Robin Williams: jakie sekrety o jego śmierci i życiu ujawnia książka?
Fot. 0000584/Reporter
WSPOMNIENIE

Jak wyglądały ostatnie godziny Robina Williamsa? Mija pięć lat od jego śmierci

Czy aktor planował samobójstwo?

Konrad Szczęsny 11 sierpnia 2019 13:30
Robin Williams: jakie sekrety o jego śmierci i życiu ujawnia książka?
Fot. 0000584/Reporter

Jego odejście zakończyło pewną epokę w świecie filmu. Robin Williams popełnił samobójstwo 11 sierpnia 2014 roku. Gdyby żył, miałby 68 lat... Aktor od kilku lat zmagał się z depresją, był także alkoholikiem oraz miewał stany lękowe. Niedługo przed tragedią zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Jak wyglądały ostatnie chwile uwielbianego na całym świecie komika? Czy planował swoją śmierć? Na te pytania światło rzuca niedawno wydana w Polsce książka Robin, autorstwa Dave’a Itzkoffa.

Ostatnie dni życia Robina Williamsa, zanim popełnił samobójstwo

Pod koniec lipca jedyna córka Robina Williamsa, Zelda, obchodziła urodziny. Mimo tego, że była oczkiem w głowie ojca, ten nie pojawił się na przyjęciu. Już wtedy bliscy aktora wiedzieli, że jest w fatalnym stanie.

„31 lipca Zelda skończyła dwadzieścia pięć lat. Wieczorem obchodziła urodziny z Marshą [byłą żoną aktora - przyp. red.] i Wendy Asher [przyjaciółką rodziny - przyp. red.] w jednej z restauracji w Los Angeles. Robin się nie pojawił, ale przysłał jej w prezencie naszyjnik i kartkę z napisem: „Zawsze będziesz moją gwiazdą”. Wszyscy przy stole obawiali się o jego zdrowie. Asher opowiadała: „Mówiłam, że bardzo się o niego martwię, a po kolacji siadłyśmy z Marshą na przystanku autobusowym. Powiedziała mi, że również jest zaniepokojona.

Jego menedżerowie zasugerowali mi, żebym nie mówiła innym o jego depresji. Czasami naprawdę żałuję, że nie powiedziałam tego jego prawdziwym przyjaciołom. Może gdybyśmy zebrali się wszyscy, coś by się dało poradzić? Po fakcie człowieka zawsze nachodzą takie myśli, prawda?”, ujawnili najbliżsi Robina Williamsa.

Symptomy nasilały się i z czasem aktor zaczął tracić kontrolę nad własnym życiem i miał coraz silniejsze stany lękowe.

„Pewnego wieczoru na początku sierpnia Robin odwiedził Zaka i Alex [syna i synową - przyp. red.] w ich domu w San Francisco, jak to czasem robił, kiedy Susan [trzecia żona aktora - przyp. red.] wyjeżdżała. Tym razem udała się nad jezioro Tahoe, a Robin pojechał do syna i synowej, zachowując się jak potulny nastolatek, który zdał sobie sprawę, że jest już po wyznaczonej godzinie powrotu do domu. Zawsze był tam mile widziany, ale tym razem wydawał się niepewny, tak jakby potrzebował specjalnego pozwolenia, by przebywać w ich domu. Wieczorem, kiedy przygotowywał się do powrotu do Tiburon, Zak i Alex zapytali go, czego trzeba, by zatrzymać go u siebie na noc – czy powinni go związać i wrzucić do worka? Zak z gorzkim uśmiechem wyjaśnił: „To był oczywiście żart, ale nie chcieliśmy, żeby ktoś tak znękany jak on nocował sam w domu. Woleliśmy, żeby został z nami, żebyśmy mogli o niego zadbać”

Robin nie wstydził się przyjąć pomocy od syna, nie o to tu chodziło. Zak zdecydowanie zaprzeczał takiej interpretacji: „Nie, nie sądzę. Tato wolał być niezależny i sam o siebie zadbać. Być może nie chciał sprawiać nam kłopotu”, przekonuje w książce syn komika.

Ostatnie godziny życia Robina Williamsa przed popełnieniem samobójstwa. Co się stało 10 sierpnia

W przeddzień śmierci Robin Williams zaczął zachowywać się w sposób, który wywołał w jego żonie niepokój. 

