grudnia 2021 11:41

To właśnie 16 grudnia 1946 roku Christian Dior otworzył w Paryżu swój dom mody. Przez następną dekadę wylansował kilka nowych pomysłów na kobiecą sylwetkę (m.in. new look, flat look), sprzedał 100 tysięcy sukien, zużył 1,5 tysiąca kilometrów materiału i wykonał 16 tysięcy szkiców. Zatrudnił tysiąc pracowników i zbudował pierwsze w świecie modowe imperium sprzedające nie tylko stroje, ale również perfumy i kosmetyki.

ZOBACZ TEŻ: 64 lata temu zmarł projektant Christian Dior. Co warto wiedzieć o tym wybitnym projektancie?

W 1957 Christian Dior roku zmarł na zawał serca. Jego pogrzeb przypominał pożegnanie męża stanu. Hołd wielkiemu mistrzowi francuskiej mody złożyła między innymi księżna Windsoru. W kondukcie szedł też jego następca, młody Yves Saint Laurent. W dłoniach trzymał konwalie, ulubione kwiaty Christiana Diora. Potem legendarnym domem mody kierowali inni równie utalentowani projektanci, tacy jak Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simon, Heidi Slimane czy jego obecni dyrektorzy kreatywni: Maria Grazia Chiuri oraz Kim Jones. Dior zawsze był i nadal jest jednym z najbardziej liczących się dom mody. Zajrzyjcie do naszego wideo i poznajcie jego historię krok po kroku.  

CZYTAJ TAKŻE: Pokazy mody: męska kolekcja Dior na jesień 2022: inspiracje Jackiem Kerouackiem

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?