WSPOMNIENIE

Jego wielką karierę przerwała nagła śmierć na planie filmowym... Kim był John Candy?

Małą rolą w filmie „Kevin sam w domu” podbił serca widzów

Ksenia Krasko 22 grudnia 2020 17:47

John Candy uwielbiany był nie tylko za swoich bohaterów z hitowych komedii, ale i za role epizodyczne, jak w kultowym filmie Kevin sam w domu. Gdy znalazł się na szczycie, postanowił osiągnąć jeszcze więcej. Miał wiele planów, chciał sprawdzić się w zupełnie nowym dla siebie gatunku kinowym, jednak nie było mu to dane... Do dziś pozostaje jednym z najważniejszych komików w historii amerykańskiego kina.

John Candy z filmu „Kevin sam w domu”. Kim był?

John Franklin Candy urodził się w 1950 roku w Toronto, w Kanadzie. Po szkole chciał studiować dziennikarstwo, jednak gdy dostał się na McMaster University, ostatecznie wybrał wydział aktorski. Na ekranie zadebiutował w 1971 roku, otrzymując małą rolę w dramacie medycznym Dr Simon Locke.

Przez kilka następnych lat wcielał się w postacie drugoplanowe w telewizyjnych produkcjach. Pierwszy duży sukces osiągnął w wieku 27 lat, kiedy dołączył do grupy komików The Second City, która wylansowała wiele znanych dziś gwiazd, jak Catherine O’Hara, Eugene Levy, Martin Short, Bill Murray, czy John Belushi.

W 1976 roku powstał serial Second City Television, który natychmiast zyskał wierne grono fanów i uznanie krytyków, a także otrzymał dwie nagrody Emmy. Kariera Johna Candy’ego rozwijała się wraz z rosnącą popularnością programu, a uwielbienie Amerykanów sprowadziło aktora do Hollywood.

John Candy, lata 80.

W 1979 roku Candy zagrał w komedii wojennej 1941 w reżyserii Stevena Spielberga, a rok później pojawił się w kultowych Blues Brothers u boku Johna Belushi i Dana Aykroyda. Wkrótce potem wziął udział w kilku produkcjach, które odniosły sukces na całym świecie – były to filmy Uzbrojeni i niebezpieczniKosmiczne jaja oraz Samoloty, pociągi i samochody, który uznawany jest za najważniejszy w karierze aktora.

Później naszedł czas na tak znane tytuły, jak Wujaszek Buck, czy słynny Kevin sam w domu. W świątecznym hicie komik pojawia się na ekranie dosłownie na chwilę, ale jego rola ma wielkie znaczenie. Zagrał muzyka Gusa Polinskiego, „króla polki”, który pomaga filmowej matce Kevina i zawozi ją z lotniska do domu...

Kiedy popularność Candy’ego zaczęła spadać, postanowił odejść od wizerunku komika. Chciał grać w poważnych produkcjach, jak JFK Olivera Stone’a. Ostatnie projekty aktora to jednak filmy komediowe – Karawana z 1994 roku, oraz Operacja Bekon z 1995 roku, który miał premierę już po jego śmierci.

John Candy i Catherine O’Hara w filmie „Kevin sam w domu”

John Candy, Kevin sam w domu
Fot. IMDb

John Candy w filmie „Wujaszek Buck”

John Candy: śmierć na planie filmowym

John Candy zawsze był dużym mężczyzną, miał też wiele nałogów. Dziennie spalał paczkę papierosów, nie stronił od alkoholu, eksperymentował z narkotykami. W końcu zaczął martwić się o stan swojego zdrowia. Na początku lat 90. postanowił o siebie zadbać. Przeszedł na dietę, rzucił palenie i inne używki.

Zrobił to przede wszystkim dla swoich najbliższych – dla żony Rosemary Margaret Hobor i dwójki dzieci. Komik był również świadom, że jego ojciec zmarł na atak serca wskutek zaniedbań zdrowotnych, a jak sam przyznawał w wywiadach, nie chciałby, żeby historia powtórzyła się w jego przypadku.

Los bywa jednak przewrotny. W 1994 roku Candy udał się do Meksyku, aby nakręcić komedię Karawana. Według przyjaciółki komika, Catherine O’Hary, był zdenerwowany podróżą. Wciąż powtarzał, że „wydarzy się coś złego”. I tak też się stało.

4 marca 1994 roku zmarł nagle na planie filmowym w mieście Durango. Jak się później okazało, przyczyną śmierci aktora był zawał serca, którego tak bardzo się obawiał... 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.