Maciej Damięcki
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Maciej Damięcki. Wybitny aktor odszedł w wieku 79 lat

Dzieci pożegnały artystę

Karol Sowa 17 listopada 2023 13:32
Maciej Damięcki
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

Dzisiaj media obiegła niezwykle smutna wiadomość. Nie żyje Maciej Damięcki, aktor znany między innymi z takich produkcji jak: Plebania, M jak miłość, Szatan z siódmej klasy czy Stawka większa niż życie. Ulubieńca publiczności pożegnały jego dzieci. 

Maciej Damięcki nie żyje. Aktor dwukrotnie chorował na nowotwór

Niedawno syn i córka Macieja Damięckiego opublikowali w mediach społecznościowych wpisy, w których pożegnali swojego ojca. „Pa Tato ❤️", napisał Mateusz Damięcki. Zaś jego siostra — Matylda zamieściła na Instagramie piękną ilustrację, którą podpisała „Tato". 

Na ten moment nie znamy szczegółów dotyczących śmierci aktora. Wcześniej jednak media informowały, że u artysty dwukrotnie zdiagnozowano raka. Pierwszy raz zachorował, gdy był jeszcze dzieckiem. Na szczęście dzięki pomocy produkcji filmowej udało mu się wygrać nierówną walkę z chorobą, gdyż mógł wyjechać do Szwecji na operację. „Gdyby nie to, że produkcja filmu pomogła w wyjeździe, pewnie już bym nie żył. W Polsce medycyna nie była jeszcze na takim poziomie, a moich rodziców nie byłoby stać na wysłanie mnie na leczenie za granicę. Dlatego często powtarzam, że aktorstwo uratowało mi życie", mówił w rozmowie z Plejadą.

Po latach Maciej Damięcki kolejny raz usłyszał przerażającą diagnozę. Tym razem był to nowotwór prostaty. „Stwierdziłem, że jak już jednego raka pokonałem, to i z drugim sobie poradzę. A wszystko to dzięki mojej żonie. Czułem się dobrze, miałem pewne problemy, ale myślałem, że to po prostu takie niezręczności dojrzałego wieku. Ale żona kazała mi pójść do lekarza. Więc poszedłem. Okazało się, że mam raka, ale, na szczęście, w takim stadium, że bez większych problemów lekarze sobie z nim poradzili", wyznał.

CZYTAJ TEŻ: Był nauczycielem siedmiu przedmiotów i dyrektorem szkoły. Teraz w Sejmie walczy o przyszłość młodych Polek i Polaków

Maciej Damięcki
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

Kim był Maciej Damięcki?

Przyszedł na świat 11 stycznia 1944 roku w Podszkodzie, wiosce w województwie świętokrzyskim. Maciej Damięcki był absolwentem PWST w Warszawie. Co więcej, przez lata zachwycał swoim talentem w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Artysta dał się poznać w takich filmach jak: Szatan z siódmej klasy, Stawka większa niż życie, Rzeczpospolita babska, Chłopi, Rozmowy kontrolowane, Ekstradycja czy Dom. Grał również w najbardziej popularnych polskich serialach, jak: Plebania, M jak miłość czy Bodo. Co więcej, niedawno mogliśmy go obejrzeć w najnowszej wersji Znachora czy filmie — Uwierz w Mikołaja.

Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze kondolencje. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oblizywanie ust i podniesiony ton głosu. Ekspertka przeanalizowała orędzie Szymona Hołowni

Maciej Damięcki
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.