Kiedy urodził się Cristóbal Balenciaga?
Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Dziś rocznica urodzin Cristóbala Balenciagi

Dlaczego jego projekty wciąż inspirują?

Marcin Brzeziński 21 stycznia 2020 12:13
Kiedy urodził się Cristóbal Balenciaga?
Fot. East News

Cristóbal Balenciaga Eizaguirre urodził się 21 stycznia 1895 roku w rybackim miasteczku Getaria w Kraju Basków. Dlaczego po tylu dziesięcioleciach jego projekty wciąż inspirują? Zacznijmy od początku. Prawie sto lat temu projektant założył swój pierwszy salon w baskijskim San Sebastian. A potem podbił świat mody. Ubierał koronowane głowy m.in. królową Hiszpanii i Belgii oraz największe gwiazdy swoich czasów takie jak Greta Garbo, Grace Kelly czy swoją ukochaną pisarkę Colette. Sam wolał pozostawać w cieniu. Jak bardzo? Wystarczy powiedzieć, że udzielił… tylko jednego wywiadu!

Cristóbal Balenciaga, twórca haute couture

Choć mało mówił, a tylko szył i projektował był Cristóbal Balenciaga jednym z najbardziej poważanych twórców haute couture. Christian Dior mówił o nim: „To prawdziwy mistrz nas wszystkich”, a Coco Chanel dodawała: „Jest jedynym couturier w najgłębszym sensie tego słowa. Inni to tylko projektanci”. Do legendy przeszła też atmosfera jego pokazów. Przed prezentacjami Diora goście radośnie przerzucali się żartami i najnowszymi plotkami. Na pokazach Balenciagi panowała cisza jak w kościele. „Ktoś zemdlał. Ale równie dobrze można tam było umrzeć z napięcia i oczekiwania”, tak swoje wrażenia opisywała ówczesna naczelna amerykańskiego Vogue’a Diana Vreeland.

Dlaczego projekty Balenciagi wciąż inspirują?

Projekty Cristóbala Balenciagi do dziś oszałamiają perfekcyjnym, a nierzadko nowatorskim krojem i zaskakują bogactwem wykorzystanych materiałów. Nieprzemijające wrażenie robi też jego umiłowanie detalu (Balenciaga szczególnie lubił projektować… rękawy) i zupełnie nowy pomysł na kobiecą sylwetkę. To Balenciaga w latach 50. XX wpadł na pomysł by poszerzyć ramiona i zlikwidować mocno zaznaczoną talię. Geniusz projektanta po raz kolejny pokazała paryska wystawa zatytułowana Balenciaga. L’Oeuvre au Noir  czyli Balenciaga. Dzieło w czerni. Zgodnie z tytułem prezentowane były na niej same czarne kreacje baskijskiego mistrza. Miejscem ekspozycji było zaś Musée Bourdelle czyli dawna pracownia uznanego XX-wiecznego rzeźbiarza Antoine Bourdelle’a, autora m.in. pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu. Jednak za sprawą geniuszu Cristóbala Balenciagi wielkie posągi Bourdelle’a stały się podczas tej wystawy jedynie rodzajem malowniczej dekoracji. Okazało się bowiem, że wybitniejszymi dziełami sztuki są urzekające swą urodą i subtelnością suknie uszyte z czarnego jedwabiu…

Projekty Cristóbala Balenciagi do dziś oszałamiają nowatorskim krojem

Nic dziwnego więc, że o śmierci Cristóbala Balenciagi 23 marca 1972 roku amerykański magazyn Women's Wear Daily  zawiadomił czytelników tytułem „Król nie żyje”. I wszyscy wiedzieli o kogo chodzi. 

Wystawa kreacji Cristóbala Balenciagi w paryskim Musée Bourdelle.

Wystawa „Balenciaga. L’Oeuvre au Noir”, Musée Bourdelle w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

Wystawa „Balenciaga. L’Oeuvre au Noir”, Musée Bourdelle w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

Wystawa „Balenciaga. L’Oeuvre au Noir”, Musée Bourdelle w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.