Kiedy urodził się Cristóbal Balenciaga?
Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Dziś rocznica urodzin Cristóbala Balenciagi, założyciela wielkiego domu mody

Dlaczego jego projekty wciąż inspirują?

Marcin Brzeziński 21 stycznia 2023 12:30
Kiedy urodził się Cristóbal Balenciaga?
Fot. East News

Cristóbal Balenciaga Eizaguirre urodził się 21 stycznia 1895 roku w rybackim miasteczku Getaria w Kraju Basków. Zmarł zaś w wieku 72 lat 23 marca 1972 roku. Prawie sto lat temu projektant założył swój pierwszy salon w baskijskim San Sebastian. A potem podbił świat mody. Ubierał koronowane głowy m.in. królową Hiszpanii i Belgii oraz największe gwiazdy swoich czasów takie jak Greta Garbo, Grace Kelly czy swoją ukochaną pisarkę Colette. Sam wolał pozostawać w cieniu. Jak bardzo? Wystarczy powiedzieć, że udzielił… tylko jednego wywiadu!

ZOBACZ TEŻ: Kim Kardashian w trzech różowych stylizacjach od Balenciagi w "Saturday Night Live". Która najlepsza?

Cristóbal Balenciaga, twórca haute couture

Choć mało mówił, a tylko szył i projektował był Cristóbal Balenciaga jednym z najbardziej poważanych twórców haute couture. Christian Dior, z którym łączyła go nie tylko pasja do mody, ale również dzień urodzin, mówił o nim: To prawdziwy mistrz nas wszystkich, a Coco Chanel dodawała: Jest jedynym couturier w najgłębszym sensie tego słowa. Inni to tylko projektanci. Do legendy przeszła też atmosfera jego pokazów. Przed prezentacjami Diora goście radośnie przerzucali się żartami i najnowszymi plotkami. Na pokazach Balenciagi panowała cisza jak w kościele. Ktoś zemdlał. Ale równie dobrze można tam było umrzeć z napięcia i oczekiwania, tak swoje wrażenia opisywała ówczesna naczelna amerykańskiego Vogue’a Diana Vreeland.

Kobiety kochają Balenciagę

Mówi się, że kiedy w 1968 roku zamknął swój dom mody, jedna z jego najwierniejszych klientek, Mona Bismarck wyjechała do swojej willi na Capri na kilka dni, aby przeżyć prawdziwą żałobę. Jego projekty kochały nie tylko kobiety z Europy, ale i z całego świata. Stał się ulubieńcem redaktorek najlepszych pism modowych świata. Moda, którą tworzył była bardzo dojrzała i jednocześnie subtelna. Kobiety podziwiały doskonałość sylwetek i konstrukcji, które wychodziły z jego projektów.

Jaki był Balenciaga?

Chociaż stał się ikoną i gwiazdą wśród projektantów, w rzeczywistości był bardzo skromny i nieśmiały. Flesze, splendor i publiczność go peszyły. Klientów obserwował przez uchylone drzwi od zaplecza w butiku. Nie przejmował się opinią dziennikarzy, którzy oglądali jego najnowsze kolekcje. Był perfekcjonistą i doskonale wiedział, że wszystko to, co wypuszcza na światło dzienne, jest doskonale dopracowane. Nad jednym szwem był w stanie pracować godzinami, tylko po to, aby był idealny, jak od linijki. Podobno jego lekiem na bezsenność było zaginanie i drapowanie zasłon. Często był widywany w oknie swojego apartamentu podczas wariacji na temat... zasłon!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spektakularny pokaz Balenciagi na Tygodniu Mody w Paryżu!

Dlaczego projekty Balenciagi wciąż inspirują?

Projekty Cristóbala Balenciagi do dziś oszałamiają perfekcyjnym, a nierzadko nowatorskim krojem i zaskakują bogactwem wykorzystanych materiałów. Nieprzemijające wrażenie robi też jego umiłowanie detalu (Balenciaga szczególnie lubił projektować… rękawy) i zupełnie nowy pomysł na kobiecą sylwetkę. To Balenciaga w latach 50. XX wpadł na pomysł by poszerzyć ramiona i zlikwidować mocno zaznaczoną talię. Geniusz projektanta po raz kolejny pokazała paryska wystawa zatytułowana Balenciaga. L’Oeuvre au Noir  czyli Balenciaga. Dzieło w czerni. Zgodnie z tytułem prezentowane były na niej same czarne kreacje baskijskiego mistrza. Miejscem ekspozycji było zaś Musée Bourdelle czyli dawna pracownia uznanego XX-wiecznego rzeźbiarza Antoine Bourdelle’a, autora m.in. pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu. Jednak za sprawą geniuszu Cristóbala Balenciagi wielkie posągi Bourdelle’a stały się podczas tej wystawy jedynie rodzajem malowniczej dekoracji. Okazało się bowiem, że wybitniejszymi dziełami sztuki są urzekające swą urodą i subtelnością suknie uszyte z czarnego jedwabiu…

Projekty Cristóbala Balenciagi do dziś oszałamiają nowatorskim krojem

Nic dziwnego więc, że o śmierci Cristóbala Balenciagi 23 marca 1972 roku amerykański magazyn Women's Wear Daily  zawiadomił czytelników tytułem „Król nie żyje”. I wszyscy wiedzieli o kogo chodzi. 

Wystawa kreacji Cristóbala Balenciagi w paryskim Musée Bourdelle.

Wystawa „Balenciaga. L’Oeuvre au Noir”, Musée Bourdelle w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

Wystawa „Balenciaga. L’Oeuvre au Noir”, Musée Bourdelle w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

Wystawa „Balenciaga. L’Oeuvre au Noir”, Musée Bourdelle w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

Balenciaga
Fot. Roger Viollet via Getty Images/Roger Viollet via Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.