WSPOMNIENIE

Christopher Reeve wcielał się w postać kultowego Supermana. Był na szczycie, jednak tragiczny wypadek zmienił wszystko

Dziś 70. rocznica urodzin aktora

Ksenia Krasko 25 września 2022 08:52

Christopher Reeve uważany był za ucieleśnienie amerykańskiego snu, mężczyznę, który potrafi wszystko. Aktor, reżyser, scenarzysta i producent zasłynął z roli Supermana, za którą otrzymał nagrodę BAFTA. Łączył karierę filmową z zamiłowaniem do zawodów jeździeckich. Ta pasja w pewnym momencie pokazała swoje najgorsze oblicze. Na jednej z przejażdżek artysta doznał poważnej kontuzji. Pomimo niepełnosprawności, nie poddał się i wciąż w pełni oddawał się wykonywaniu swojego ulubionego zawodu, oraz pomaganiu innym osobom z urazami rdzenia kręgowego. Dziś aktor skończyłby 70 lat. Poznajcie jego historię.

Kim był Christopher Reeve?

Christopher D’Olier Reeve urodził się 25 września 1952 roku w Nowym Jorku, jako starszy syn pisarza i naukowca Franklina D’Oliera Reeve oraz dziennikarki Barbary Pitney. Rodzina wkrótce się rozpadła, a Christopher wraz z bratem Benjaminem i matką przeprowadzili się do Princeton. Aktor zafascynował się wtedy sportem – uprawiał baseball, piłkę nożną, tenisa i hokeja. Otrzymywał liczne nagrody za osiągnięcia, regularnie trafiając na tablicę honorową.

W połowie 1968 roku jako nastolatek trafił na festiwal sztuki młodzieżowej w Massachusetts. Chłopiec, który wyglądał poważniej niż jego koledzy z klasy, zachwycił publiczność i otrzymał dobre recenzje za występ w sztuce Arthura Millera A View from the Bridge.

W 1970 roku chciał przeprowadzić się do Nowego Jorku i poświęcić swoje życie karierze teatralnej, ale po rozmowie z matką zmienił zdanie. Obiecał, że nie zostanie aktorem, dopóki nie uzyska wyższego wykształcenia, ale słowa nie dotrzymał.

CZYTAJ TEŻ: Nałóg alkoholowy oraz poważne problemy zdrowotne... Jak dziś wygląda życie Henryka Gołębiewskiego?

Christopher Reeve

Christopher Reeve
Fot. East News

Przyjaźń Christophera Reeve’a i Robina Williamsa

Ostatecznie zdecydował, że poświęci się graniu. Porzucił więc poprzednie studia i zapisał się do słynnej Juilliard School. Jego sąsiadem w pokoju był inny wybitny aktor, czyli Robin Williams. Ich przyjaźń można nazwać legendarną, szczególnie w realiach Hollywood. Zanim stali się popularni, obiecali sobie, że jeśli tylko jeden z nich osiągnie sukces, wesprze mniej szczęśliwego kolegę. Jednak udało się, i obaj podbili świat filmu, pozostając bardzo bliskimi przyjaciółmi.

Christopher Reeve mógł liczyć na pomoc Williamsa po dramatycznym wypadku. Nie tylko wspierał go psychicznie – spędzał też dużo czasu w szpitalu, podtrzymując załamanego przyjaciela w trakcie poważnych operacji. Oprócz tego, wziął na siebie koszty leczenia, i wspólnie założyli fundację dla osób sparaliżowanych.

Życie prywatne Christophera Reeve’a nie było tematem wielu plotek. W połowie lat 70. poznał modelkę Gae Exton, która urodziła mu syna Matthew i córkę Aleksandrę. W związku nie brakowało wzajemnych oskarżeń i kłótni, i para wkrótce się rozstała. Dzieci pozostały z matką, a aktor osiadł w Nowym Jorku. Na początku lat 90. w jego życiu pojawiła się piosenkarka Dana Morosini, z którą wziął ślub. Małżeństwo wspólnie wychowywało syna Williama.

Po tragicznym wypadku Reeve popadł w depresję, myślał o samobójstwie. Wsparcie żony i oddanego przyjaciela, czyli Robina Williamsa, przywróciło aktora do życia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ocalała z pożaru, przeszła 200 operacji, amputowano jej palce. Historia Turii Pitt porusza... 

