Marek Perepeczko, 25.03.2002
Fot. ANDRZEJ WAWOK/REPORTER
WSPOMNIENIE

„To wielkie szczęście, że nikt nie będzie po mnie płakał”. Burzliwe życie Marka Perepeczki

Wypowiedział te słowa kilka dni przed śmiercią

Gabriela Czernecka 17 listopada 2023 18:53
Marek Perepeczko, 25.03.2002
Fot. ANDRZEJ WAWOK/REPORTER

To był kolejny zwykły dzień, kiedy Marek Perepeczko wrócił do Częstochowy, kiedy to odwiózł żonę do Łodzi. 16 listopada 2005 roku zadzwonił jeszcze do niej, mówiąc, że pójdzie już spać, a odezwie się jutro. Nie udało się. To była ich ostatnia rozmowa, którą Agnieszka Fitkau-Perepeczko zapamięta do końca życia. Jak wyglądało życie Janosika, którego znała cała Polska?

Marek Perepeczko:  nie wróżono mu wielkiej kariery 

„To wielkie szczęście, że nikt nie będzie po mnie płakał”, mówił zaledwie kilka dni przed śmiercią. Nie wiedział, w jak wielkim był błędzie. Zanim Marek Perepeczko został wielbionym przez kobiety Janosikiem, musiał przejść długą drogę. W dzieciństwie był szkolnym popychadłem. Ojciec postanowił jednak zainterweniować i wysłał syna do wioślarskiego klubu. Tam mały Marek nabrał tężyzny i pewności siebie, a sport stał się nieodłącznym elementem jego życia. Grał w koszykówkę, biegał, trenował judo. Kariera sportowa stała przed nim otworem, ale któregoś dnia przyszło powiadomienie, że czeka na niego miejsce w szkole teatralnej. Po latach wyznał, że aktorskiej kariery nie planował i trochę żałuje tej decyzji. Dlaczego?

Agnieszka Fitkau-Perepeczko, Marek Perepeczko, 2002 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Agnieszka Fitkau-Perepeczko, Marek Perepeczko, 2002 rok

Nie chciał rozgłosu, tremowały go występy przed publicznością, a nauka tekstu powodowała ból głowy. Mimo tego przed komisją egzaminacyjną się pojawił, szans na wielką karierę jednak mu nie wróżono. „W latach 60. i później w polskim filmie była moda na garbatych, chudych, zakompleksionych i tym podobnych nieudaczników życiowych. Kiedyś, gdy na scenie królował wzór zakompleksionego suchotnika, [koledzy] podśmiewali się trochę, no bo do czego mógł nadawać się muskularny aktor?”, mówił „Magazynowi KiF” kulturysta Marian Glinka, który również próbował wybić się w branży.  

Długo czekał na pierwszoplanową rolę. Rozgłos przyniosła mu posta Adama Nowowiejskiego w „Panu Wołodyjowskim”, a popularność rola Janosik. Wydawało się, że otworzy mu drzwi do wielkiego świata, a stało się odwrotnie. Zaszufladkowano go jako silnego, potężnego przystojniaka. Jego kariera stanęła w miejscu, a on cierpliwie czekał, aż jego los się odwróci. „Wielu w swoim życiu rzeczy znaczących, czy wiodących nie zagrałem. Moje dokonania są, jakie są. Być może nie wykorzystano moich predyspozycji. Ale czy trzeba o tym trąbić i opowiadać, co by było gdyby?”, mówił.  

Zobacz: Gdy zachorował na raka prostaty, mógł liczyć na ich wsparcie. Tak wyglądała relacja Macieja Damięckiego z dziećmi

Marek Perepeczko: rozłąka z żoną, ucieczka w jedzenie

Agnieszkę Fitkau poznał jeszcze w szkole teatralnej. Sam twierdził, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. W 1996 roku wzięli ślub. Uważano ich za parę idealną, a wszelkie kłótnie tylko ich do siebie zbliżały. Kryzys przyszedł, gdy żona Marka Perepeczki zdecydowała się na wyjazd do Australii. Zakochany po uszy podążył za ukochaną. Agnieszka Fitkau-Perepeczko czuła się tam jak u siebie, on jednak nie mógł się odnaleźć. Postanowił wrócić do Polski. Niestety życie z dala od żony, brak ról i propozycji pracy dawały mu się we znaki. Dobra passa wróciła wraz z „13 posterunkiem”. Krytykowano jego rolę w serialu, nie podobały się także jego teatralne wcielenia. 

Szybko dopadło go poczucie braku spełnienia i samotności. Ucieczką okazało się... jedzenie. Niezdrowy tryb życia, zmartwienia i porzucenie ćwiczeń sprawiły, że Perepeczko podupadł na zdrowiu. Gdy po kilku latach Agnieszka Fitkau-Perepeczko wróciła do kraju, Marek Perepeczko miał już 40 kg nadwagi. „Zaczął jeść, a gdy jadł, tył. Nie wiedział, co ze sobą zrobić”, mówiła w programie „Uwaga! TVN” żona Perepeczki.

Niestety, aktorce nie udało się namówić męża do zrzucenia zbędnych kilogramów. „Ta nadwaga mnie kiedyś zabije. To wielkie szczęście, że nikt nie będzie po mnie płakał”, cytuje zmarłego aktora Retro. Marek Perepeczko zmarł w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku na zawał serca. 

Agnieszka Fitkau-Perepeczko wspomina zmarłego męża

Aktorka nigdy nie szczędziła dobrych, pełnych ciepła słów na temat męża. „To była nie tylko miłość, ale także niezwykła przyjaźń. Byli sobie oddani jak mało kto, bo przez całe życie każde z nich widziało w drugim nie tylko piękną kobietę czy mężczyznę, ale ukochanego człowieka”. Chociaż musieli rozstać się przez śmierć, Marek Perepeczko na zawsze pozostał w sercu żony jako człowiek niesamowity, jej prawdziwa miłość i najlepszy przyjaciel. Takiego uczucia życzyły sobie na świecie każdy, jednak nie każdemu jest dane ją przeżyć. Oni mieli to szczęście, że trafili na siebie w odpowiednim momencie swojego życia. „On był jedyny i niepowtarzalny. Zdarzają mi się fascynacje, nawet dużo młodszymi mężczyznami, którzy piszą dla mnie wiersze, ale i tak zawsze moje szare komórki wygrywają z namiętnością.” - mówiła żona aktora. 

Czytaj także: Nie żyje Maciej Damięcki. Wybitny aktor odszedł w wieku 79 lat

Marek Perepeczko jako Janosik
Fot. East News

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wybraną biżuterię
-20% na wybraną biżuterię
Rabat 20% na biżuterię marki d... więcej»
Zobacz
+
-20% na wybraną biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię marki dostępny w salonach stacjonarnych i online. Oferta nie dotyczy kolekcji Nomination oraz nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 3 190 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 2 552 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
-20% na biżuterię
-20% na biżuterię
Rabat 20% na biżuterię Artelio... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię Artelioni dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Rabat do -30%
Rabat do -30%
Rabat do -30% w sklepach stacj... więcej»
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
+
Rabat do -30%
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% w sklepach stacjonarnych i na www.hegos.eu. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 699,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 499,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.