„Wieczorem 10 sierpnia, w niedzielę, Robin i Susan byli razem w domu w Tiburon. Nagle Robin zaczął się dziwnie zachowywać. Uroił sobie, że ktoś chce ukraść jego kosztowne markowe zegarki. Włożył kilka z nich do skarpetki, a potem około siódmej wieczorem pojechał do Rebekki i Dana Spencerów [przyjaciele aktora - przyp. red.] w Corte Madera, jakieś cztery kilometry od jego domu, by oddać im zegarki na przechowanie”, pisze Dave Itzkoff.

Po powrocie wydawało się, że poczuł się lepiej i nic nie zapowiadało wówczas, że targnie się na swoje życie.

„Po tym, jak wrócił, Susan zaczęła przygotowywać się do spania. Mąż czule zaproponował, że wymasuje jej stopy, ale tego wieczoru podziękowała mu za ofertę. Wspominała: „Tak jak zawsze powiedzieliśmy sobie: »Dobranoc, kochanie«”. Robin kilka razy wchodził do jednej i drugiej sypialni, szukał czegoś w swojej szafie, a w końcu wyszedł z iPadem, żeby poczytać przed snem. Susan zinterpretowała to jako dobry znak: od miesięcy nie widziała, żeby coś czytał czy nawet oglądał telewizję. Później powiedziała: „Wyglądało na to, że poczuł się lepiej, jakby wkroczył na drogę ku uzdrowieniu. Pomyślałam wtedy: »Świetnie, lekarstwa zaczęły działać. Nareszcie się wyśpi«”. Potem, o wpół do jedenastej wieczorem zobaczyła, jak Robin opuszcza pokój i zmierza ku swojej sypialni leżącej na końcu korytarza po przeciwnej stronie domu”, relacjonuje autor.

Rano jego najbliższym, żonie i przyjaciołom, wydawało się, że Robin Williams śpi i dlatego nie wychodzi z pokoju. Prawda okazała się jednak znacznie bardziej dramatyczna...

„Susan obudziła się następnego ranka – w poniedziałek 11 sierpnia i zauważyła, że drzwi do sypialni Robina wciąż są zamknięte, więc pomyślała z zadowoleniem, że mężowi w końcu udało się odpocząć. Po chwili pojawili się Rebecca i Dan Spencerowie, a Rebecca zapytała, jak minął weekend z Robinem. Susan optymistycznie odparła: „Wydaje mi się, że poczuł się trochę lepiej”. Planowała zaczekać, aż mąż się obudzi, żeby z nim pomedytować, ale kiedy o dziesiątej trzydzieści jeszcze nie wstał, wyszła z domu załatwić parę spraw.

O jedenastej Rebecca i Dan zaczęli się niepokoić, że Robin wciąż nie wychodzi z pokoju. Rebecca wetknęła mu pod drzwi kartkę z pytaniem, czy wszystko w porządku, ale nie doczekała się odpowiedzi. O 11:42 wysłała SMS-a do Susan, że zamierza obudzić Robina, a Dan poszedł poszukać drabinki, żeby zajrzeć do sypialni przez okno od zewnętrznej strony domu. Tymczasem Rebece za pomocą rozgiętego spinacza do papieru udało się otworzyć zamek w drzwiach do sypialni. Weszła do środka i dokonała przerażającego odkrycia. Robin powiesił się na pasku od spodni. Nie dawał znaku życia”, czytamy.

Powyższe fragmenty pochodzą z książki Robin autorstwa Dave'a Itzkoffa, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Agora  

Robin Williams, książka Dave'a Itzkoffa Robin
Fot. Materiały prasowe

Robin Williams: jakie sekrety o jego śmierci i życiu ujawnia książka?
Fot. 0000584/Reporter

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Mama przy stole jest szczęśliwa”, mówią o MAGDZIE GESSLER jej dzieci – LARA GESSLER i TADEUSZ MULLER. „Ta tęsknota jest jeszcze gorsza niż na początku…”, wyznaje MAGDALENA ADAMOWICZ, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska PAWŁA ADAMOWICZA. OLGA TOKARCZUK, noblistka z dredami. RAFAŁ i GRZEGORZ ZAWIERUCHA. Aktor i uczestnik „MasterChef” – na czym polega siła braci? EWA PACUŁA i NICOLE SALETA - jak nieuleczalna choroba determinuje ich życie.