Christopher Reeve i Robin Williams

Christopher Reeve
Fot. East News

Christopher Reeve - kariera

Christopher Reeve rozpoczął karierę pod koniec lat 70., kiedy agent zorganizował mu udział w przesłuchaniu do Supermana. Nieznany aktor zrobił wrażenie na producentach, i tak pojawił się Clark Kent. Po otrzymaniu scenariusza młody talent natychmiast rozpoczął pracę nad wcieleniem się w nową postać. Idealną sylwetkę osiągnął dzięki intensywnym treningom oraz specjalnej diecie. Wielokrotnie konsultował się z dyrektorem kreatywnym, proponując swoje pomysły, które miały połączyć w całość obie osobowości filmowego superbohatera. Dzięki temu oba wcielenia, po mistrzowsku zagrane przez Reeve’a, wzbudziły zachwyt publiczności i otrzymały pozytywne recenzje krytyków.

Po premierze Supermana w jego życiu wszystko się zmieniło. Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych uznała aktora za najwybitniejszego debiutanta i przyznała mu prestiżową Złotą Maskę. Reeve zaczął pojawiać się w popularnych programach i talk-show, brał także udział w wydarzeniach publicznych, w tym w imprezach charytatywnych oraz zawodach sportowych.

O ile kontynuacja Supermana przypadła do gustu widzom, o tyle trzecia część przygód „człowieka ze stali” nagle stała się komedią. Tym razem film otrzymał negatywne recenzje i był dwukrotnie nominowany do Złotej Maliny. Reeve przysięgał wtedy, że skończył z Supermanem, ale zagrał w czwartej części. Pojawił się też w takich filmach, jak Gdzieś w czasie u boku Jane Seymour, Śmiertelnej pułapce, czy klasycznej adaptacji Anny Kareniny. Przeglądając scenariusze, Reeve miał nadzieję na wybitną rolę, ale wizerunek głupka w komedii Za kamerą całkowicie zmusił go do chwilowego odejścia z branży filmowej.

Powrócił w 1990 roku, aby wziąć udział w filmie o wojnie domowej, zatytułowanym Róża i szakal. Potem zauważono go w melodramacie Okruchy dnia, który otrzymał aż osiem nominacji do Oscara.

CZYTAJ TEŻ: Franciszek Pieczka pracował do końca swoich dni. Aktor zmarł w wieku 94 lat

Christopher Reeve z żoną, Daną Morosini

Christopher Reeve
Fot. East News

Christopher Reeve wypadek, dlaczego jeździł na wózku

Rola sparaliżowanego policjanta w filmie Poza podejrzeniem stała się prorocza. Christopher Reeve brał udział w zawodach jeździeckich, rok po premierze filmu. Aktor niefortunnie spadł z konia i doznał poważnej kontuzji kręgosłupa, która spowodowała, że na resztę życia został unieruchomiony na wózku inwalidzkim.

Pomimo problemów zdrowotnych kontynuował karierę. Otrzymał nagrodę Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych za rolę sparaliżowanego architekta Jasona Kempa w filmie Okno na podwórze, zadebiutował również jako reżyser Przed zmierzchem z udziałem Glenn Close, Bridget Fondy i Whoopi Goldberg. Pracował też przy takich projektach jak Tajemnice Smallville, Superman II, czy I ty możesz zostać bohaterem.

Został przewodniczącym Rady Dyrektorów Amerykańskiego Stowarzyszenia Sparaliżowanych, która uświadamia ludzi, jak ważne są badania dotyczące paraliżu. Był zdeterminowanym i rozpoznawalnym rzecznikiem osób niepełnosprawnych. Zgodził się testować na sobie nowe metody terapii. W 1998 roku ukazała się jego autobiografia Still Me, która stała się bestsellerem.

W młodości Reeve cierpiał na astmę i kilka rodzajów alergii, a osłabiony organizm nie potrafił zwalczyć wielu infekcji. Zmagał się z wieloma chorobami zakaźnymi, przeszedł kilka trudnych zabiegów. Stan zdrowia aktora znacznie się pogorszył, ze względu na ogólnoustrojowe zakażenie. Zapadł w śpiączkę, z której już się nie wybudził. Christopher Reeve zmarł 10 października 2004 roku. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…