KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Nie ma tytułu króla i był zaręczony z inną. Oto 5 ciekawostek o mężu królowej Elżbiety II

Tego nie wiedzieliście o księciu Filipie

Gabriela Czernecka 9 lutego 2019 17:15

Choć  to królowa nosi koronę, to historycy mówią, że to książę Filip rządzi. Odpowiadał m.in. za wychowywanie ich dzieci, wniósł do monarchii i sztywnej etykiety więcej luzu. „Tylko on widzi w królowej człowieka”, piszą biografowie. Stojąc zawsze dwa kroki za żoną, nauczył się jak pozostawać w świetle reflektorów. A robi to za pomocą specyficznego poczucia humoru i spektakularnych gaf. Niewielu jednak wie, że oprócz ciętego języka, ma dobre serce, a personel królewski go uwielbia! Oto ciekawostki o księciu FIlipie, mężu królowej Elżbiety II!

Książę Filip - ciekawostki

O królowej napisano naprawdę wiele, ale najwięcej tajemnic z pewnością skrywa jej życie prywatne i relacje z mężem, księciem Filipem. Ten znany jest ze specyficznego poczucia humoru, popełniania spektakularnych gaf i ciętego języka. Już przeszedł do historii jako najdłużej panujący małżonek władcy imperium brytyjskiego, a także najstarszy współmałżonek kiedykolwiek panującego brytyjskiego monarchy.  Niewielu jednak wie, że jest spokrewniony z królową - są kuzynami trzeciego stopnia. Ona jest spokrewniona z królową Wiktorią od strony ojca, a on ze strony matki.

Dlaczego książę Filip nie jest królem?

Książę Filip jest bowiem dzieckiem księcia Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I oraz księżnej Alicji Battenberg. Choć ma królewskie korzenie, nie ma tytułu króla. Zgodnie z angielskim prawem zwyczajowym, mężczyzna poślubiający królową automatycznie otrzymuje tytuł... księcia. Podobno taką zasadę stosuję się, ponieważ w oczy od razu rzuca się, że król jest wyżej rangą niż królowa - samo nazewnictwo powoduje, że królowa w takim przypadku jest tylko żoną króla, a nie władczynią.

Mimo mniejszej rangi, książę zajmuje najważniejsze miejsce w sercu królowej. Są razem od 72 lat i wciąż świetnie się dogadują. A początki ich związku nie były jednak łatwe. Filipa krytykowano za pochodzenie, brak wykształcenia czy... bliskie relacje z nazistami. Wielokrotnie oskarżano go o zdrady, romanse z arystokratkami i nieumiejętność zachowania się w świetle reflektorów. Mówiono, że królowa w pełni poświęciła się obowiązkom i jest w smutnym małżeństwie. Mimo to żaden skandal realnie nie ujrzał światła dziennego, a ich małżeństwo trwa nieprzerwanie od 72 lat!

Książę Filip - wpadki

W czym tkwi ich sekret? „Dziadek potrafi rozśmieszyć babkę, ponieważ jego działania, słowa i sposób patrzenia na świat są z natury inne niż jej. Dlatego dobrze się uzupełniają”, powiedział wnuk pary, książę William. Z pewnością poczucia humoru nie można odmówić Filipowi. 

Choć jest najdłużej dotąd panującym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, to nie z tego jest jednak najbardziej kojarzony, ale z… ciętego humoru! Twierdził, że Brytyjki nie potrafią gotować, w 1986 roku podczas odwiedzin brytyjskich studentów w Chinach, ostrzegał ich przed zbyt długim pobytem w tym kraju, ponieważ „jeśli się zadomowią, ich oczy mogą stać się skośne”, a do trzynastoletniej Brytyjki powiedział, że jest „za gruba, żeby zostać astronautką”.

Mimo publicznych wpadek, to jego personel królewski lubi najbardziej ze wszystkich członków rodziny królewskiej. I choć to królowa panuje w Wielkiej Brytanii, to w pałacu ostatnie słowo należy do niego!  Zobaczcie nasze wyjątkowe video poświęcone ciekawostkom o księciu Filipie, a jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkim nowinkami ze świata royal family - dołączcie do naszej grupy na Facebooku 

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!